Narkotikų dekriminalizavimo pataisas Seimas planuoja svarstyti ketvirtadienį. Tikimasi, kad jos sulauks reikiamo parlamentarų palaikymo.
„Mano pačios nuostabai, tikrai įsiklausė daugybė Seimo narių į specialistų pasisakymus, įsiskaitė į raštus, kuriuos siuntė valstybinės institucijos. Mūsų teismai, mūsų advokatūra, mūsų teisininkai, mūsų gydytojai padarė didelį darbą“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams komentavo M.Danielė.
Priėmus pataisas, atsakomybė už nedidelį kiekį narkotinių medžiagų būtų perkelta iš Baudžiamojo į Administracinių nusižengimų kodeksą.
Po svarstymų komitete nuspręsta šiek tiek didinti baudas už neteisėtą disponavimą narkotinėmis medžiagomis – nedidelio kiekio narkotinių ar psichotropinių medžiagų neteisėtas gaminimas, perdirbimas, įgijimas, laikymas, gabenimas ar siuntimas be tikslo jas platinti užtrauktų baudą nuo 50 iki 350 eurų.
Pakartotinis nusižengimas užtrauktų 300–500 eurų baudą.
Bet dėl baudų dydžio dar turės apsispręsti Seimas.
M.Danielės nuomone, siūlomos baudos yra per didelės, bet esą nustačius tokias, galima tikėtis didesnės parlamentarų paramos.
„Mano nuomone, numatytos baudos yra kompromisinės. Kaip priklausomybės ligų specialistės nuomone, tos baudos yra per didelės. Jos negalėtų būti prilygintos kitoms panašaus dydžio baudoms, nes tos veikos yra pavojingesnės žmogaus gyvybei ar sveikatai.
Taip pat, mano nuomone, tai yra per didelė našta šitų numatytų baudų žmonėms, kurie yra priklausomi. Jie ir taip skęsta antstolių problemose, kurios lemia tolimesnį jų vartojimą“, – kalbėjo Seimo narė.
Baudos yra per didelės.
Paklausta, kas pasikeis priėmus pataisas, politikė teigė, jog sugrįšime prie tvarkos, kurią turėjome anksčiau, tik asiras galimybė konsultuotis specialistais.
„Visą nepriklausomybės laikotarpį iki 2017 metų mes turėjom bausmes pagal Administracinių nusižengimų kodeksą, tik šį kartą dar įtrauktumėm nukreipimą konsultuotis pas specialistus, jei žmogus sulaikomas antrą, trečią ar kitą pakartotinį kartą“, – teigė M.Danielė.
Komentarai iš Seimo:
Baiminasi, kad augs narkotikų vartojimas
Seimo „valstietis“, buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė nepalaikysiantis narkotikų dekriminalizavimo projekto.
„Manau, kad sprendimas, kuris dabar siūlomas, yra netinkamas. <...> Reikia numatyti saugiklius ir priemones, kad žmonės, kurie susiduria su psichoaktyviomis medžiagomis, būtų motyvuoti, tie kas turi priklausomybę, kreiptis dėl gydymo. Kas jos neturi – galbūt psichologinių konsultacijų. Bet nieko to nėra“, – aiškino opozicionierius.
Jo įsitikinimu, narkotikų dekriminalizacija be gerai veikiančios pagalbos vartojantiems sistemos tik pablogintų situaciją.
„Nenorėčiau, kad ji blogėtų Lietuvoje“, – pridūrė A.Veryga.
Be to, baudžiamoji atsakomybė už disponavimą narkotikais, pasak jo, pirmaisiais atvejais nėra pritaikoma:
„Niekas nesodina į kalėjimus už vienkartinius pabandymus. Dažniausiai tokia atsakomybė pritaikoma arba pakartotinai pagautiems, arba už kitus nusikaltimus baustiems.“
Niekas nesodina į kalėjimus už vienkartinius pabandymus.
Įstatyme siūlomos baudos vartojantiems, jo vertinimu, nėra per didelės – esą gal net per mažos. Jos, pasak politiko, turi atgrasyti.
Paklaustas, kokios bus pasekmės, jei dekriminalizavimo pataisos bus priimtos, A.Veryga teigė, jog tai bus žinia žmonėms, jog „valstybė vertina narkotines medžiagas kaip pramogą, nemato čia didelės problemos“.
„Pataisų teikėjai per daug nesiginčija ir neslepia, kad jų tolimasis tikslas ne tik dekriminalizuoti, bet ir legalizuoti kai kuriuos narkotikus“, – pridūrė A.Veryga.
I.Šimonytė: tikiu prevencija ir efektyvia pagalba
Premjerė Ingrida Šimonytė ketvirtadienį žurnalistams sakė palaikysianti dekriminalizavimą.
„Baudžiamoji atsakomybė atsirado prieš keletą metų, mes vargiai galime pasakyti, kad ji kažkaip lemtingai pakeitė situaciją ir ją pagerino. Aš vis dėlto labiau tikiu prevencija ir efektyvia pagalba priklausomiems žmonėms.
Mes kalbame apie žmonės, kuriuos baudžiame iš esmės už priklausomybę, kuri yra liga. Mes nekalbame apie prekeivius, kurie verčiasi nusikalstama veika“, – kodėl palaikys Laisvės partijos atstovės teikiamas pataisas, aiškino premjerė.
Jos teigimu, Vyriausybė į kitų metų biudžeto projektą yra įtraukusi papildomas lėšas šiems tikslams.
I.Šimonytė pridūrė, kad jei Seimas grąžintų administracinę atsakomybę už tokio pobūdžio nusižengimus, tinkamai išplėtus prevencijos, gydymo, reabilitacijos paslaugas, tikrai bus galima pasiekti geresnių rezultatų.
Tą, anot I.Šimonytės, liudija ir kitų valstybių patirtis.
Komentuodama A.Verygos teiginius, kad pagalba šiems projektams nenumatoma, I.Šimonytė patikino, kad pagalba Administracinių nusižengimų kodekse ir taip nėra numatoma – ji numatoma atitinkamai finansuojant programas.
Jau dabar biudžete numatytas beveik milijonas papildomų eurų ateinantiems metams.
„Jau dabar biudžete numatytas beveik milijonas papildomų eurų ateinantiems metams. Jei Seimas priimtų šį sprendimą, Vyriausybė, kai biudžeto projektas bus grąžintas antram skaitymui, yra nusiteikusi tų lėtų skirti ir papildomai, jei mes, sutarę su komitetais, matysime, kur tas poreikis papildomai galėtų būti ateinančiais metais įsisavinamas“, – kalbėjo premjerė.
G.Landsbergis: esu įtikintas palaikyti
Valdančiųjų konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis teigė palaikysiantis siūlymą dekriminalizuoti narkotikus be tikslo juos platinti.
„Aš ketinu palaikyti ir dėl to, kad tai yra svarbus klausimas mūsų koalicijos partneriams. Tai yra jų programinė nuostata, jie tikrai deda daug pastangų, kad ją įgyvendintų. Reikia tai girdėti.
Ir iš to, kad esu didele dalimi įtikintas jų argumentų. <...> Jeigu situacija po 2017 metų, perkėlus nuostatas į Baudžiamąjį kodeksą, prastėjo, o ne taisėsi, vadinasi, nelabai suveikė nuostatos, kurias dabar ketinama atitaisyti“, – komentavo politikas.
Dekriminalizuoti nedidelio kiekio narkotikų turėjimą be tikslo platinti siūlo valdančioji Laisvės partija. Projektus yra pasirašę visų valdančiųjų frakcijų atstovai.