2008 12 22

M.K.Čiurlionio paveikslas parkeliavo į Lietuvą

Nacionalinio Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejaus darbuotojams pavyko sugrąžinti į Lietuvą 80 metų dingusiu laikytą M.K.Čiurlionio paveikslą „Andante“. Vertingą eksponatą muziejininkai nupirko iš dabartinio jo šeimininko už simbolinę kainą, kurios vis dėlto neatskleidžia.
Dingęs paveikslas
Dingęs paveikslas / Muziejaus nuotr.

Muziejaus žiniomis, 1910 metais paveikslą „Andante“, kuris yra „Piramidžių sonatos“dalis, įsigijo Rusijos misijos Olandijoje sekretorius Pavelas Konstantinovičius Pustoškinas ir 1913 metais išsivežė į Hagą. Jo buvimo vietą nustatę lietuviai paveikslą pirmą kartą derybas su jo šeimininkais pradėjo 1928 metais.

Tačiau už M.K.Čiurlionio darbą savininkas paprašė 200 JAV dolerių, kurie tuo metu buvo didžiuliai pinigai – jauna Lietuvos valstybė nesutiko skirti tokios sumos, todėl derybos nutrūko.

„Jas atnaujinome prieš porą metų, kai į muziejų parašė dabartinis paveikslo šeimininkas – P.Konstantinovičiaus Pustoškino anūkas. Įdomi istorija, kaip apie jo paieškas, kurias mes, muziejininkai, tęsėme kelis dešimtmečius, vaikaitis sužinojo. Muziejaus darbuotojos buvo parašiusios straipsnį apie dingusiais laikomus M.K.Čiurlionio paveikslus. Jame buvo paminėta ir paskutinė mums žinoma „Andante“ buvimo vieta bei jos savininkas. Jo vaikaitis kartą skrisdamas lėktuvu naršė po internetą ir www.google.com suvedė savo pavardę. Paieškos sistema išmetė nuorodą į minėtą muziejaus straipsnį. Taip jis sužinojo, kad mes ieškome jo senelio turimo kūrinio ir parašė mums laišką“, - pasakojo M.K.Čiurlionio dailės muziejaus direktorius Osvaldas Daugelis.

Pasak muziejaus vadovo, derybos vyko lėtai. „Nenorėjome išgąsdinti savininko, kad jis neužkeltų kainos arba išvis nebeparduotų darbo. Jei šį paveikslą būtų nutaręs parduoti aukcione, kaina už jį būtų labai išaugusi – Rusijoje Čiurlionis žinomas ir mėgstamas, todėl rinkoje jo kūrinių kainos nemažos“, – sakė O.Daugelis.

Tikslios sumos, kurią teko sumokėti už įsigyti unikalųjį paveikslą, muziejininkai neatskleidžia. Tik prasitaria, kad ji simbolinė: „šimtų tūkstančių eurų nemokėjome“.

Parsigabentą „Andante“ dar turės apžiūrėti restauratoriai, nuspręsiantys, ką daryti su ant paveikslo aiškiai matomomis pelėsių dėmėmis.

Muziejininkams yra žinomi dar 5 Čiurlionio paveikslai, kurie laikomi dingusiais. Kol kas jų paieškos bevaisės. Paskutinį kartą M.K.Čiurlionio muziejus nauju šio genialaus kūrėjo darbu pasipildė 1990 metais. Mažas aliejiniais dažais nutapytas peizažas atkeliavo iš kompozitoriaus ir dailininko sesers Jadvygos namų. Už šį darbą muziejus mirusiai kūrėjo sesei atminti Druskininkuose pastatė koplytstulpį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai