Taip pat ministrė teigė, kad būti Seimo kontroliere jėgų jai užteks ir kad dalis priekaištų, kurių ji susilaukė eidama ministrės pareigas, buvo nepagrįsti.
„Nepaisant to, kad priekaištų susilaukiau, vis dėlto manyčiau, kad reikiamus darbus tikrai pradėjome. (..) Galbūt kai kurie pasakyti priekaištai buvo nepagrįsti“, – teigė M.Vainiutė, atsakydama į konservatoriaus Mykolo Majausko klausimą. Šis jai priminė, kad ji yra sakiusi, kad ministrės poste galbūt reikalingas stipresnis žmogus, ir teiravosi, ar jai nepritrūks jėgų eiti Seimo kontrolierės pareigas.
Atsakydama į socialdemokrato Juliaus Sabatausko klausimą, ar jai užteks tvirtumo ir principingumo tirti skundus dėl valstybės pareigūnų, M.Vainiutė pareiškė: „Tikrai tų jėgų užteks“.
„Manau, kad eidama ministrės pareigas aš įgijau daugiau patirties negu aš jos turėjau. Kita vertus, tas veiklos baras, lyginant teisingumo ar bet kurio kito ministro pareigas, su Seimo kontrolieriaus pareigomis, manau, yra, siauresnis“, – sakė M.Vainiutė.
Kito socialdemokrato Algirdo Syso paprašyta paaiškinti savo ekspertinę išvadą dėl partijų finansavimo, M.Vainiutė sakė, kad išvadą rašyti sutiko „laikydamasi subordinacijos principo".
„Jeigu šiek tiek žiūrint į priešistorę, kodėl aš tą išvadą rašiau, galėčiau trumpai paminėti tai, kad tai buvo vasaros metas, ir iš Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto gavau tokį kvietimą dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, dėl įstatymo projekto. Tuo metu aš maniau, kad gal mes ir nelaimėsim, gal kvalifikacija neatitiks. (...) Bet, aišku, laikydamasi subordinacijos principo, aš sutikau tą išvadą rašyti. (...) Tiesiog neatsisakiau", – sakė M.Vainiutė.
M.Vainiutė pripažino, kad išvada yra aptaki, bet teigė, kad būdama dėstytoja, ji yra įpratusi įvairių darbų nevertinti kategoriškai teigiamai ar neigiamai. Pasak M.Vainiutės, išvadoje analizuojama užsienio šalių praktika, ji turėjo palengvinti Seimo narių darbą, tačiau nėra įpareigojanti.
„Patys Seimo nariai, aš nežinau, kiek įtakos ji turėjo Seimo nariams priimant sprendimus. Bet tikrai ji pagalbinio, rekomendacinio pobūdžio", – sakė M.Vainiutė.
Už išvadą, kurią ji rengė su kolega, Seimas MRU, sakė M.Vainiutė, sumokėjo apie 400 eurų.
„Iki šiol tų pinigų negavau. Kita vertus, aš jų ir nesiekiu gauti. Ko gero, bus skirta universiteto reikmėms", – teigė M.Vainiutė.
Buvo teisingumo ministrė
M.Vainiutė yra Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto Viešosios teisės instituto profesorė, buvusi teisingumo ministrė, 2003–2009 metais buvo prezidento Valdo Adamkaus patarėja teisės klausimais.
M.Vainiutė teisingumo ministrės pareigas Sauliaus Skvernelio Vyriausybėje ėjo nuo 2016 m. gruodžio iki 2018 m. kovo, kuomet iš šių pareigų atsistatydino.
M.Vainiutė atsistatydino po to, kai Teisingumo ministerijoje dirbusi Rasa Kazėnienė 2018 m. vasarį pareiškė, kad tuometinis teisingumo viceministras Raimondas Bakšys gesina Kalėjimų departamento auditą ir net vienu metu buvo sustabdęs kreipimąsi į prokurorus dėl pažeidimų, nustatytų Pravieniškių pataisos namuose. Ministrė pareiškė, kad tokie kaltinimai viceministrui jai yra naujiena ir kad jei tai tiesa, tai yra labai blogai.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė netrukus išsakė nuomonę, kad teisingumo ministrė yra „ne savo vietoje“, nesusitvarko su pareigomis ir „demonstruoja politinį neįgalumą“. LSDP savo ruožtu vėl paragino ministrę trauktis iš pareigų.
S.Skvernelis gynė ministrę ir teigė, kad norint suprasti, kaip jai sekasi, reikia žiūrėti visą vaizdą, o ne kažką ištraukti iš konteksto. Jis tvirtino, kad ministrė M.Vainiutė pradėjo spręsti įsisenėjusias kalėjimų sistemos problemas.
Vis dėlto kitą dieną M.Vainutė paskelbė apsisprendusi trauktis iš pareigų. „Manyčiau, kad reikėtų turbūt gal stipresnio žmogaus, kuris imtųsi drąsiau pokyčių, tiek, kiek aš galėjau, tą dariau“, – sakė M.Vainiutė. Sprendimą M.Vainiutė teigė priėmusi pati.
Naujo teisingumo ministro Vyriausybė ieškojo du mėnesius, galiausiai juo buvo paskirtas premjero patarėjas Elvinas Jankevičius.
A.Armonaitė kritikavo pasiūlymą
Šiuo metu Seimo kontrolieriaus pareigas, iki bus paskirtas naujasis Seimo kontrolierius, eina Raimondas Šukys. Jo penkerių metų kadencija baigėsi balandžio 23 dieną.
Seimo kontrolierius – Seimo pirmininko teikimu Seimo skiriamas valstybės pareigūnas, ginantis žmogaus teises ir laisves, tiriantis pareiškėjų skundus dėl pareigūnų piktnaudžiavimo ar biurokratizmo bei siekiantis gerinti viešąjį administravimą.
Sprendimą siūlyti M.Vainiutę skirti Seimo kontroliere praėjusią savaitę kritikavo Seimo narė, Liberalų sąjūdžio atstovė Aušrinė Armonaitė. Jai kilo klausimas, ar toks sprendimas nėra noras atsidėkoti M.Vainiutei už palankią ekspertinę išvadą įstatymo projektui dėl „valstiečių“ koalicijos partnerių Lietuvos socialdemokratų ir darbo partijos finansavimo.
Tuo tarpu V.Pranckietis teigė, kad M.Vainiutė yra puiki teisės ekspertė ir profesionalė, kurios žinios ir kvalifikacija nekelia abejonių, kuri yra žinoma dėl gerų viešojo administravimo gebėjimų, todėl tinka eiti Seimo kontrolieriaus pareigas
Paramą kandidatūrai išreiškė ir premjeras S.Skvernelis.