„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 03 29

LKA kariūnų pratybos – puiki proga patikrinti save

Gen. Jono Žemaičio Lietuvos karo Akademijos (LKA) II ir IV kurso kariūnai gen. Silvestro Žukausko poligone intensyviai pratybose tobulina savo karinius įgūdžius. Antrakursiai įgyvendina būrio gynybos, o ketvirtakursiai planuoja ir vykdo puolimo operacijas, artimas realiam mūšiui.
Antrakursiai pasiruošę deramai pasitikti puolantį „priešą“
Antrakursiai pasiruošę deramai pasitikti puolantį „priešą“ / LKA nuotr.

Pratybų vadovas, LKA Karybos studijų katedros taktikos instruktorius majoras Mindaugas Čekavičius sako, kad tokių pratybų metu išbandymų sulaukia ir vieni, ir kiti: „IV kurso kariūnams – tai jau trečios pratybos šiais mokslo metais, kuriose jie tobulina puolimo įgūdžius – staigią ataką, suplanuotą ataką ir pan. Kitaip sakant, ką jie išmoko akademijoje teoriškai, šiose pratybose turi pademonstruoti praktiškai. Kaip pratybų vadovas, aš jiems planuoju užduotis, duodu kovinius įsakymus (vienas įsakymą dažniausiai duodamas 24 valandoms).

Oponentų, t.y. besiginančios pusės, vaidmenį šios pratybose atlieka II kurso kariūnai, kuriems tai irgi puiki proga tobulėti. Be to, tai efektyvus sprendimas – nereikia ieškoti papildomų pajėgų „iš šono“. Šiose pratybose puolančiųjų pusėje dalyvauja 42 ketvirtakursiai ir 28 profesinės tarnybos kariai – LKA vykdomų būrio vado kursų dalyviai. Visi sumaišyti į vieną „katilą“, iš jų sudaryti du būriai. Kariūnams tai suteikia patirties dirbti su jiems mažai pažįstamais kolegomis, kartu planuoti operacijas ir jas vykdyti.

Stengiamės, kad visi gautų ir pavadovauti būriui ar skyriui, ir pabūti eilinių karių vietoje, todėl pareigybes būriuose rotuojame kartais net kelis kartus per dieną. Būrių vadus skiria pratybų vadovas, o žemesnės grandies vadus pasiskiria patys kariūnai. Taip jie visi gali patikrinti save – kaip sugeba vadovauti, patirdami įtampą ir stresą, ko neišvengsi realaus mūšio metu“, – pasakoja pratybų vadovas.

Šios pratybos trunka dvi savaites, jų metu visi kariūnai gyvena poligone, lauko sąlygomis. Tiesa, ketvirtakursiai buvo porai dienų grįžę į Akademiją, tačiau ten nesiilsėjo. Poligone buvo palikti keli žvalgai, kurie perdavinėjo grupei „priešo“ veiksmus, o „puolantieji“ mokėsi tinkamai suplanuoti puolimo operaciją.

„Puolimo modulio pratybos ketvirtakursiams vyksta kasmet, tačiau stengiamės bent kažkiek keisti jų scenarijų, sąlygas, aplinkybes, – teigia mjr. M.Čekavičius. – Poligonas didelis, todėl keičiasi veiksmų vieta, prioritetai... Tikrai nėra taip, kad turime kažkokį šabloną ir pritaikome jį kasmet.“

Ketvirtakursių netrukus laukia dar vienos pratybos – puolimo operacijų apgyvendintoje vietovėje. Jos taip pat bus vykdomos gen. Silvestro Žukausko poligone, specialiai pastatytame treniruočių miestelyje. Po šių pratybų LKA baigiantiems kariūnams beliks būrio vado kovos kursas – vertinamosios pratybos, kuriose jie turės pademonstruoti viską, ko išmoko Akademijoje per ketverius metus. Jos dar trumpesnės ir intensyvesnės, užduotys skirstomos 12 valandų ciklais. Kariūnai turi parodyti savo sugebėjimus planuoti būrio lygmens operacijas ir vadovauti būriui. Jei blogai pasirodai šiose pratybose – egzamino neišlaikei.

LKA nuotr./Pratybų vadovas mjr. Mindaugas Čekavičius vadovauja ir stebi visą pratybų eigą
LKA nuotr./Pratybų vadovas mjr. Mindaugas Čekavičius vadovauja ir stebi visą pratybų eigą

Ketvirtakursiai LKA kariūnai Julija ir Gytis sako, kad šis semestras jiems – tas laikotarpis, kai jie dar mokosi, bet kartu jau pradeda save egzaminuoti, nes vis dažniau ir daugiau gauna laisvės patys planuoti, organizuoti ir vykdyti veiksmus.

– Kuo ypatingos būtent šios pratybos?

– Gytis: Kiekvienos pratybos mums yra iššūkis. Kiekvienose pratybose sužinai ką nors naujo, mokaisi ir tobulėji. Lyginant su ankstesnėmis pratybomis, šios gal yra lengvesnės morališkai, nes jau žinai kam nusiteikti, gali pritaikyti anksčiau įgytas žinias. Aišku, daug kas priklauso nuo to, kokiu metu pratybos vyksta. Jei žiemą – tai sukelia papildomų rūpesčių dėl šalčio, drėgmės, jei vasarą – atsiranda kiti sunkumai.

