Dalius Gedvilas (27), „Lidl Goods In“ vadovas, penkerius metus gyvena Londone. Šeimos nariui pasiūlius padirbėti Jungtinėje Karalystėje jaunas vyras pradėjo nuo darbo statybų sektoriuje, tačiau po mėnesio įsidarbino bendrovėje, kurioje dirba iki šiol.
Dalius džiaugiasi, kad Jungtinėje Karalystėje žmonės kur kas labiau atsipalaidavę ir geriau nusiteikę nei Lietuvoje, be to, jam patinka puiki susisiekimo sistema. Nuo emigracijos pradžios iki šiandien vyro uždarbis padidėjo dvigubai.
Kol kas grįžti į Lietuvą neplanuojantis londonietis tvirtina čia turintis viską, ko reikia, o jei nieko netrūksta, nėra ir tikslo ką nors keisti. Su skirtingų tautybių žmonėmis dirbantis ir bendraujantis lietuvis neslėpė susidūręs su diskriminacija dėl tautybės: „Keletą kartų buvau pavadintas „F***ing immigrant“, bet, manau, tai buvo tik nervų priepuolis, susijęs su darbu. Aišku, čia, kaip ir visur, turbūt dar liko žmonių su senovine pasaulėžiūra, bet dėl to nieko nepakeisi.“
Labai gaila, kad Lietuva neleidžia dvigubos pilietybės, ir aš prarasiu savąją.
Kas kelis mėnesius į Lietuvą artimųjų aplankyti vykstantis vyras įsitikinęs, kad ilgesį žmonės jaučia nepriklausomai nuo to, kur gyvena, net ir toje pačioje šalyje gyvenantys žmonės kasdien nesusitinka.
Paklaustas apie kitus Anglijos lietuvius Dalius teigė pastebėjęs, kad emigravę tautiečiai vis glaudžiau bendrauja tarpusavyje, gausiau renkasi į lietuviškus renginius. Tai pašnekovą džiugina, mat esant vieningiems gyventi užsienyje – lengviau. Vyras priduria, jog tautiečiai jam nepatogumų nesukelia, tik nesmagu išgirsti apie nusikaltusius tautiečius, tačiau ne jie vieni pažeidžia įstatymus.
Kalbant apie viešoje erdvėje emigrantus įžeidinėjančius lietuvius, Dalius svarstė, kokios galėtų būti šio reiškinio priežastys: „Vieni gal pavydi, kad neturi progos išvažiuoti, kiti gal turi per daug laiko, tai kišasi į kitų gyvenimus. Regis, nuo seno surėdyta taip, kad nė vienas lietuvis nepraleis progos įgelti kitam lietuviui. Toks tas mūsų būdas, manau. Bet visi gyvenam savo gyvenimus ir renkamės, kur kam geriau. Vieniems – Lietuvoj, kitiems – kitur. Manau, kuo mažiau kišiesi į kitų žmonių gyvenimus, tuo bus paprasčiau ir visi bus laimingesni.“
Ieva Ivanauskytė (23), SPA terapeutė, iš Lietuvos emigravo prieš 5 metus. Į Jungtinę Karalystę Ieva atvyko dėl to, kad čia gyvena pusė jos šeimos ir bene visi draugai, tad viskas buvo gerai pažįstama ir net sava. Mergina karjerą emigracijoje pradėjo prieš studijas ir įsidarbino maisto fabrike pakuotoja, tačiau dabar ji uždirba beveik dvigubai daugiau nei iš pradžių.
Į Lietuvą grįžti terapeutė neplanuoja, mat ten neįžvelgia gerų darbo galimybių, be to, pasak pašnekovės, jos draugai išsivažinėję, o gimines ji aplankanti gana dažnai.
Vos keletą metų emigracijoje gyvenanti lietuvė ne kartą susidūrė su diskriminacija: „Vieną kartą prekybos centre nenorėjo priimti mano ID kortelės, nes ne angliška buvo, apskundžiau pardavėją vadybininkei. Kelis kartus jaučiau diskriminaciją bandydama gauti aukštesnes pareigas.“
Neigiamą likusiųjų Lietuvoje požiūrį į emigrantus mergina vadina paprasčiausiu pavydu.
Ryšys su Lietuva tautietei vis dar yra svarbus. Ieva tvirtina kasdien su artimaisiais bendraujanti „Skype“, kartais internetu stebinti lietuviškas laidas bei skaitanti laikraščius.
Paklausta nuomonės apie kitus Anglijos lietuvius, mergina atsakė paprastai: „Neturiu nieko prieš žmones, kurie ieško geresnio gyvenimo ir sąžiningai bando jį susikurti.“ Neigiamą likusiųjų Lietuvoje požiūrį į emigrantus mergina vadina paprasčiausiu pavydu. „Mano nuomone, daugiausiai apkalba tie, kurie nenori arba neturi progos išvažiuoti svetur nors ir nori geresnio gyvenimo. Pavydi“, – atviravo pašnekovė.