Keisčiausiai jaučiasi darbo grupės, ruošiančios naują visus azartinius lošimus reglamentuojančių įstatymų paketą, nariai. Jau pusantrų metų šioje srityje dirbantys ir artimiausiais mėnesiais Seimui visą bloką įstatymų ketinantys pateikti parlamentarai stebisi, kodėl negalima dar truputį palaukti ir Komercinio pokerio įstatymo projekto svarstyti kartu su visais kitais.
„Visiškas nesusipratimas. Kodėl reikia vieną kortų žaidimą išskirti iš visų kitų? Komercinis pokeris Lietuvoje gal ir galėtų būti įteisintas, bet integruojant į bendrą sistemą, o ne ją iškreipiant“, – stebėjosi darbo grupės pirmininkas, Mišrios Seimo narių grupės atstovas Žilvinas Šilgalis.
Lobistai – krepšinio valdininkai
Komercinio pokerio šalininkai tikina, jog šis žaidimas – iš tiesų išskirtinis. Pergalę jame esą daugiausia lemia ne sėkmė, o lošėjų matematiniai, psichologiniai įgūdžiai, gebėjimas valdyti riziką. Todėl komercinį pokerį siūloma kartu su loterijomis, lažybomis ir totalizatoriumi priskirti mažiau socialiai pavojingų žaidimų kategorijai. Be to, priėmus įstatymą, Lietuvoje atsivertų galimybė rengti tarptautinius pokerio turnyrus, o per juos surenkami mokesčiai papildytų šalies iždą. Dabar lietuviai kortuotojai priversti vykti į kitas šalis, pavyzdžiui, Estiją, ir leisti pinigus jos biudžeto naudai.
„Nesuprantu, kodėl taip skubama?“ – piktinosi Ž.Šilgalis.Vieša paslaptis yra ta, kad priimti įstatymą parlamentarus įkalbinėja Lietuvos krepšinio federacija, kuri tikisi, jog komercinio pokerio propaguotojai rems krepšinį. Taip pat kalbama, kad labiausiai Komercinio pokerio įstatymo projektui dėl savo moralinių įsitikinimų priešinasi Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos nariai, taip pat minėtos Ž.Šilgalio vadovaujamos darbo grupės atstovai.
Įtraukė per jėgą
Komercinio pokerio įstatymo teikėjų pastangomis, jis buvo įtrauktas į Seimo posėdžių darbotvarkę dar kovo viduryje. Tačiau Ž.Šilgalio darbo grupė, įtikinusi Biudžeto ir finansų komitetą (BFK), pasiekė, jog projekto pateikimas buvo išimtas. Tuomet jis atsidūrė praėjusios savaitės antradienio darbotvarkėje ir vėl buvo išimtas, mat darbo grupės nariai sutarė su Seimo pirmininke, TS-LKD atstove Irena Degutiene palaukti, kol parlamente bus svarstomi visi azartinių lošimų srities įstatymai.
Galiausiai pokerio šalininkai pasinaudojo Seimo statute numatyta teise ir surinko trečdalio – 47 – Seimo narių parašus, kad šis klausimas būtų privalomai įtrauktas į praėjusio ketvirtadienio posėdžio darbotvarkę. „Nesuprantu, kodėl taip skubama?“ – piktinosi Ž.Šilgalis, kuris ketvirtadienį buvo užsienyje.
Vienas parašų rinkimo iniciatorių liberalsąjūdietis Erikas Tamašauskas tikino, jog jokio skubėjimo nėra. „Tas įstatymas turėjo būti pateiktas dar prieš Kalėdas. Bet prabėgo jau pusmetis. Todėl ir surinkome parašus. Jeigu mes skubame pusę metų, tai labai lėtai skubame“, – kalbėjo parlamentaras. Kitas Komercinio pokerio įstatymo rėmėjas liberalcentristas Algis Čaplikas priekaištavo, jog Ž.Šilgalio darbo grupė dirba pernelyg lėtai.
„Mane labiausiai stebina, kad po pokerio įstatymu pasirašė tie, kurie nedirba nei mūsų darbo grupėje, nei BFK“, – atrėmė Ž.Šilgalis, patikinęs, jog darbo grupė pluša pasiraitojusi rankoves.
„Jeigu mes skubame pusę metų, tai labai lėtai skubame“, – kalbėjo E.Tamašauskas.Tiesa, ketvirtadienį įstatymas taip ir nebuvo pateiktas viso Seimo dėmesiui, mat rytiniame posėdyje to padaryti nespėta, o popiet buvo numatyta opozicinė darbotvarkė, kuri sudaroma kitais principais.
E.Tamašauskas tikino nematąs didelės problemos – prie įstatymo turi būti grįžta artimiausiuose plenariniuose posėdžiuose. Be to, esą ir jo teikėjai tikisi, kad pokeris nebus išskirtas iš kitų lošimų, o įstatymas bus svarstomas kartu su kitais lošimų srities projektais.
Siūlo išskirtines sąlygas
Komercinio pokerio įstatymo projektui pastabų turi ir Valstybinė lošimų priežiūros komisija bei lošimo namai. Komisijai taip pat keistai atrodo siekis vienam kortų žaidimui sukurti išskirtines sąlygas.
Verslininkams nepatinka, kad įstatymu siūloma pokerio lošimų organizatoriams sudaryti liberalesnes sąlygas nei lošimo namams. Į lošimo namus įleidžiami tik asmenys nuo 21 metų. Komercinį pokerį siūloma leisti kortuoti nuo 18-os. Lošimo namuose turi būti tam tikras skaičius lošimų įrenginių, ten registruojami visi įeinantys asmenys. O komercinį pokerį būtų draudžiama žaisti tam tikrose patalpose, pavyzdžiui, švietimo ar medicinos įstaigose. Galų gale, lošimo namų žaidimus draudžiama reklamuoti, o pokerio reklamą siūloma tik riboti.