Nesvarbu, ar tu esi vaikinas, ar mergina, šiose pratybose (kaip ir mūšio lauke) visi esame lygūs. Juo labiau, kad nuolat keičiamės pareigomis. Šiandien aš esu kulkosvaidininkas, rytoj galbūt kažkuri bendramokslė mergina bus kulkosvaidininkė ir turės nešioti kulkosvaidį lygiai taip pat kaip vaikinai. Sunku visiems vienodai. Kartais ir mums, vyrukams, tam tikrose situacijose prireikia moteriškos pagalbos, ir merginoms prireikia mūsų pagalbos... Nematome tame jokios problemos, nes visa mūsų komanda dirbame petys petin.

LKA nuotr./Ketvirtakursiai Gytis ir Julija netrukus baigs LKA ir įgys karininko kvalifikaciją
LKA nuotr./Ketvirtakursiai Gytis ir Julija netrukus baigs LKA ir įgys karininko kvalifikaciją

Julija: Manau, kad tai daugiau stereotipų klausimas. Studijų pradžioje kartais dar kyla tokių klausimų, o vėliau priprantame vieni prie kitų ir tos ribos išnyksta. Kuomet atsiranda bendri iššūkiai, visi supranta kad privalo vienas kitam pagelbėti vardan bendro tikslo, užduoties įveikimo. Tuomet ir nebelieka to skirstymo, kad tu esi moteris, o tu – vyras.

– Ar antrakursiai yra nuožmūs priešai?

– Gytis: Turiu pripažinti, kad prieš pratybas galvojau, kad oponentai nebus tokie stiprūs. Juk jie jaunesni, turi mažiau žinių... Tačiau po keleto „mūšių“ supratau, kad kova su jais reikalauja didelio pasiruošimo. Nepaisant to, kad mūsų – puolančiųjų – yra beveik triskart daugiau ir turime daugiau žinių bei praktikos, antrakursiai nusiteikę rimtai ir yra labai motyvuoti, todėl mums nėra taip lengva.

Julija: Pratybos ir įdomios tuo, kad turime realų, o ne įsivaizduojamą priešą ir tam, kad jį įveikti, turime pritaikyti visas savo žinias ir gebėjimus praktikoje.

– Kokios patirties gaunate būtent šiose pratybose?

– Gytis: Nors šios pratybos yra dar mokomosios, bet jau galime patys save egzaminuoti. Šį kartą mums suteikta labai daug laivės organizuoti, planuoti, vykdyti ir kontroliuoti operacijas. Gavę įsakymą iš aukštesniosios grandies, galime patys pasiskirstyti pareigomis ir tai stipriai motyvuoja. Aš asmeniškai šiose pratybose jau buvau ir skyriaus vadu, ir būrio vado pavaduotoju, kuriems tenka labai daug atsakomybės. Tenka pabūti ir ryšininku, ir kulkosvaidininku, ir vedliu-navigatoriumi...

Julija: Kiekvienas gaunam „paragauti“ kiekvieno kario pareigų ir tai labai svarbu, nes tai yra praktika, kurios mums prireiks ateityje būnat būrių vadais. Norint būti geru būrio vadu, reikia pažinti kiekvieną karį, kuris bus mūsų pavaldume, ir suprasti jo pareigų specifiką.

LKA nuotr./Ketvirtakursiai Gytis ir Julija netrukus baigs LKA ir įgys karininko kvalifikaciją
LKA nuotr./Ketvirtakursiai Gytis ir Julija netrukus baigs LKA ir įgys karininko kvalifikaciją

– Kokį kelią ruošiatės rinktis baigę LKA ir ar esate patenkinti savo pasirinkimu?

– Julija: Aš studijuoju tarptautinius santykius. Baigus akademiją, mums bus pateiktas galimų darbo vietų pagal įgytą kvalifikaciją sąrašas ir tuomet pagal mokslo rezultatus bus vykdomi paskyrimai.

Būtų kvaila sakyti, kad savo pasirinkimu nesu patenkinta. Tie kurie galvoja, kad kariūno studijos yra per sunkios ar apsigalvoja dėl savo pasirinkimo, atkrenta jau pirmame kurse.

Gytis: Aš studijuoju gynybos ir saugumo institucijų valdymą, todėl toliau veikiausiai būsiu paskirtas į kurią nors Krašto gynybos instituciją. Savo pasirinkimu esu patenkintas. Mus ugdo likti ištikimam savo pasirinkimui, o tie, kurie nesugeba to padaryti – atsisijoja jau pirmomis mokslo savaitėmis. Tiesa, dalis tokių iškenčia iki pirmo kurso pabaigos, nes tuomet jiems užskaitoma privalomoji karo tarnyba.

Šiuo metu Akademijoje ketvirtame kurse studijuoja ir baigiamiesiems egzaminams bei būrio vado kvalifikacijai gauti ruošiasi 52 kariūnai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs