Seimo Kultūros komitetui siūloma parengti Seimui ir iki 2018 metų gruodžio 1 dienos pateikti LRT įstatymo pakeitimo projektą. Tad iki šios datos liko jau mažiau nei mėnuo.
„Visuomeninio transliuotojo statusas ir su juo susiję klausimai yra tiek reikšmingi, kad per tiek dienų negalima parengti jokio projekto. [...] Mano supratimu, skubėjimas gali pažeisti Teisėkūros pagrindų įstatymą, gali sukurti papildomus konfliktus ir jis neneša naudos bei lūkesčio, kurį turi visuomenė LRT veiklos klausimais“, – pabrėžia jis.
Šių metų pavasarį Valstybės Kontrolė yra konstatavusi, kad Lietuvos teisėkūra yra neefektyvi. Atlikus teisėkūros auditą ji, pasak teisininko, pasakė, kad Lietuvoje ypač skubama priimti teisės aktus neišanalizavus jų pasekmių ir priežasčių. Valstybės kontrolė tuomet skelbė, kad dėl skubos tinkamai nesikonsultuojama su visuomene ir dėl to tokia praktika yra ydinga.
„Tai yra šių metų Valstybės kontrolės auditas. Vietoje to, kad įsiklausytume, [...] mes vėl matome skubų klausimo sprendimą“, – į problemą dėmesį atkreipė I.Vėgėlė.
Nors opozicijos pastangomis parlamentinės komisijos išvadų projektas Seime vis nepriimamas, „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis šią savaitę paskelbė, kad norint keisti LRT valdymą, t. y. koreguoti LRT įstatymą, patvirtintas išvadų projektas nėra reikalingas. Įstatymo projektai, susiję su LRT valdymu, pasak jo, Seimo darbotvarkėje gali atsirasti jau kitą savaitę.
„Ruošiant bet kokį teisės aktą turi būti konsultuojamasi su visuomene, gaunamos pilnavertės išvados, turi būti įvertinama europinė ir kita patirtis. [...] Turi būti sulaukta atsiliepimų, kreipiamasi į mokslininkus, į specialistus, kurie žino, kaip reguliuojama ir kodėl reikia reguliuoti taip, o ne kitaip“, – LRT.lt sakė prof. I.Vėgėlė. Platesnių diskusijų poreikį visuomet pabrėžia ir LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė.
Keista teisininkui pasirodė ir tai, kad R.Karbauskis dar dieną prieš Kultūros komiteto, kuriame vyko balsavimas dėl LRT tyrimo išvadų, posėdį jau žinojo, koks bus komiteto sprendimas.
„Mano supratimu, visi Seimo nariai yra nepriklausomi, turi savo įsitikinimus ir sunku pasakyti, iš kur ponas Karbauskis turėjo tokių žinių – gal jis prieš tai visus apklausė?“ – retoriškai klausė jis.