Mažeikių rajono savivaldybėje nustatyta diskriminacija – moteris su negalia į posėdį prašėsi bergždžiai

Mažeikių rajono savivaldybėje moteris su negalia patyrė diskriminaciją. Ji keletą kartų prašė vietos tarnautojų leisti dalyvauti jai svarbiame posėdyje nuotoliniu būdu, tačiau teigiamo atsakymo taip ir negavo. Galiausiai gyventoja pasiskundė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai, kuri po tyrimo konstatavo, kad savivaldybės atstovai kelią dalyvauti posėdyje jai užkirto neteisėtai, rašoma Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos pranešime žiniasklaidai.
Mažeikių rajono savivaldybė
Mažeikių rajono savivaldybė / Aurelijos Jašinskienės / 15min.lt nuotr.

Moters aiškinimu, ji norėjo dalyvauti dar praėjusių metų vasario mėnesį vykusiame savivaldybės tarybos Etikos komisijos posėdyje. Jame turėjo būti nagrinėjami jos pačios pateikti skundai dėl kai kurių Mažeikių rajono savivaldybės politikų (ne)veikimo.

Pareiškėja prašė galimybės prisijungti prie posėdžio nuotoliu, kadangi dėl sveikatos būklės atvykti jai yra sunku, be to, savivaldybės pastatas nėra tinkamai pritaikytas asmenims su judėjimo negalia. Gyventoja pateikė ir asmens su negalia pažymėjimą bei dokumentus apie jai nustatytą ribotą dalyvumo lygį.

Kelių mėnesių susirašinėjimas – veltui

Pirmąjį moters prašymą savivaldybės atstovai atmetė motyvuodami Etikos komisijos nuostatais bei tuo, kad visi nariai posėdyje buvo kviečiami dalyvauti tik gyvai. Moteris rankų nenuleido ir pateikė raštą, prašydama padaryti išimtį arba pakeisti tvarką. Savivaldybė vėl atsisakė, esą tam nėra pagrindo.

Tada gyventoja priminė, kad kituose posėdžiuose suinteresuoti asmenys jau buvo dalyvavę nuotoliu ir netgi jai pačiai prieš keletą metų tokia galimybė buvo suteikta. Moteris taip pat atkreipė dėmesį, kad tik po savivaldos rinkimų, pasikeitus savivaldybės vadovybei, „pasikeitė ir teisinis reglamentavimas“.

Visgi susirašinėjimas su savivaldybe, trukęs net nuo 2024 m. vasario iki gegužės, jokių vaisių nedavė. Tada moteris kreipėsi į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą, nurodydama, kad Mažeikių rajono merė ir Etikos komisijos pirmininkė „veikia piktybiškai ir tyčia vykdo diskriminaciją dėl mano negalios“.

Pasiteisinimai – nepagrįsti

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai pasiteiravus, kodėl gyventojai nebuvo leista dalyvauti posėdyje jai patogiu būdu, savivaldybė gynėsi esą, pagal nuostatus, tam reikia bent vieno iš komisijos narių prašymo, o tokio prašymo negauta. Paaiškėjo, kad tokia galimybė visgi buvo – pagal tuos pačius nuostatus, sprendimą organizuoti posėdį nuotoliniu arba mišriuoju būdu komisijos pirmininkė galėjo priimti ir savo iniciatyva.

Savivaldybės atstovai atsakyme Tarnybai taip pat suabejojo, ar išties pareiškėja negalėjo atvykti gyvai. „Nurodyta aplinkybė, kad asmeniui nustatytas 20 procentų darbingumo lygis, neduoda pagrindo manyti, kad jam yra nustatytas specialusis poreikis mobilumo (judėjimo) srityje“, – rašoma savivaldybės laiške.

Tokį argumentą Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba įvertino kritiškai.

„Nors pareiškėja ir nenurodė konkrečios negalios rūšies, tačiau prie prašymų pridėti negalią įrodantys dokumentai, sveikatos būklės įvardijimas jau savaime leidžia identifikuoti, kad šis asmuo negali fiziškai atvykti ar patiria sunkumų, susijusių su savo būkle. Svarbu atkreipti dėmesį, kad neturėti galimybės atvykti į posėdžių salę dėl sveikatos būklės gali ir asmenys su kitomis negaliomis, ne tik judėjimo“, – pastebėjo lygių galimybių kontrolierės pareigas laikinai einanti Seimo kontrolierė Jolita Miliuvienė.

Neteko teisės būti išklausytai

Kontrolierės teigimu, savivaldybė, žinodama, kad posėdyje bus nagrinėjami pareiškėjos keliami klausimai, privalėjo į tai atsižvelgti, ypač, kai buvo pateikti dokumentai, įrodantys ribotą pareiškėjos dalyvumą.

„Negaudama galimybės dalyvauti posėdyje pareiškėja ne tik patyrė tiesioginę diskriminaciją dėl negalios, bet ir neteko teisės būti išklausytai. Kitaip tariant, sprendžiant iškilusią savivaldybės pareigūnų ne(veikimo) situaciją, buvo neįgyvendintas rungimosi principas, užtikrinantis asmenims lygias galimybes pasisakyti nagrinėjamu klausimu“, – akcentavo J.Miliuvienė.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba įspėjo Mažeikių rajono savivaldybę dėl Lygių galimybių įstatymo pažeidimo ir rekomendavo užtikrinti asmenų su negalia dalyvavimą jiems aktualiuose procesuose, įskaitant posėdžių organizavimą nuotoliniu ar mišriu būdu. Siekiant išvengti panašių situacijų ateityje, savivaldybei, be kita ko, rekomenduota pasikeisti nuostatus taip, kad ir suinteresuoti asmenys, turintys pagrįstą interesą dalyvauti posėdžiuose, galėtų teikti prašymą dėl dalyvavimo posėdyje būdo.

Praėjusių metų vasarą Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba dėl užkirsto kelio asmeniui su judėjimo negalia dalyvauti posėdyje nuotoliniu būdu buvo įspėjusi Žemės ūkio ministeriją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų