„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2018 08 13

„Medžiotojų partija“: kurie Seimo politikai po darbų į rankas ima šautuvą?

34 medžiotojai arba beveik ketvirtadalis Seimo. Toks medžiojančių Seimo narių skaičius minimas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) tyrimo apie verslo poveikį politikai išvadose, čia pat užsimenant, kad Seimo narių ir verslininkų priklausymas tam pačiam medžiotojų klubui sukelia riziką pasireikšti interesų konfliktams. Kas jie, tie Seimo medžiotojai? 15min pabandė sudaryti išsamų Seimo medžiotojų sąrašą.
Medžiotojas
Medžiotojas / 123rf.com

Užduotis – sunkesnė negu atrodo iš pirmo žvilgsnio. Nors Seimo nariai priklausymą organizacijoms, įskaitant medžiotojų draugijas, klubus ar būrelius, privalo atskleisti savo privačių interesų deklaracijoje, jei jie nutaria patys to nedaryti – ši informacija lieka po devyniais užraktais.

Gavusi informaciją iš 15min dėl vieno Seimo nario – konservatoriaus Kazio Starkevičiaus – Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pradėjo tarnybinį patikrinimą.

Apie medžiotojų įtaką Seime kalbama seniai

Apie Seimo medžiotojų polinkį susiburti į neformalią „medžiotojų partiją“ tiek šioje, tiek praeitose kadencijose kalbos yra pasigirdusios ne kartą.

Pavyzdžiui, Seimo Aplinkos apsaugos komitetui praėjusią vasarą nutarus pritarti opozicijos pasiūlytam urėdijų reformos variantui, premjeras Saulius Skvernelis pareiškė, kad tai dar kartą įrodo, kad stipriausios Lietuvoje – medžiotojų ir urėdų partijos.

2017 m. lapkritį Seime svarstant Kęstučio Mažeikos pateiktas Medžioklės įstatymo pataisas, kurioms buvusio ilgamečio Seimo nario Broniaus Bradausko vadovaujama Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija prieštaravo, grupė medžiojančių Seimo narių užregistravo priešingą projektą. Galiausiai 2018 m. birželį balsavime dėl pataisų priėmimo nedalyvavo pakankamas Seimo narių skaičius.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Bronius Bradauskas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Bronius Bradauskas

NSGK tyrimo išvadose, kurias vasaros pradžioje patvirtino Seimas, į Seimo medžiotojus dėmesys atkreipiamas kitu kampu. Valstybės tarnautojų ir suinteresuoto verslo atstovų priklausymas vienam medžiotojų klubui išvadose pateikiamas kaip neformalių ryšių palaikymo tarp kontroliuojančių ir kontroliuojamų subjektų pavyzdys.

„Pavyzdžiui, vienam medžiotojų klubui priklauso vienai iš ministerijų, jos pavaldžioms įstaigoms vadovaujantys, už valstybinių išteklių naudojimą, priežiūrą atsakingi darbuotojai. Tam pačiam medžiotojų klubui priklauso ir suinteresuoto verslo subjektai, jų akcininkai ir vadovai. Ši medžiotojų klubo narių priklausomybė nurodytiems juridiniams asmenims gali sukelti interesų konfliktą, kai suinteresuoto verslo atstovai medžioja kartu su jų verslui palankesnes sąlygas galinčiais sudaryti valdžios atstovais. Seimo narių medžiotojų priklausymas medžiotojų būreliams gali sudaryti neformalių ryšių su verslo atstovais medžiotojais atsiradimo prielaidas, tokiu būdu atsiranda rizika interesų konfliktams pasireikšti“, – sakoma išvadose.

Seimo narių medžiotojų priklausymas medžiotojų būreliams gali sudaryti neformalių ryšių su verslo atstovais medžiotojais atsiradimo prielaidas.

Čia pat priduriama, kad Seime yra 34 Seimo nariai medžiotojai. Rengdamas išvadas NSGK rėmėsi Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pateikta informacija.

Medžioklę dažniausiai deklaruoja „valstiečiai“

Išnagrinėjus Seimo narių Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) pateiktas privačių interesų deklaracijas, matyti, kad priklausymą medžiotojų draugijoms, klubams ir būreliams yra deklaravę 18 Seimo narių. Taigi, gerokai mažiau negu 34, kuriuos įvardina STT.

Aštuoni iš deklaravusių priklausymą organizacijoms Seimo narių priklauso Lietuvos valstiečių ir žaliųjų (LVŽS) frakcijai, po tris – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) ir Lietuvos socialdemokratų darbo (LSDDP) frakcijoms, po vieną – „Tvarkos ir teisingumo“, Lietuvos socialdemokratų partijos, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijoms bei mišriai Seimo narių grupei.

Remiantis deklaracijomis, „valstiečių“ frakcijoje medžioja Jonas Jarutis, kuris yra medžiotojų klubo „Vaduva“ narys, Viktoras Rinkevičius, kuris yra Biržų rajono Spalviškių medžiotojų būrelio narys, Kęstutis Mažeika, esantis Kauno žvejų draugijos nariu, Vytautas Rastenis, kuris yra Švenčionių medžiotojų būrelio narys, Juozas Varžgalys, kuris yra Ukmergės medžiotojų ir žvejų draugijos narys, Petras Valiūnas, kuris yra medžiotojų klubo „Varėnė“ narys, Aurimas Gaidžiūnas, kuris yra medžiotojų klubo „Kiršinas“ akcininkas, dalininkas ir narys bei Raimundas Martinėlis, kuris yra Rokiškio rajono „Atžalyno“ medžiotojų klubo akcininkas, dalininkas ir narys.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Viktoras Rinkevičius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Viktoras Rinkevičius

TS-LKD frakcijos nariai, deklaravę priklausymą medžiotojų organizacijoms – Sergejus Jovaiša, kuris yra medžiotojų klubo „Šilas“ narys, Rimantas Jonas Dagys, kuris yra Kauno medžiotojų klubo „Alšengiris“ narys, ir Paulius Saudargas, kuris yra to paties „Alšengirio“ dalininkas ir narys.

Tiesa, apie medžioklę deklaracijoje užsimena ir dar vienas šios partijos parlamentaras. „Esu medžiotojas“, – deklaracijoje lakoniškai nurodo Kazys Starkevičius, tačiau priklausymo klubui, organizacijai ar būreliui nedeklaruoja. Tiesa, pati LMŽD savo puslapyje jį įvardina kaip draugijos tarybos narį.

Portalas 15min kreipėsi į K.Starkevičių su prašymu patikslinti, ar jis priklauso kokiai nors medžiotojų draugijai, būreliui ar klubui. Seimo narys į elektroninį laišką neatsakė.

Medžiojantys LSDDP frakcijos nariai – Rimantas Sinkevičius, priklausantis Medžiotojų ir žvejų draugijos Jonavos skyriaus medžiotojų būreliui „Lokys“ bei Medžiotojų ir žvejų draugijos Jonavos skyriaus Santakos medžiotojų būreliui, Petras Čimbaras, kuris yra Molėtų rajono Ulžių medžiotojų klubo narys, dalininkas ir pajininkas, bei Andrius Palionis, kuris yra Birštono medžiotojų klubo „Lokupis“ narys, pajininkas ir dalininkas, taip pat Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos kolegialaus valdymo organo narys.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Andrius Palionis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Andrius Palionis

Kiti savo priklausymą medžiotojų organizacijoms deklaravę Seimo nariai – „tvarkiečių“ vedlys Remigijus Žemaitaitis, priklausantis medžiotojų klubui „Ąžuolas“, LRRA atstovė Rita Tamošunienė, priklausanti medžiotojų klubui „Alys“, socialdemokratas Juozas Olekas, kuris yra Medžiotojų ir žvejų klubo „Rotary gamta“ akcininkas, dalininkas ir narys, bei mišriai Seimo narių grupei priklausantis „darbietis“ Valentinas Bukauskas, kuris yra Medžiotojų ir žvejų draugijos būrelio „Džiugas“ narys.

Taigi, priklausantys medžiotojų organizacijoms arba esantys medžiotojai iš viso nurodė 19 Seimo narių. Gerokai mažiau negu 34, kuriuos mini STT, o remdamasis STT pažyma – ir NSGK.

Medžioklę mėgsta, bet nedeklaruoja

Ieškodamas atsakymo į klausimą, kas yra likę keliolika Seimo narių medžiotojų, 15min žurnalistas patikrino prie 2016 m. Seimo rinkimus kandidatų į Seimą pateiktas biografijas, ieškodamas, kurie Seimo nariai prie savo pomėgių nurodė medžioklę.

Tai padarius paaiškėjo, kad trys Seimo nariai – LLRA atstovas Leonard Talmont, „tvarkietis“ Vytautas Kamblevičius ir „valstietis“ Algimantas Kirkutis – prieš 2016 m. Seimo rinkimus pateiktose biografijose nurodė, kad jų pomėgis – medžioklė, tačiau priklausymo medžiotojų draugijoms, klubams, būreliams ir pan. naujausioje privačių interesų deklaracijoje nedeklaravo.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Leonard Talmont
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Leonard Talmont

Portalas 15min visiems šiems Seimo nariams išsiuntė elektroninius laiškus su pasiteiravimu, ar jie priklauso medžiotojų organizacijoms. Atsakė vienintelis A.Kirkutis, kuris nurodė, kad nuo to laiko, kai buvo išrinktas Seimo nariui, nepriklauso jokiam medžioklės būreliui, draugijai klubui ar panašiai.

„Esu daugiau teoretikas nei praktikas medžioklės klausimuose“, – nurodė jis.

L.Talmont ir V.Kamblevičius į elektroninius laiškus neatsakė.

LMŽD įvardina ir draugus, ir priešus

Dar vienas šaltinis aiškinantis, kurie Seimo nariai yra medžiotojai, yra Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos (LMŽD) prieš 2016 m. Seimo rinkimus paskelbtas kandidatų į Seimą kurie yra „medžiotojai ir jiems prijaučiantys“, sąrašas. Šį sąrašą galima rasti LMŽD puslapyje.

Sąraše ne tik išvardinti kandidatai, kurie yra „medžiotojai ir jiems prijaučiantys“, bet ir atskirai pažymėti kandidatai, kurie prieš 2016 m. Seimo rinkimus buvo Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos tarybos nariai arba aktyvūs Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos veiklos rėmėjai. Jų vardai pažymėti atitinkamai pliusais su žvaigždutėmis arba pliusais.

Atskiro dėmesio nusipelnė ir „Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos veiklai palankių sprendimų LR Seime oponentai“. Prie jų pavardžių atsidūrė minusai.

Remiantis šiuo sąrašu, LMŽD tarybai A.Palionis ir K.Starkevičius. priklausė ir 2016 m. A.Palionis, kaip jau minėta, priklausymą tarybai deklaravo, o K.Starkevičius – ne.

Kaip „aktyvūs medžiotojų ir žvejų draugijos veiklos rėmėjai“ įvardinti dar 9 tuometiniai kandidatai, o dabar – Seimo nariai. Septyni iš jų – „valstietis“ V.Rinkevičius, konservatoriai R.J.Dagys ir S.Jovaiša, „darbietis“ V.Bukauskas, „socdarbiečiai“ P.Čimbaras ir R.Sinkevičius bei „tvarkietis“ R.Žemaitaitis – savo priklausymą medžiotojų organizacijoms deklaravo. Du – jau minėtas V.Kamblevičius ir socialdemokratas Algimantas Salamakinas – ne.

A.Salamakinas 15min nurodė medžiotojų organizacijoms nepriklausantis. „Nepriklausiau, nepriklausau ir nepriklausysiu jokiam medžiotojų būreliui, klubui, draugijai ar panašiai“, – atsakydamas į 15min klausimą teigė jis.

