„Rytoj Vyriausybės posėdyje turėtume svarstyti socialinių garantijų paketą, kuris priklausys visiems žmonėms, atvykusiems iš Ukrainos, kurie gaus leidimą laikinai gyventi Lietuvoje“, – antradienį per spaudos konferenciją Visagine sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Jos teigimu, karo pabėgėliams ketinama suteikti tokias pačias socialines garantijas kaip ir kitiems į Lietuvą dėl humanitarinių priežasčių atvykstantiems užsieniečiams.
„Siūlome nustatyti ir išmokas vaikams, ir paramą būstui įsigyti, išsinuomoti, nustatyti negalią ir suteikti galimybes naudotis neįgaliųjų socialinės integracijos priemonėmis, gauti šalpos pensijas ar vienkartinę išmoką įsikurti“, – vardijo M.Navickienė.
„Visos tos piniginės socialinės paramos įstatymo ir kitų lydinčiųjų įstatymų korekcijos bus susijusios su tuo, kad karo pabėgėliai iš Ukrainos gautų panašias socialines garantijas kaip prieglobsčio prašytojai“, – pridūrė ji.
Ministrės teigimu, proaktyviai veikia ir Užimtumo tarnyba, siūlydama ukrainiečiams darbą.
„Visuose registracijos centruose konsultuos Užimtumo tarnybos atstovai, kad galėtume kuo greičiau norinčius dirbti žmones integruoti į darbo rinką. Jau yra sėkmės pavyzdžių. Mano žiniomis, apie 20 žmonių jau dirba“, – tvirtino ji.
M.Navickienė atkreipė dėmesį, kad viešoje erdvėje platinama neteisinga informacija, jog teisę laikinai gyventi Lietuvoje gavę užsieniečiai vėliau turės grąžinti pinigus už gautą pagalbą.
„Šiandien išgirdau nerimą keliančių iškreiptos informacijos aspektų, kad tam tikrai grupei Ukrainos karo pabėgėlių neva sakoma, jog laikino gyvenimo statusas įpareigos tuos žmones po to atsiskaityti su priimančia šalimi ar padengti kokias nors išlaidas. Tai yra netiesa“, – tvirtino ministrė.
„Visos paslaugos, kurias gauna atvykę ir užsiregistravę žmonės, yra nemokamos. Tiems žmonėms nereikės už nieką atsiskaityti, mes juos priglausime, pasirūpinsime, suteiksime reikiamas paslaugas, ir kai karas baigsis, visi žmonės galės saugiai grįžti į savo kilmės šalis“, – pabrėžė ji.
Visos paslaugos, kurias gauna atvykę ir užsiregistravę žmonės, yra nemokamos.
Vasario 24 dieną Rusijai pradėjus karinę invaziją į Ukrainą pabėgėlių skaičius iš šios šalies, Jungtinių Tautų duomenimis, viršijo 2 mln. žmonių.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrės duomenimis, antradienį Lietuvoje registruota per 4,6 tūkst. karo pabėgėlių.