2018 07 03

Mažeikių valdininkai imasi už galvos – „viskas ten daroma be jokių konkursų!“

„Panašu, kad viskas ten daroma be jokių konkursų“, – kelis kartus pakartojo iš posėdžio išėjęs Mažeikių savivaldybės Kontrolės komiteto pirmininkas Paulius Auryla. Jis kalbėjo apie daug įtarimų sukėlusią daugiabučius administruojančios bendrovės „Admituras“ veiklą, kurios vadovas dalyvavo Kontrolės komiteto posėdyje ir bandė viską paaiškinti.
Mažeikiai
Mažeikiai

Nejaukus Kontrolės komiteto posėdis Mažeikių savivaldybėje. Dauguma sprendžiamų klausimų adresuoti UAB „Admituras“ – daugybės Mažeikių daugiabučių namų administratoriui. Tiksliau – čia esančiam bendrovės direktoriui Antanui Barvydžiui.

Kaltinimų yra įvairių. Vienas rimčiausių – jog „Admituras“ daugiabučių priežiūros darbus be jokių konkursų perleidžia tame pačiame pastate reziduojančiai bendrovei „Elotus“, kuri prieš dešimtmetį ir administravo butus bei vadinosi „Mažeikių butų ūkis“.

Svarbiausia posėdžio tema, apimanti daugumą smulkesnių klausimų – ar „Admituras“ yra tikras daugiabučių administratorius, ar priežiūros darbus atliekančios „Elotus“ užsakymų priėmimo stalas?

Gerbiami tarybos nariai ir negerbiamas Sungaila?

Visus klausimus posėdyje iškėlė ir į juos gilinosi visai ne kuris nors viešąjį interesą ginantis Mažeikių politikas, o aktyvus mažeikiškis Virginijus Sungaila. Jis jau ilgai domisi Mažeikiuose vykstančiais įtartinais dalykais.

Daugiabučių administratorių pagal įstatymus turėtų kontroliuoti Savivaldybės administracija, tačiau, kaip vėliau patvirtino P.Auryla, kontrolės tikrai trūksta.

Negana to, kad klausimus kelia ne savivaldybės atstovas, o paprastas miestietis, komiteto nariai iš pradžių šmaikštavo, jog V.Sungaila galėtų verčiau grįžti prie knygų rašymo.

„Matyt, taip jiems būtų patogiau – nebūtų klausimų, nereikėtų ir atsakymų. Politikai pamiršo, kad, rašydamas knygas, aš taip pat uždavinėjau klausimus“, – vėliau komentavo V.Sungaila.

Pirmasis klausimas – dėl daugiau kaip 74 tūkst. eurų, kuriuos mažeikiškiai kažkodėl permokėjo savo administratoriui. „Admituro“ direktorius A.Barvydis tikina, kad visi pinigai žmonėms grąžinti, tačiau jokių įrodymų nepateikė.

Bendrovės vadovas tikina, kad „Admituras“ pats pamatė kompiuterio programos klaidą, dėl kurios vienas neįvardintas asmuo buvo atleistas.

„Admituras“ tvirtina, kad žmonėms pradėjo pinigus atidavinėti 2016 metų spalio mėnesį, o kreipimasis dėl to į prokuratūrą buvo parašytas spalio 21 dieną. Vadovas apklaustas buvo lapkričio mėnesį.

V.Sungailos nuomone, pinigai žmonėms buvo grąžinti tik tuomet, kai situacija pradėjo domėtis prokuratūra. Taip pat jis įsitikinęs, kad „Admituras“ jokio darbuotojo dėl to neatleido, nes tokio ir neturėjo.

„Mes apie klaidą informavome ir vidinį tyrimą atlikinėjome, skaičiavome“, – gynėsi A.Barvydis, pabrėždamas, kad 2016 metų spalį didžioji sumos dalis jau buvo grąžinta žmonėms ir jiems išnešioti informaciniai lapeliai.

Atsakydamas į klausimus A.Barvydis į posėdžio dalyvius kreipėsi – „gerbiami tarybos nariai ir nelabai gerbiamas Sungaila“.

„Ši frazė parodo, kad jis pyksta. Savo korupcinius elementus paslėpti po įžeidimais jam nepavyks. Man yra garbė, kad tokie žmonės manęs negerbia“, – po posėdžio kalbėjo mažeikiškis V.Sungaila.

Mįslė – ką veikia administratorius?

