„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 07 02

LVAT: prokuratūra ir teismas pagrįstai nepripažino Antano Petrošiaus pranešėju

Vilniaus apygardos administracinis teismas pernai vasarą buvo atmetęs pareiškėjo Antano Petrošiaus skundą, kuriuo jis skundė Generalinės prokuratūros sprendimą nepripažinti jo pranešėju pagal Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymą. Po beveik metų verslininko laukė pralaimėjimas ir aukštesnės instancijos teisme: jam palankaus verdikto nepriėmė ir Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas.
Antanas Petrošius ir Specialiųjų tyrimų tarnyba
Antanas Petrošius, Specialiųjų tyrimų tarnyba / 15min nuotr.

Antanas Petrošius 2020 m. pavasarį Generalinei prokuratūrai pateikė pranešimą, kad Specialiųjų tyrimų tarnyboje (STT) atliekamas ikiteisminis tyrimas, kuriame jis yra įtariamasis. Tyrimo metu vienas šios institucijos pareigūnas, anot pareiškėjo, yra atlikęs neteisėtų veiksmų: neteisėtai darė poveikį ikiteisminio tyrimo teisėjams, neteisėtai teikė ikiteisminio tyrimo duomenis tretiesiems asmenims.

Generalinė prokuratūra (GP) buvo priėmusi sprendimą nepripažinti jo pranešėju, nes tam nėra būtinų sąlygų: pareiškėjas su STT nebuvo ir nėra susijęs jokiais tarnybos, darbo ar sutartiniais santykiais.

Dėl tokio GP požiūrio A.Petrošius nutarė ieškoti užtarimo Vilniaus apygardos administraciniame teisme (VAAT).

„Atmesdamas A.Petrošiaus skundą, teismas pažymėjo, kad pagal Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymą pranešėju laikomas asmuo, kuris pateikia informaciją apie pažeidimą įstaigoje, su kuria jį sieja ar siejo tarnybos ar darbo santykiai arba sutartiniai santykiai ir kurį kompetentinga institucija pripažįsta pranešėju“, – rašyta VAAT pirmininko padėjėjo ryšiams su žiniasklaida ir visuomene viešintame pranešime.

A.Petrošius su tokiu teismo sprendimu irgi nesutiko. Apeliaciniame skunde jis prašė pirminį verdiktą panaikinti, teigdamas, kad pirmosios instancijos teismas netinkamai aiškino ir taikė Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo nuostatas. Be to, teismo motyvai jam liko neaiškūs, nesuprantami, nesusiję su nagrinėjamų įvykių faktinėmis aplinkybėmis.

Suprasti akimirksniu

  • Įtariant neteisėtu poveikiu STT direktoriui Žydrūnui Bartkui ir tyrėjai Vilijai Kerbelienei, 2020 m. balandį buvo sulaikyti trys sostinės advokatai – advokatų kontoros „WINT law firm“ partneris G.Danėlius ir profesinės bendrijos „Intra lex“ advokatai V.Rakauskas ir D.Baronas bei verslininkas, bendrovės „Solis tribus“ akcininkas Antanas Petrošius.
  • Pas įtariamuosius buvo rasta surinkta asmeninė ir tarnybinė informacija apie STT pareigūną – prokuratūra mano, kad pasinaudojus šiais duomenimis galėjo būti siekiama, kad aukštas pareigas užimantys STT pareigūnai priimtų verslininkui palankius sprendimus Nacionalinio kraujo centro bylos ikiteisminiame tyrime.
  • Tuo metu sulaikytieji irgi nutarė netylėti, ėmė viešinti, jų nuomone, pačios teisėsaugos daromus pažeidimus bei neva atstovaujamus užkulisinius interesus (žr. susijusius straipsnius).

Pareiškėjas teigė, kad su įstaiga, o konkrečiai su STT, jį sieja tai, jog STT yra atliekamas ikiteisminis tyrimas, kuriame jis nuo 2018 m. balandžio 6 d. yra įtariamasis. Būtent toks jo ryšys su įstaiga atitinka Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo 2 straipsnio 6 dalyje nurodytą ryšį.

„Byloje nustatyta, be to, ir pats pareiškėjas neneigia, jog jis nebuvo ir nėra susijęs su STT jokiais darbo, tarnybiniais ar sutartiniais santykiais. Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje reglamentuota, kad informacija apie pažeidimus teikiama siekiant apsaugoti viešąjį interesą, o informacijos pateikimas siekiant apginti išskirtinai asmeninius interesus nelaikomas pranešimu“, – įvertino LVAT teisėjų kolegija.

Jos požiūriu, iš pranešimo turinio akivaizdu, kad A.Petrošiui pateikta informacija išimtinai yra susijusi su ikiteisminio tyrimo atlikimu jo atžvilgiu (dėl galimai atliekamo neobjektyvaus ikiteisminio tyrimo).

Ikiteisminio tyrimo proceso dalyviai nepatenka į minėto įstatymo reguliavimo sritį.

„Atsižvelgiant į tai pranešimas pagrįstai persiųstas nagrinėti pagal kompetenciją Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentui. Pažymėtina, jog ikiteisminio tyrimo proceso dalyviai nepatenka į minėto įstatymo reguliavimo sritį“, – pažymima LVAT nutartyje.

Apibendrindama išdėstytus argumentus, LVAT teisėjų kolegija konstatavo, kad pirmosios instancijos teismo sprendimas yra teisėtas ir pagrįstas, jį keisti ar naikinti atsakovo apeliaciniame skunde nurodytais argumentais nėra faktinio ir teisinio pagrindo. Todėl apeliacinis skundas atmestas, o pirmosios instancijos teismo sprendimas paliktas nepakeistas. Tokia LVAT nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų