Apie tai, kad liepos, skiriančios Gedimino prospektą nuo Lukiškių aikštės, nerodo gyvybės ženklų, kalbėta dar pernai vasarą. Praėjusių metų liepos pirmosiomis dienomis žaliavo tik viena liepa, dar vienos reta lapija nudžiūvo per birželio karščius, o kitos stovėjo negyvos.
Kai kurie specialistai jau tada sakė, kad laikas su šiomis liepomis atsisveikinti, nes palikus medžiams per mažai vietos jos tiesiog sunyko. Vis dėlto Vilniaus savivaldybės atstovai aiškino, esą ne viskas dar prarasta – medžius bandoma gaivinti, o tai esą užtruksią.
Savivaldybės Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius pernai 15min teigė, kad buvo atlikti genėjimai, medžiai pradėti tinkamai laistyti, tad optimistiškai žvelgta į būsimus tokio gaivinimo rezultatus.
Tačiau Visuomeninės Želdynų ir želdinių apsaugos priežiūros komisijos prie Vilniaus miesto savivaldybės pirmininkas Dainius Labeckis ironiškai vertino tokius savivaldybės atstovų aiškinimus, kad jie atgaivins medžius.
Esą stengtis, kad Lukiškių aikštės liepos gyventų, reikėjo anksčiau, nes „jau buvo ir prieš porą metų aišku, kad padėtis tragiška, bet nesiimta veiksmų“.
Plačiau skaitykite čia: Iš šimtamečių Lukiškių liepų liko stagarai, bet savivaldybė tiki: jos atsigaus.
Reikalavo aiškintis kaltuosius
Per metus jokio stebuklo Lukiškių aikštėje neįvyko. Po žiemos medžiai įspūdingai nesužaliavo, nors vienas kitas šiokius tokius gyvybės ženklus ir rodo.
Tačiau dar gegužės pabaigoje Lietuvos arboristikos centro vadovas Sigitas Algis Davenis lrt.lt sakė, kad Vilniaus Lukiškių aikštėje palei Gedimino prospektą besirikiuojančios liepos išties apmirusios ir dėl to, anot specialisto, kalti ir netikęs projektas, ir nederama priežiūra. Jo teigimu, „puošiant aikštę, medžiai buvo sunaikinti“.
Po šių teiginių į Vilniaus merą Remigijų Šimašių kreipėsi ir Seimo narys Linas Jonauskas. Jis ragino išaiškinti, kas atsakingas dėl po rekonstrukcijos darbų Lukiškių aikštėje numarintų liepų.
Esą šis atvejis gerai iliustruoja, kokius rezultatus turi miestas, „ignoruodamas specialistus ir propaguodamas ydingą miesto žaliųjų erdvių tvarkymo praktiką“.
„Labiau rūpinamasi ne miesto medžiais, jų išsaugojimu, o trinkelėmis. Medžiai betono aikštėse tampa tarsi negyvomis skulptūromis, negalvojant, kaip juos apsaugoti, darbai atliekami taip, kad medžiams nepaliekama galimybė išlikti“, – feisbuke gegužės 27 dieną rašė parlamentaras.
Nudžiūvo beveik visos
Liepos Lukiškių aikštėje tebestovi, tik jau žadama bent kelias pašalinti.
„Liepos buvo ne pačios geriausios būklės jau 2016 metais, prieš pradedant įgyvendinti Lukiškių aikštės rekonstrukcijos projektą. Nepaisant to, kartu su projekto vykdytojais nuspręsta jas saugoti. Deja, dvi iš septynių liepų neišgyveno. Viena iš priežasčių – projekto sprendiniai (šaknų uždengimas kieta danga), kurie nebuvo palankūs aikštės medžiams.
Neišgyvenusios liepos greitu laiku bus šalinamos, o šiuo metu Vilniaus miesto savivaldybės specialistai rengia želdynų ir jiems geriausios aplinkos sutvarkymo sprendimus šiai aikštės daliai“, – birželio pabaigoje sakė savivaldybės Miestovaizdžio skyriaus vedėja Ramunė Baniulienė.
Liepų šalinimas (5 iš 7) numatytas rudenį. Šiuo metu rengiamas projektas, ką toje vietoje pasodinti.
Liepai persiritus į antrąją pusę Vilniaus savivaldybė jau turi aiškesnius planus, kada šių medžių Lukiškių aikštėje neliks. O ir jau yra aišku, kad nudžiūvo daugiau, nei manyta dar prieš mėnesį.
„Liepų šalinimas (penkių iš septynių) numatytas rudenį. Šiuo metu rengiamas projektas, ką toje vietoje pasodinti.
Su aikštės projekto kūrėju reikės susiderinti, ar jis neprieštarauja, kad būtų nuimta daugiau dangos“, – teigia Vilniaus savivaldybės atstovai.
Žadama atsodinti
Seimo narys L.Jonauskas atsakymo į savo užklausą iš savivaldybės sulaukė po mėnesio.
„Svarbu pabrėžti, kad nurodytų medžių būklė nebuvo gera iki aikštės rekonstrukcijos darbų. Jau 2016 metais buvo nustatyta, kad visų liepų fiziologinė būklė vertinama 3 balais. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. birželio 26 d. įsakymu „Dėl Želdinių atkuriamosios vertės įkainių patvirtinimo“, 3 balais vertinami nepatenkinamos būklės medžiai.
Tačiau pritariame, kad kai kurie projekto sprendiniai ir vykdomi darbai pablogino liepų būklę“, – rašoma Vilniaus savivaldybės atsakyme L.Jonauskui.
Jame taip pat buvo nurodyta, kad nuo 2020 m. Vilniaus miesto savivaldybei pavaldžioje viešojoje įstaigoje „Vilniaus miesto parkai“ įdarbintas kvalifikuotas arboristas, kuris 2020 m. rudenį pradėjo „liepų būklės gerinimo darbus“.
„Buvo atliktas liepų atstatomasis ir redukcinis genėjimai, pradėtos formuoti antrinės lajos (kelių metų procesas), taip pat buvo atkurtas dirvožemis, įrengti vertikalūs maitinimo ir laistymo šulinėliai bei atliktas tręšimas mikrobiologiniais preparatais ir biostimuliatoriais.
Atlikus šiuos veiksmus ir pritaikius visas įmanomas šiuolaikiškas efektyviausias technologijas, buvo tikimasi, kad medžiai atsigaus ir bent dalį jų pavyks išsaugoti. Tačiau, praėjus laikui, tenka konstatuoti, kad šiuo metu tinkamai vegetuoja tik vienas medis iš septynių. Labai tikėtina, kad vis dėlto didesnę dalį medžių teks šalinti – tai paaiškės atlikus arboristinį vertinimą“, – rašoma atsakyme Seimo nariui.
Taip pat savivaldybė užtikrino, kad nusprendus šalinti Lukiškių aikštėje augančias liepas (ar dalį jų), nukirstų medžių vietoje bus pasodinti nauji želdiniai. Planuojama nuimti 460 kv. m kietųjų dangų ir paruošus gruntą dviem eilėmis sodinti liepas, klevus ir kitų rūšių medžius bei krūmus.