Tuomet V.Sungaila apipylė A.Barvydį kitais klausimais. Ar ir informacinių lapelių nešiojimo paslaugą „Admituras“ pirko? Tarifų lapelių nešiojimą vykdo „Elotus“, kasose mokesčius priima taip pat jis. Ką veikia ir kam reikalingas „Admituras“?

A.Barvydis tikina, kad visoms institucijoms viskas buvo atsakyta, o žmonės nuolat kelia klausimus: „Matyt, toks kai kurių gyvenimo būdas. Turime tokių atvejų, kad jau antrą ratą sukame per institucijas.“

Šioje vietoje A.Barvydis vengė konkretumo, o P.Auryla ir po posėdžio patvirtino, kad jam iš tiesų nėra aišku, kokiu būdu jau minėtų gyventojų sąskaitų administravimą vykdo ne butų administratorius, o kita įmonė.

Ant vadinamosios „vienos sąskaitos“ absoliučiai dominuoja bendrovė „Elotus“ logotipai ir reklama, o sąskaitoje paminėtas „Admituras“ tik kaip mokesčio už administravimą gavėjas.

Sąskaita
Sąskaita

Komiteto pirmininkas P.Auryla patvirtino, kad, jo žiniomis, abiejų šių bendrovių pagrindinis akcininkas yra vienas žmogus – Vidmandas Stonkus, turintis kontrolinį akcijų paketą abiejose įmonėse: „Tikiuosi išsiaiškinsime, kaip čia yra.“

Kas yra administratorius "painiojasi" ne tik gyventojai, bet ir didžiosios įmonės. Kas administruoja daugumą Mažeikių daugiabučių „žino“ ir Mažeikių šilumos tinklai. Jie savo internetinėje svetainėje aiškiai nurodo, kad tai daro bendrovė „Elotus“, o mažesniąją dalį – savivaldybei priklausanti „Tavo pastogė“.

Dangstosi gyventojų valia

Posėdyje karšta diskusija perėjo prie taip ir neišaiškintos temos – viešųjų pirkimų ir konkursų. A.Barvydžio argumentas, kad jie vykdo tik žmonių valią, komiteto narių neįtikino – žmonių valia nuo pareigos rengti konkursus neatleidžia.

Kontrolės komitetas nusprendė skirti užduotį savivaldybės kontrolierei Almai Karvelienei – patikrinti „Admituro“ vykdytus pirkimus už 2017 metus.

„Admituro“ vadovas paaiškino, kad viešieji pirkimai vykdomi tokiais atvejais, kai, pavyzdžiui, žmonės prašo pakeisti langus, bet nenurodo konkretaus rangovo.

„Kur tokiais atvejais žmones siunčiate, – paklausė V.Sungaila, primindamas, kad turi įrodymų, jog žmonės keliauja tiesiai „Elotus“ į glėbį. Juk administratorius neturi savų santechnikų, elektrikų, dažytojų ar langų montuotojų. – Aš tik cituoju turimus dokumentus.“

Čia aktyvus pilietis parodė du identiškus gyventojų prašymus – ankstesnis buvo rašytas „Elotus“, o vėlesnis – „Admiturui“. Gyventojai prašė sutvarkyti ventiliacines angas, kad jose nesiveistų paukščiai. Kodėl žmonės prašymą rašė tiesiai „Elotus“, jei jis nėra administratorius?

A.Barvydis tikina, kad žmonės dažnai susipainioja. V.Sungaila pritaria, kad žmonės iš tiesų painiojasi – nežino, kad „Elotus“, buvęs „Mažeikių butų ūkis“, nėra administratorius.

Komiteto pirmininkas P.Auryla susidomėjo, kokia yra bendrovės apimtis? Pasirodo, joje dirba devyni žmonės: direktorius, buhalterė, sekretorė, namų vadybininkai. Nejaugi viskas perkama iš „Elotus“? „Mes valytojus perkame iš kitur“, – atkirto direktorius.

Čia A.Barvydžiui į pagalbą suskubo tarybos narys „tvarkietis“ Jonas Žičkus. Jis įsiterpė į pokalbį ir pamokė A.Barvydį atsakinėti: „Ar privalo administratorius turėti santechnikus ir elektrikus? Ne. Nemokate atsakinėti į paprastus klausimus.“

„Jei direktorius, jūsų manymu, nemoka atsakyti, tai paklausiu jūsų – ar privaloma vykdyti viešuosius pirkimus“, – staiga J.Žičkaus paklausė V.Sungaila. Politikas nukirto, kad jis nieko neprivalo atsakinėti, nes šioje srityje nekompetentingas. Pasakė, kad to reikia klausti pono Barvydžio.

„Bet juk pats ką tik pasakėte, kad Barvydis nemoka atsakinėti į klausimus. Todėl ir klausiu jūsų. Aš jums kaip rinkėjas tarybos nariui atsiųsiu klausimus. Ir jūs man turėsite atsakyti“, – pažadėjo „tvarkiečiui“ V.Sungaila.

Mažeikių savivaldybė
Mažeikių savivaldybė

P.Auryla pajuokavo, kad tokią įmonę galėtų suburti ir savivaldybė, tačiau A.Barvydis užbėgo už akių – savivaldybė negali teikti ūkinių paslaugų. Pirmininkas šyptelėjęs atsakė, kad „Admituras“ taip pat negali, nes akivaizdu, jog jokių darbų pats neatlieka.

Nepotizmas?

Kai V.Sungaila pasakė, jog visa butų administravimo ir tvarkymo sistema kvepia nepotizmu – Mažeikių valdžioje kažkam tokia situacija turi būti patogi, jei nepastebi įvairių pažeidimų. A.Barvydis gynėsi, kad bet kokią informaciją galima įvilkti į nešvarius marškinius.

Kada ir kodėl atsirado „Admituras“? V.Sungaila primena, kad 2004 metais keitėsi daugiabučių administravimo taisyklės – atsirado prievolė konkursuoti darbus. Be konkurso galima atlikti tik nedidelės apimties darbus iki 3000 eurų, tačiau ir dėl jų turi būti vykdoma gyventojų apklausa.

Savivaldybei priklausančiam administratoriui „Tavo pastogė“ palikti problematiškiausi objektai, o daugybė namų tiesiog vienu parašu be žmonių valios atiduoti kitam administratoriui. Ar tai apsimoka savivaldybei?

Mažeikiškio žiniomis, tuo metu dar „Mažeikių butų ūkiu“ vadinamas dabartinis „Elotus“ sukūrė „Admiturą“ – administratorių, kuris viską gražiai sutvarko. O pats teoriškai liko statybine bendrove.

„Liko viena sąlyga, kai konkursas darbams atlikti nereikalingas – jei gyventojai patys kreipiasi į jiems patinkančią įmonę su prašymu atlikti darbus. Kaip viskas veikia? Ateina gyventojas pas administratorių ir prie to paties stalo užpildo prašymą tiesiogiai statybų bendrovei. Dar blogiau – dauguma žmonių ir taip galvoja, kad „Elotus“ yra jų administratorius. Jokių konkursų nebereikia“, – aiškino V.Sungaila.

Paradoksas – „Elotus“, jau nebūdamas daugiabučių administratoriumi, yra Lietuvos būsto rūmų tarybos narys, o oficialus būsto administratorius „Admituras“ šiai garbės kodeksą turinčiai struktūrai nepriklauso. Narys yra ir savivaldybei priklausantis administratorius „Tavo pastogė“.

„Elotus“ direktoriaus pavaduotojas Vaidotas Girgždys telefonu tik pabrėžė, jog jo vadovaujama įmonė ir „Admituras“ yra dvi atskiros bendrovės, o į kitus klausimus atsakytų tik raštu.

P.Auryla po posėdžio kalbėjo, jog netrukus tikisi daugiau aiškumo: „Mačiau patikrinimo protokolą – šimtai pažeidimų. Kontrolės stoka kalta, jog nevykdomi viešieji pirkimai, neginamas viešasis interesas. Tikiuosi ir gyventojų aktyvumo. Jie turi žinoti, kad, vos panorėję, jie gali pasirinkti kitą administratorių.

Nelabai suprantu, kodėl savivaldybei priklausančiam administratoriui „Tavo pastogė“ palikti problematiškiausi objektai, o daugybė namų tiesiog vienu parašu be žmonių valios atiduoti kitam administratoriui. Ar tai apsimoka savivaldybei?

Kai nėra sveikos konkurencijos, tuomet gyventojams ta pati paslauga gali kainuoti ir kelis kartus brangiau. Aš tikrai nesuprantu, ką veikia „Admituras“. Visai gali būti, kad jie skaido didelius projektus į mažesnius, kad nereikėtų vykdyti viešųjų pirkimų. Galiu tik pasakyti – visos imperijos kada nors žlunga.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai