Kaip šeštadienį rašo dienraštis „Vilniaus diena“, T.Šernas pats rūpinasi advokatu, kuris padeda jam per ikiteisminį tyrimą dėl Medininkų pasienio poste prieš 17 metų žiauriai nužudytų Lietuvos pareigūnų.
Lietuvos įstatymai nenumato galimybės suteikti valstybės juridinę pagalbą Medininkuose nukentėjusiam ir vieninteliam gyvam likusiam žudynių liudininkui.
„Per šį ikiteisminį tyrimą esu traktuojamas kaip nukentėjęs, kuriam nepriklauso suteikti valstybės teisinę pagalbą“, – dienraščiui sakė T.Šernas.
Pasak jo, valstybės suteikiama juridinė pagalba priklauso tik įtariamiesiems padarius nusikaltimą.
T.Šernas yra sudaręs sutartį su advokatu Virginijumi Kaupu, kuris bent kol kas padeda be atlygio.
Nuo pat 1991 m. tragedijos neįgaliojo vežimėlyje sėdinčiam T.Šernui užgaulu prokurorų šaukime perskaityti tradicinę formuluotę, kad jei jis pats neatvyks į Generalinę prokuratūrą duoti parodymų, tuomet bus atvesdintas.
Buvęs muitininkas T.Šernas teigė apie galimybę suteikti teisinę pagalbą ne kartą kalbėjęs su įvairaus rango Lietuvos pareigūnais. Muitinės ir Policijos departamentuose pažadėjo paieškoti teisinių galimybių kaip nors išspręsti šį klausimą.
Medininkų žudynių byla teismą pasieks kitąmet, tačiau bus teisiamas greičiausiai tik vienas kaltinamasis, nes likusius globoja Rusija ir Lietuvos teisėsaugai atsisako išduoti.
Keturi buvę sovietų specialiųjų pajėgų OMON smogikai pripažinti įtariamaisiais šioje byloje. Tačiau Rusija kelis kartus atsisakė išduoti Lietuvos teisėsaugai du iš jų – Česlavą Mlyniką ir Andrejų Laktionovą. Dar vienas įtariamųjų – Aleksandras Ryžovas rusų sulaikytas ir laukia teismo viename Sankt Peterburgo kalėjimų už kitus nusikaltimus.
Lukiškių kalėjime jau daugiau kaip pusmetį laikomas suimtas buvęs OMON pareigūnas Konstantinas Michailovas. Jį praėjusį rudenį sulaikė Rygos prokuratūros atstovai. Teismas leido jį išduoti baudžiamajam persekiojimui į Lietuvą.
K.Michailovas gali būti vienintelis kaltinamasis, stojęs prieš Lietuvos teismą. Jam valstybė privalės skirti advokatą.