„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 05 17

Lygių galimybių kontrolierė siūlymus dėl civilinės sąjungos vadina nepakankamais

Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė siūlymus įteisinti lyčiai neutralias civilines sąjungas vadina nepakankamais, tačiau ragina jiems pritarti.
Birutė Sabatauskaitė
Birutė Sabatauskaitė / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Pasak jos, projektas nėra tobulas, bet jam oficialiai patekus į parlamento darbotvarkę, galėtų prasidėti kokybiška diskusija dėl šio teisės akto gerinimo.

„Skirtingus įsitikinimus turintys Seimo nariai vis kartoja, kad reikalinga diskusija. Žinoma, viešoje erdvėje diskusijų jau tikrai būta daug, o kokybiška diskusija Seime gali vykti tik nusprendus pradėti svarstyti įstatymo projektą“, – antradienį išplatintame pranešime teigė lygių galimybių kontrolierė.

„Tiesiog būtina sudaryti sąlygas suaugusiems asmenims apibrėžti savo santykius. Žinoma, pateiktas Civilinės sąjungos įstatymo projektas yra labai kompromisinis ir neatitinka orios partnerystės standartų“, – pridūrė ji.

Kaip nurodo B.Sabatauskaitė, kokybiškas partnerystės įstatymas svarbus tiek skirtingos lyties poroms, tiek siekiant užtikrinti LGBTI+ asmenų lygiateisiškumą. Vis dėlto, tokio įstatymo priėmimas būtų nepilnas pirmas žingsnis tos pačios lyties asmenų lygiateisiškumui užtikrinti.

„Aš tikiu, kad visiškos lygybės galime pasiekti tik tada, kai bus užtikrinama santuokos lygybė“, – sakė ji.

Anot B.Sabatauskaitės, užregistruoti Civilinės sąjungos įstatymo projekto pliusai – pačių santykių registravimo galimybė ar faktinės partnerystės pripažinimas, sureguliuotos dviejų asmenų lojalumo, tarpusavio pagarbos pareigos, paveldėjimo teisė, teisė atstovauti sveikatos priežiūros įstaigose, bent dalinai sureguliuoti bendro turto naudojimo, padalijimo klausimai.

Tuo pačiu metu projekte kontrolierė įžvelgia daug trūkumų: „Nebelieka jokio sąryšio su šeiminiais teisiniais santykiais. Paraleliai siūloma braukti visą Civilinio kodekso Šeimos knygos skyrių, kuriame buvo minimas ir tikslas sukurti šeiminius santykius.“

Ji kritikuoja ir tai, kad projektas nesuteikia galimybės pasirinkti partnerio pavardės, nereguliuoja vaikų interesų apsaugos ir iš esmės nustato skirtingą turto režimą nei sutuoktiniams.

„Apskritai nėra aišku, kodėl tokia civilinė sąjunga negalėtų būti registruojama civilinės metrikacijos skyriuose, kaip kad gimimas, mirtis, santuoka“, – sakė kontrolierė.

Antrą kartą tos pačios lyties santykius šią kadenciją siekiantys įteisinti parlamentarai pirmadienį baigė rengti projektą, pagal kurį vietoje anksčiau siūlytos partnerystės žmonės galėtų sudaryti civilines sąjungas.

Iniciatoriai projektą vadina kompromisiniu ir taip siekia platesnio palaikymo lyčiai neutralių civilinių santykių įteisinimui.

Dalis opozicinių partijų atstovų atmeta valdančiųjų siūlomą projektą dėl nesusituokusių žmonių santykių įteisinimo ir teigia, kad jis tik kosmetiškai skiriasi nuo anksčiau siūlyto.

Lietuvoje partnerystė nėra įteisinta nei vyro ir moters, nei vienos lyties poroms.

Keli ankstesni liberalių politikų bandymai šalyje įteisinti civilinę partnerystę Seime buvo nesėkmingi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“