Kaip „Medžiotojai ir jiems prijaučiantys“ LMŽD sąraše įvardijami dar 11 tuometinių kandidatų į Seimą, tapusių Seimo nariais. Vienas jų – konservatorius P.Saudargas – sąraše atsidūrė su minusu prie pavardės, kaip LMŽD palankių sprendimų oponentas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Paulius Saudargas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Paulius Saudargas

Iš likusių dešimties aštuoni – „valstiečiai“ J.Jarutis, K.Mažeika, J.Varžgalys, A.Gaidžiūnas, V.Rastenis, A.Kirkutis bei P.Valiūnas ir socialdemokratas J.Olekas – priklausymą medžiotojų organizacijoms deklaravo. Du – socialdemokratų darbo frakcijos nariai Algirdas Butkevičius ir Artūras Skardžius – ne.

Su A.Butkevičiumi 15min susisiekė telefonu. Buvęs premjeras sakė jokioms medžiotojų organizacijoms nepriklausantis, o į sąrašą svarstė esąs įtrauktas dėl to, kad dalyvavo medžioklėse kaip svečias.

„Nepriklausau jokiems būreliams. Per 4 metus, kai buvau premjeru, buvau gal kokiose keturiose medžioklėse kaip svečias pakviestas. O dabar jau tikriausiai kokie du metai nesu buvęs medžioklėje“, – sakė A.Butkevičius.

A.Skardžius į 15min pasiteiravimą, ar priklauso kokiai nors medžiotojų organizacijai, neatsakė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Artūras Skardžius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Artūras Skardžius

Aplinkos ministerija saugo Seimo narių privatumą

Duomenys apie visus šalies medžiotojus yra kaupiami medžiotojų sąvade. Norintys medžioti asmenys privalo išlaikyti egzaminą, taip pat kasmet medžiotojų sąvadui per medžiotojų visuomeninę organizaciją, vienijančią medžiotojų klubus ir būrelius, pateikti patikslintą informaciją apie save. Šį savadą tvarko ir sąvade sukauptos informacijos teikimo kitoms institucijoms tvarką nustato Aplinkos ministerija.

15min kreipėsi į Aplinkos ministeriją su pasiteiravimu, ar aukščiau minimi Seimo nariai priklauso medžiotojų organizacijoms, nors to ir nenurodo savo deklaracijose, taip pat, kurie dar Seimo nariai yra medžiotojų sąvade.

Tačiau dalintis informacija ministerija nenorėjo, nurodydama, kad sąvade esantys duomenys „nėra vieši ir teikiami tik teisės aktų nustatyta tvarka“.

Argumentavus, kad Seimo nariai yra vieši asmenys, o priklausymą organizacijoms, įskaitant ir medžiotojų klubus, būrelius, draugijas ir pan. jie pagal Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą privalo deklaruoti privačių interesų deklaracijose, ministerija pripažino, kad įstatymas išties tai numato, tačiau kontroliuoti, kaip Seimo nariai jo laikosi – ne ministerijos kompetencija.

„Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas numato, kad deklaruojantysis asmuo privalo nurodyti ir savo narystę bei pareigas įmonėse, įstaigose, asociacijose ar fonduose, išskyrus narystę politinėse partijose ir profesinėse sąjungose. Taigi pagal įstatymą Seimo nariai turi prievolę deklaruoti narystę medžiotojų draugijoms, tačiau Aplinkos ministerija negali kontroliuoti, kaip Seimo nariai laikosi minėto įstatymo reikalavimo.

Aplinkos ministerija negali kontroliuoti, kaip Seimo nariai laikosi minėto įstatymo reikalavimo.

Tai gali padaryti tik Vyriausioji tarnybinė etikos komisija“, – 15min nurodė Aplinkos ministro patarėjas Mindaugas Bajarūnas.

Su prašymu pasidalinti medžiotojų sąrašu 15min kreipėsi ir į STT, tačiau tarnyba taip pat nurodė tokios informacijos apie asmenų duomenis neteikianti.

„Atkreipiame dėmesį, kad asmenys, kurie yra nepriklausomi medžiotojai (t.y., nepriklauso medžiotojų būreliui), neprivalo to deklaruoti, jei neatsiranda interesų konflikto tikimybė“, – 15min nurodė STT atstovė spaudai Renata Endriužytė.

VTEK tirs K.Starkevičių

15min kreipusis į VTEK, komisija patvirtino, kad valstybinėje tarnyboje dirbantis asmuo privačių interesų deklaracijoje turi nurodyti juridinį asmenį (pvz., medžiotojų būrelį, draugiją ar klubą), kurio narys ar valdymo organo narys jis ar jo sutuoktinis, sugyventinis, partneris yra.

Kaip ir STT, VTEK atkreipė dėmesį, kad Seimo nariai, kurie yra medžiotojai, tai deklaruoti privalo ne visais atvejais.

„Pažymėtina, kad savanoriška arba komercinė medžioklė, nesant narystės ar priklausymo juridinio asmens valdymo organams, pagal įstatymą nėra laikoma deklaruotinu duomeniu“, – nurodė VTEK.

Savanoriška arba komercinė medžioklė, nesant narystės ar priklausymo juridinio asmens valdymo organams, pagal įstatymą nėra laikoma deklaruotinu duomeniu.

VTEK nurodė, kad vadovaudamasi Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos įstatymu nusprendė pradėti tyrimą dėl Seimo nario Kazio Starkevičiaus elgesio, privačių interesų deklaracijoje galbūt nenurodant duomenų apie einamas pareigas Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijoje.

Dėl kitų minimų Seimo narių – L.Talmont, V.Kamblevičiaus, A.Kirkučio, A.Salamakino, A.Butkevičiaus ir A.Skardžiaus – VTEK tyrimo nepradėjo, nurodžiusi, kad iš viešai prieinamos informacijos nenustatė duomenų apie jų priklausymą medžiotojų būreliams, klubams ar draugijoms. Tačiau komisija pažymėjo, kad gavusi papildomų tyrimui reikšmingų duomenų, turėtų teisę šį klausimą nagrinėti pakartotinai.

Jei VTEK pripažins, kad K.Starkevičius išties pažeidė įstatymą, didelė grėsmė jam negresia. Vienintelė sankcija – vienerius metus nuo pažeidimo paaiškėjimo dienos jis negalės būti skatinamas, papildomų sankcijų įstatymas nenumato.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Kazys Starkevičius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Kazys Starkevičius

Sąžinės reikalas

Išsikeltas tikslas sudaryti išsamų ir galutinį Seimo medžiotojų sąrašą įgyvendintas nebuvo. Tai lėmė kelios priežastys.

Viena vertus, dalis medžiojančių Seimo narių galimai jokioms medžiotojų organizacijoms nepriklauso ir medžioja savarankiškai. Tokiu atveju jie nieko deklaruoti neprivalo.

Tačiau taip pat gali būti, kad dalis medžiojančių ir medžiotojų organizacijoms priklausančių Seimo narių savo priklausymo joms tiesiog nedeklaruoja, nors pagal teisės aktus tai padaryti privalo.

Nustatyti tokius Seimo narius labai sunku – valstybės institucijos saugo jų privatumą. Nors duomenys apie juos ir jų priklausymą organizacijoms yra Aplinkos ministerijos tvarkomame medžiotojų sąvade, šio dokumento duomenų, net kai klausiama apie viešus asmenis, Aplinkos ministerija žurnalistams neatskleidžia.

Tad Seimo narys, priklausantis medžiotojų būreliui, klubui ar draugijai, tačiau nenorintis to deklaruoti, gali savo narystę nuslėpti be didesnių sunkumų, nebent jį „išduoda“ pati organizacija, kaip K.Starkevičiaus atveju.

O net ir nuslėpus narystę medžiotojų organizacijoje, didelė atsakomybė negresia – viso labo negalėjimas vienerius metus būti skatinamu darbe. Tad informacijos atskleidimas iš esmės tampa paties Seimo nario sąžinės reikalu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs