„Ar mūsų valdžia, nenaikina mūsų vaikų? Ar jums tėveliams, negaila vaikų? Latvijoje sveikesnio proto valdžia, nei mùsiškė. Toks vaizdas, kad mūsų valdžiai nusispjauti, net ant vaikų, kai galima vogti milijonus. Ar ilgai mėgausis, tais spalvotais fantikais?“ – skelbia paveikslėlį lydintis įrašas.
Per parą paveikslėliu pasidalijo daugiau nei 2 tūkst. feisbuko vartotojų. Nuotrauką komentuojantieji svarstė, kad Latviją rodanti nuotrauka – suklastota, kiti piktinosi griežtomis Lietuvoje taikomomis koronaviruso prevencijos priemonėmis.
Sena nuotrauka
Pasinaudoję „Google“ paveikslėlių paieškos sistema, aptikome, kad Latvijos vaikus rodanti nuotrauka išties padaryta ne šiemet. Rugpjūčio 27 d. nuotrauka pasirodė Jelgavos miesto tviterio paskyroje.
Rugpjūčio 31 d. ta pati nuotrauka buvo naudota Jelgavos miesto savivaldybės tinklalapyje pasirodžiusiame pranešime apie rugsėjo 1 d. šventę, kuriame pranešama apie dėl COVID-19 taikomus susibūrimų dydžių ribojimus bei skirtingu laiku, skirtingoms klasėms organizuojamą mokslo metų pradžios šventę.
Nuotraukos autorystė pranešime priskiriama Jelgavos miesto archyvui. Kitaip tariant, fotografija buvo padaryta ne rugsėjo 1 d., o anksčiau.
Tai reiškia, kad koliažo autorių tikslas buvo ne palyginti mokslo metų pradžios šventes dviejose valstybėse, o manipuliuoti nuotrauką mačiusiųjų emocijomis.
Kaip buvo iš tiesų?
Įdomu tai, kad žiūrint Latvijos žiniasklaidoje skelbiamas nuotraukas išties galima matyti, kad prievolės dėvėti veido kaukę rugsėjo 1 d. nebuvo. Jei koliažo autorių tikslas būtų buvęs palyginti situaciją Lietuvoje ir Latvijoje, tai būtų buvę galima padaryti su tikromis nuotraukomis.
Atsainesnį požiūrį į veidą dengiančių priemonių naudojimą kaimynėje šalyje iš dalies galima paaiškinti mažesniu sergamumu nei Lietuvoje.
Worldometers.info duomenimis, COVID-19 šalyje serga kiek mažiau nei 200 žmonių, maždaug tiek pat, kiek birželio pradžioje, bei gerokai mažiau nei balandį, kai sirgo daugiau nei 600 žmonių.
O Lietuvoje COVID-19 serga beveik 1 tūkst. žmonių, vos šimtu mažiau nei karantino gūdumoje balandį. Skirtingos situacijos valstybėse reikalauja skirtingų prevencinių priemonių.
Paaiškinti, kokiu būdų veidą dengiančios priemonės „naikina Lietuvos vaikus“, sudėtinga. Nosį ir burną dengiančios veido apsaugos priemonės skirtos apsaugoti aplinkinius nuo galimų besimptomių atvejų.
15min vertinimu, dviejų valstybių palyginimas – manipuliatyvus. Tai, kad rugsėjo 1 d. Latvijoje iliustruojama ankstesnių metų nuotrauka, rodo, kad koliažo sudarytojai siekė ne atspindėti realybę, o pašiepti situaciją mūsų šalyje.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.