Specialistai įspėja, kad per neįprastus karščius išaugę grybai gali būti ne tik keisto skonio, bet ir kaupti nuodingas medžiagas.
Šiaulių krašte grybų prisirinkę žmonės skundžiasi, kad iš pilnos pintinės nebuvo ko dėti į keptuvę. Mat iš pirmo žvilgsnio gražūs baravykai buvo sukirmiję ir netinkami maistui.
Nusivylusiems grybautojams ir grybų pirkėjams patariama būti akylesniems.
„Grybautojams reikėtų rinktis tik šviežius, jaunus grybus, nesusmulkintus, nežemėtus. Kad nebūtų primaišyta kitų susmulkintų grybų rūšių" ,– sako Šiaulių veterinarijos tarnybos vyr. specialistė Rasuolė Minickienė.
Šią netradicinę karštą vasarą medikai rekomenduoja grybų „tik ragauti“, o ne valgyti, nes dėl karščio miško gėrybės gali būti sukaupusios kenksmingų medžiagų.
Grybų labai daug. Ir jie sukaupė tokių medžiagų, kurių paprastai nesukaupia. „Norėčiau perspėti, kad vasara yra šiek tiek neeilinė, ruduo irgi bus neeilinis. Grybų labai daug. Ir jie sukaupė tokių medžiagų, kurių paprastai nesukaupia“, – sako gydytoja gastroenterologė Violeta Vainoriūtė.
Nors grybai yra maistingi ir sotūs, jų nepatariama valgyti dažnai. Medikai pataria neeksperimentuoti su receptais, grybus ruošti maistui labai nuosekliai – pagal senus receptus, virti kelis kartus, nupilant vandenį. Taip būtų galima pašalinti visas nuodingas medžiagas ar bent jų didumą.
Rinkti reikia tik gerai pažįstamus grybus. Kol kas šiais metais neužfiksuota sunkaus apsinuodijimo atvejų, tačiau kasmetė statistika žada, kad tokių atvejų bus.
Jei pavalgę netradicinių grybų patiekalų pajutote pykinimą, šaltkrėtį, raibuliavimą akyse, silpnumą, būtinai kreipkitės į gydymo įstaigą.