2023 03 23

LSA prašo Vyriausybės atnaujintą Vietos savivaldos įstatymą suderinti su kitais aktais

Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) valdyba ketvirtadienį pranešė besikreipsianti į premjerę Ingridą Šimonytę, kad Vietos savivaldos įstatymas būtų suderintas su kitais teisės aktais.
Lietuvos savivaldybių asociacijos suvažiavimas
Lietuvos savivaldybių asociacijos suvažiavimas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Naują vietos savivaldos modelį įtvirtinantis įstatymas įsigalios balandžio 1-ąją.

„LSA valdyba kreipiasi į Jus, gerbiama premjere, su prašymu imtis skubių priemonių, kad ministrai savo valdymo srityse kuo greičiau užtikrintų teisės aktų suderinimą su Vietos savivaldos įstatymu, nes vietos bendruomenės, gyventojai ir verslas turi gauti savalaikes kokybiškas viešąsias paslaugas, o savivaldybių institucijos tinkamai įgyvendinti savo pareigas“, – sakoma kreipimesi.

Anot LSA, įsigaliojus įstatymui pasikeis mero statusas ir jis taps savivaldybės vykdomąja institucija, ypatingai padidės atliekamų funkcijų ir atsakomybių apimtys, todėl tapo būtina koreguoti merų ir vicemerų atlyginimų nustatymo tvarką. Apie tai buvo diskutuota kuriant naująjį vietos savivaldos modelį ir stiprinant mero atsakomybes.

Lietuvos savivaldybių asociacijos valdybos nariai nutarė kreiptis į Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetą su prašymu Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatyme įtvirtinti adekvačius mero darbo užmokesčio dydžius.

Pernai priimtame naujame Vietos savivaldos įstatyme numatyta, kad tiesiogiai išrinkti merai turės daugiau galių, sustiprintos opozicijos teisės.

Įstatymas numato, kad taryba dirbs kaip atstovaujamoji institucija, o tiesiogiai išrinktas meras – kaip vykdomoji.

Savivaldybės taryba, kaip ir dabar, priims svarbiausius sprendimus, tačiau ji neturės savo vadovo. Meras nebus tarybos narys.

Tiesiogiai išrinkto mero vadovaujama savivaldybės administracija rengs tarybos sprendimų projektus, pats meras šauks tarybos posėdžius, sudarys jų darbotvarkę, pirmininkaus tiems posėdžiams, tačiau nebalsuos.

Merui pavesta parengti savivaldybės biudžetą, jam suteikta vadinamoji veto teisė.

Vicemerai ir administracijos direktorius taps asmeninio-politinio pasitikėjimo pareigūnais, juos skirs meras, o vicemerų kandidatūroms reikės ir tarybos pritarimo. Be to, vicemerų bus galima paskirti daugiau negu dabar leidžia įstatymas.

Naujasis įstatymas numato ir daugiau teisių opozicijai savivaldybių tarybose – numatoma galimybė išsirinkti opozicijos lyderį. Jį išsirinktų ne mažiau kaip pusė tarybos narių, priklausančių opozicijai.

Pagal šį modelį dirbs tarybos, išrinktos per kovo 5 dieną vykusius savivaldos rinkimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų