M.Laurinkus tvirtina – R.Ozolas buvo tikras Lietuvos patriotas: „Jam tinka šis žodis ir šiuo atveju, ir visais atvejais nuo A iki Z, kiek jis gyveno, kiek buvo. Jis dalyvavo kaip patriotas, kaip tas, kuris pergyvena dėl Lietuvos likimo.“
M.Laurinkus prisimena – Sąjūdžio laikais R.Ozolas visiems buvo sektinas pavyzdys ir susirinkusieji paprastai klausydavo kiekvieno jo žodžio: „Praktiškai jis kalbėjo tai, ką galvoja. Jo mintyse iš tiesų buvo Lietuvos likimas.“
R.Ozolo paramos fondo direktorius Eugenijus Skrupskelis taip pat tvirtina, kad R.Ozolo kalbos buvo išskirtinės. Tiesa, tvirtina pašnekovas, neretai jos buvo ir gana sudėtingos: „Vėliau jis pasitaisė. Teko daug kartų su Romualdu važinėti po rajonus, daug kur susitikinėjome su žmonėmis. Vėliau jis pradėjo jau daug paprasčiau kalbėti, nors jo kalbėjimo buvo tokia struktūra – galvoje bekalbant gimdavo tekstas, jis galvodavo, ką kalba, kurdavo bekalbėdamas. Užtat jo tos kalbos atrodė sudėtingos.“
R.Ozolas dažnai pristatomas kaip politikas, filosofas, kultūrininkas. Anot pašnekovų, jeigu reikėtų pasirinkti vieną apibūdinimą, R.Ozolui labiausiai tiktų kultūrininko etiketė. „Labiau R.Ozolas buvo kultūrininkas, jeigu reikėtų rinktis. Nors, iš tikrųjų, vargu ar galima pasirinkti. Jis buvo visur“, – sako E.Skrupskelis.
Vis dėlto M.Laurinkus atkreipia dėmesį, kad neretai, kalbant apie R.Ozolą, paminima, jog jis nepalaikė Lietuvos stojimo į ES. Anot pašnekovo, tai nėra visiška tiesa: „Aš taip pasakysiu – jis visą laiką galvojo, kokią tai reikšmę ir kokią įtaką turės Lietuvos likimui ir jos tolesniam gyvenimui, ir viskas.“
M.Laurinkaus teigimu, R.Ozolas nebuvo nusistatęs prieš pačią ES, tačiau tikėjo, kad integracija neapgalvota ir skubota: „Dar kai grįžau iš Ispanijos, kurioje buvau ambasadoriumi, susitikau su juo. Tuo metu pasisakiau ir net galvojau apie integracijos į ES problemas. Mes ėjome gatve, kalbėjome ir jis sakė – ne, Mečy, šitas federacinis ES kelias yra visiškai nepriimtinas, neapgalvotas ir Lietuvai jis gali būti labai pavojingas. Sakiau – bet vis tiek ES Lietuvai naudinga. Jis atsakė taip – visiškai pritariu, kad ji yra naudinga, ji reikalinga, ne tik psichologiniu, bet ir materialiniu ir visais kitais aspektais, bet tokia skubota, pagreitinta integracija, kurią vadiname ES federacija, yra neapgalvota ir gali būti pražūtinga.“
M.Laurinkaus tvirtinimu, dar tada R.Ozolas numatė, kad ES galiausiai susidurs su sunkumais: „Jis jau tada numatė tokį dalyką (tai sakau autentiškai), kad pirmiausia izoliuosis Britanija. Sakė – pamatysite, ji pirmoji pajudės. Anot jo, šitie dalykai buvo neapgalvoti ir mums reikėjo griežčiau pasisakyti. Jis visada buvo žodžio žmogus ir tikrai visada kalbėjo tai, ką galvojo.“
Ketvirtadienį, sausio 31-ąją, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio kūrėjui, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui, atkurtos nepriklausomos pirmosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės vicepremjerui R.Ozolui būtų sukakę 80 metų.