15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 09 16 /16:11

„Medikai be sienų“: apgręžimo politika Lietuvoje emociškai ir fiziškai traumuoja migrantus

Ilgiau nei metus Lietuvos vykdoma apgręžimo politika emociškai ir fiziškai traumuoja neteisėtai sieną bandančius kirsti migrantus, penktadienį pranešė tarptautinė nevyriausybinė organizacija „Medikai be sienų“.
Fzinio barjero statybų aikštelėje netoli Silių kaimo
Fzinio barjero statybų aikštelėje netoli Silių kaimo / Lukas Balandis / BNS nuotr.

NVO teigimu, dalis tokių žmonių patyrė įvairiausių traumų savo šalyje, įskaitant seksualinį smurtą ir kankinimus, o dabar „susiduria su nauja trauma – smurtiniu išstūmimu“.

„Jie jaučiasi taip, tarsi būtų vėl ir vėl medžiojami, persekiojami. Dėl to jie jaučiasi dehumanizuoti, patiria dar didesnį stresą ir nerimą“, – pranešime teigė organizacijos psichologė Lietuvoje Heidi Berg.

Nevyriausybininkai nurodo iš migrantų sužinoję, jog pastarieji į Lietuvą bandė patekti kelias dienas ar net savaites, tačiau būdavo apgręžiami.

„Medikai be sienų“ taip pat teigia, kad daliai migrantų, baiminantis būti sugautiems ir apgręžtiems, teko „bandyti kirsti izoliuotas vietoves, kuriose nėra galimybės užsitikrinti pagrindinių poreikių ir medicininės pagalbos“.

„(NVO komandos) turi informacijos apie žmones, kurie susirgo virškinimo trakto ligomis po to, kai buvo priversti valgyti uogas ir augalus bei gerti pelkių vandenį iš alkio, troškulio ir nevilties“, – rašoma pranešime.

Artėjant žiemai „Medikai be sienų“ nerimauja dėl galimų dar rimtesnių padarinių šių žmonių sveikatai.

Pasak organizacijos, migrantai neturi prieigos prie galimybės prieglobsčio pasiprašyti teisėtu būdu arba tos galimybės labai ribotos.

„Nepriimtina, kad Lietuvos Vyriausybė bando normalizuoti tokį netinkamą elgesį ir teisių paneigimą, reaguodama į žmonių, kurie iš nevilties pabėgo iš savo šalių, ieškodami saugumo ir geresnio gyvenimo, judėjimą“, – teigė „Medikų be sienų“ atstovė Georgina Brown.

Nepriimtina, kad Lietuvos Vyriausybė bando normalizuoti tokį netinkamą elgesį ir teisių paneigimą.

Nevyriausybininkų teigimu, priešiška Lietuvos migracijos politika yra dar vienas pavyzdys, kai ES valstybė narė sąmoningai sukuria nesaugias sąlygas žmonėms prašyti prieglobsčio prie jos sienų.

„Žmonės bėga nuo konfliktų, persekiojimų ir pavojų, ieškodami tarptautinės apsaugos (...). Tėvai atsivežė savo mažus vaikus, žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis, patyrė sunkias ir įtemptas keliones. Jų nesustabdys atstūmimai, tvoros ir kitos nežmoniškos atgrasymo priemonės. Artėjant žiemai ir krentant temperatūrai pasienio miškuose, Lietuvos valdžios institucijos turi skubiai nutraukti šią žiaurią praktiką ir žmoniškai reaguoti į bandančiųjų patekti į šalį poreikius“, – sakė G.Brown.

Tai ne pirmas kartas, kuomet ši organizacija kritikuoja Lietuvos veiksmus dėl elgesio su migrantais. Rugpjūtį NVO pasmerkė valstybės elgesį su neteisėtai į šalį patekusiais ir sprendimo dėl prieglobsčio laukiančiais migrantais, vadindama tai „sistemine diskriminacija“.

„Prieglobsčio Lietuvoje realiai nesiekė“

Lietuva migrantų antplūdį vadina Minsko režimo hibridine ataka. Kaip komentare BNS nurodė vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius, Baltarusijos režimui migrantai tebuvo įrankis sukelti chaosą ne tik Lietuvoje, kaimyninėse šalyse, bet ir visoje Europos Sąjungoje.

„Spartus migrantų mažėjimas šalies apgyvendinimo centruose pastaraisiais mėnesiais tik patvirtina – dauguma neteisėtų migrantų prieglobsčio Lietuvoje realiai nesiekė, Lietuva jiems tik tarpinė stotelė ieškant geresnio gyvenimo Vakaruose“, – teigė politikas.

„Mūsų žinia aiški ir lieka ta pati – nepaprastosios padėties metu Lietuvos ir ES siena neteisėtai migracijai uždaryta. Bet suteikiama galimybė teisėtu būdu teikti prieglobsčio prašymus tam nustatytose vietose“, – pridūrė jis.

Anksčiau vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė sakė, kad artimiausiu metu neplanuojama atsisakyti migrantų apgręžimo politikos, ją ketinama perkelti į įstatymą.

Šiuo metu pasieniečiai migrantų neįsileidžia, vadovaudamiesi ministrės sprendimu.

Kritikai sako, kad Lietuvos veiksmus apgręžiant migrantus atgal į Baltarusiją galima laikyti išstūmimais, kurie pažeidžia tarptautinę teisę.

Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros „Frontex“ Fundamentalių teisių biuras yra sukritikavęs Lietuvą dėl pasieniečių taikomo kolektyvinio migrantų atstūmimo. Anot jo, tokia praktika prieštarauja tarptautinei teisei ir Europos žmogaus teisių konvencijai, o galimybės pateikti prieglobsčio prašymą oficialiame pasienio kontrolės punkte realiai neveikia.

Ministrės teigimu, tarptautinėje teisėje nėra numatyta situaciją, kai prisidengiant migrantais būtų vykdoma hibridinė ataka, todėl juos reikia keisti.

Iš viso nuo praėjusių metų rugpjūčio 3 dienos, kai VSAT įgijo teisę apgręžti neteisėtus migrantus, jų iš Baltarusijos į Lietuvą neįleista apie 14,8 tūkstančio.

Dalis iš statistikoje minimų migrantų į Lietuvą bandė patekti ne vieną kartą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais