Anot ekspertų, gripo epidemija šalyje gali kilti sausio ir vasario mėnesiais.
Šį sezoną pasaulyje cirkuliuoja trys sezoninio gripo virusai, tarp jų – popandeminę stadiją pasiekęs A(H1N1), kitas A tipo virusas A(H3N2) bei B tipo virusas. Jie visi įeina į 2010–2011 metų sezoninės gripo vakcinos sudėtį.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) atstovė Greta Gargasienė sako, kad sunkesnes ligas ir pandemijas sukelia A tipo virusai, kurie dažniau mutuoja.
„A dažniau sukelia susirgimus ir jie šiek tiek sunkesni. Pandemijas taip pat dažniausiai sukelia A virusas, kadangi jis mutuoja daugiau. B virusas pandemijų nesukelia“, – BNS pasakojo G.Gargasienė.
Nuo spalio pradžios, kai Europoje skelbiama gripo sezono pradžia, iki dabar, pasak ULAC atstovės, Lietuvoje laboratoriškai patvirtinti keturi pandemiją pernai sukėlusio gripo viruso atvejai, bet nė vienas iš jų nesunkus.
„Nuo 40 metų savaitės iki dabar turime keturis laboratoriškai patvirtintus sezoninio gripo pandeminės atmainos atvejus. Nei mirties atvejų, nei kažkokių papildomų duomenų apie sunkius atvejus neturime“, – BNS sakė ji.
Pasak G.Gargasienės, gripo epidemijos Lietuvoje šiemet galima tikėtis panašiu metu kaip įprasta – sausio ir vasario mėnesiais. Anot ULAC atstovės, 2010–2011 metų gripo sezonas nėra kuo nors išskirtinis, kaip, pavyzdžiui, pernykštis. Pernai siautėjant pandeminiam gripui, epidemiją dalis savivaldybių buvo paskelbusios gerokai anksčiau – lapkritį.
„Pandeminis gripas tapo sezoninis ir sergamumo banga nusistovėjo kaip ir prieš tai buvusiais sezonais. Dažniausiai epidemija Lietuvoje kyla sausio ir vasario mėnesiais, tuomet registruojamas pakilimas. Ko gero, šiemet gali išlikti ta pati tendencija – yra galimybė vėl sulaukti epidemijos vėl sausio ir vasario mėnesiais“, – teigė ji.
Kelias savaites augęs, praėjusią savaitę Lietuvoje registruotas mažesnis sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) – jų sukeltomis ligomis susirgo 43,3 iš 10 tūkst. gyventojų.
Epideminis sergamumo lygis pasiekiamas, kai iš 10 tūkst. gyventojų sergančiųjų gripu skaičius viršija 100.