2022 02 13

Melagienos apie COVID-19 ir n-žodis „Spotify“: kiek atlikėjų nebenori ten būti?

„Spotify“ sudrebinus skandalui dėl populiarios tinklalaidės, kurios kūrėjas sulaukė pasipiktinimo po rasistinių replikų ir klaidinančių komentarų apie COVID-19, ėmė plisti gandai, esą garsūs atlikėjai dėl to ims šalinti savo kūrinius. Tai – ne visai tiesa: kol kas keli dainininkai viešai pasakė norintys, kad jų kūrinių šioje platformoje nebūtų, kiti tokius gandus paneigė ar nuomonės apskritai neišsakė.
Spotify
Spotify / Scanpix nuotr.

Paskatino medikų laiškas

Ši istorija prasidėjo sausio pabaigoje, kai žinomas kanadiečių ir amerikiečių dainininkas Neilas Youngas paprašė pašalinti jo dainas iš „Spotify“. Tokį savo žingsnį atlikėjas motyvavo tuo, kad platformoje skleidžiama dezinformacija apie vakcinas nuo COVID-19.

Apie tai dainininkas paskelbė savo tinklalapyje, tiesa, vėliau įrašas buvo ištrintas (tekstą galima rasti čia). „Jie gali turėti Roganą arba Youngą. Ne abu“, – tokius jo žodžius citavo „Rolling Stone“.

Josephas Roganas yra amerikiečių komikas, aktorius, buvęs TV laidų vedėjas, tinklalaidininkas, mišrių kovos menų čempionato komentatorius. Jis nuo 2009 m. kuria tinklalaidę „Joe Rogan Experience“ („Joe Rogano patirtis“).

Per kelerius metus tinklalaidė, kurioje aptariamos aktualijos, politika, filosofija, mokslas, svečių pomėgiai, nevengiama komedijos elementų, tapo viena populiariausių pasaulyje – kiekvieną epizodą peržiūri milijonai žmonių. 2020-aisiais išskirtines šios tinklalaidės transliacijos teises už 100 mln. JAV dolerių įsigijo „Spotify“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Joe Roganas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Joe Roganas

Ši tinklalaidė, viena populiariausių „Spotify“, buvo kritikuojama kaip skleidžianti klaidinančią informaciją apie COVID-19. Anot N.Youngo, platforma yra atsakinga, kad joje būtų kuo mažiau tokios informacijos.

Vėliau atvirame laiške atlikėjas paaiškino tokį sprendimą priėmęs, kai daugiau nei 200 gydytojų įspėjo įrašų platformą imtis kovoti su klaidinančia informacija, visų pirma atkreipdami dėmesį į J.Rogano tinklalaidę.

VIDEO: Neilo Youngo „Harvest Moon“

„Spotify“ į tai sureagavo pažadu prie visų tinklalaidžių, kuriose kalbama apie COVID-19, pridėti žymą apie skleidžiamą pavojingą klaidinančią ar melagingą informaciją, bet kartu pažymėjo tesanti tik tokių transliacijų platforma ir jokių kitų priemonių nesiimsianti.

Nors buvo skelbta, kad jau po poros dienų N.Youngo dainų „Spotify“ nebeliko, keletą jų platformoje vis dar galima rasti.

Prie atlikėjo prisijungė kita Kanados dainininkė ir dailininkė Joni Mitchell. Garbaus amžiaus menininkė, be kita ko, priminė, kad jie abu vaikystėje, kai dar nebuvo skiepų nuo poliomielito, persirgo šia liga.

Buvę N.Youngo grupės nariai Davidas Crosby, Stephenas Stillsas ir Grahamas Nashas išreiškė paramą jam ir paprašė taip pat norintys, kad jų kūrinių „Spotify“ nebeliktų.

Tinklalaidininkė, knygų autorė, buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo dukterėčia Mary Trump praėjusią savaitę taip pat paskelbė pašalinanti iš platformos savo tinklalaidę „The Mary Trump Show“. Savo sprendimą ji pakomentavo lakoniškai: „Žinau, kad tai nėra labai svarbu, bet tikiuosi, kad taps augančios lavinos dalimi.“

Gandai apie išėjimą per ankstyvi

Socialiniuose tinkluose pasirodė įrašų, esą prie jų gali prisijungti kur kas daugiau žinomų atlikėjų ir grupių.

Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Socialiniuose tinkluose ėmė plisti žinia, esą daugiau atlikėjų prašys ištrinti jų kūrinius iš „Spotify“, bet ne visi tai ketina padaryti
Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Socialiniuose tinkluose ėmė plisti žinia, esą daugiau atlikėjų prašys ištrinti jų kūrinius iš „Spotify“, bet ne visi tai ketina padaryti

„Willie’is Nelsonas, Bruce’as Springsteenas, Barbra Streisand, „Queen“, Paulas McCartney’is, „The Rolling Stones“, Dave’as Grohlis, Joni Mitchell, „Pearl Jam“ šalina savo muziką iš „Spotify“ solidarizuodamiesi su Neilu Youngu!“ – sausio pabaigoje paskelbta vienoje „Twitter“ paskyroje. Šiuo įrašu pasidalijo 1,1 tūkst. žmonių.

Net 21 tūkst. žmonių buvo pasidaliję (dabar rodoma mažiau, mat kai kurie įrašą iš savo paskyrų ištrynė) paveiksliuku su kelių atlikėjų nuotraukomis, kuris tą pačią dieną pasirodė „Facebook“ puslapyje „Occupy Democrats“.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Kai kurie internautai į triukšmą dėl „Spotify“ pažiūrėjo su ironija
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Kai kurie internautai į triukšmą dėl „Spotify“ pažiūrėjo su ironija

Prie nuotraukų parašyta: „Nežinau, kas yra Joe Roganas, bet žinau, kas yra Neilas Youngas. Ir J.Mitchell, W.Nelsonas, Barry’is Manilowas, Peteris Framptonas ir Dolly Parton. Atrodo, kad „Spotify“ sudėjo visus savo žetonus ant pralaimėto statymo.“

Daugiau nei 6 tūkst. žmonių analogišką tekstą paskelbė savo paskyrose „Twitter“. Nors taip neparašyta, susidaro įspūdis (ir daugelis komentatorių suprato kaip tik taip), esą šie atlikėjai taip pat boikotuoja „Spotify“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Spotify“
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Spotify“

Po trijų dienų „Occupy Democrats“ prie paveiksliuko pridėjo patikslinimą – kad šį memą naujienų agentūra AFP įvertino kaip iš dalies klaidingą. Tad reikėtų suprasti, kad taip tebuvo įgelta „Spotify“.

Iš šiuose įrašuose paminėtų roko, kantri ir folk muzikos atlikėjų vienintelė J.Mitchell panoro, kad jos kūrinių nebeliktų „Spotify“.

O tokių populiarių dainų, kaip „Could It Be Magic“, „Mandy“, „Copacabana“ atlikėjas B.Manilowas bene vienintelis viešai pasakė, kad tokie gandai neturi pagrindo. Kitų pozicija nėra tokia aiški.

B.Springsteeno grupės „E Street Band“ gitaristas Nilsas Lofgrenas įkandint N.Youngui pareiškė taip pat pašalinęs iš „Spotify“ per 27 metus gimusius kūrinius, bet pats dainininkas nieko panašaus nepaskelbė. Jo kūrinius, įskaitant su „E Street Band“ įrašytą „Born in the USA“, ten vis dar galima klausyti.

VIDEO: Bruce'as Springsteenas – „Born in the USA“

Taip pat – ir kitų minėtų grupių ar atlikėjų („The Rolling Stones“, „Queen“, Paulo McCartney’io, „Pearl Jam“, Dolly Parton, Barbros Streisand, D.Grohlio, W.Nelsono). Jie nepateikė jokių viešų komentarų apie N.Youngo sprendimą.

Supykdė juodaodžių užgauliojimas

Užtat norą pasitraukti iš „Spotify“ deklaravo dainų autorė ir atlikėja India Arie. Nors to priežastis taip pat buvo J.Roganas, dainininkei užkliuvo ne tiek jo kalbos apie COVID-19 ir vakcinas, kiek rasistiniai komentarai.

Juodaodė „Grammy“ laimėtoja patikino nemananti, kad tinklalaidininkas yra rasistas, tačiau jis esą nejautriai vartoja n-žodį (šiuo eufemizmu anglų kalboje apibūdinamas žodis „negras“).

VIDEO: India Arie „Steady Love“

„Jie ima pinigus už šias transliacijas ir moka tam vyrukui 100 milijonų donerių, o mums – maždaug 0,003 proc. skatiko, – India Arie piktinosi savo paskyroje „Instagram“. – Tiesiog išimkite mane. Nenoriu generuoti pinigų, kurie mokami už tai.“

Kaip pernai rašė „The New York Times“, muzikos pramonės atstovai skaičiuoja, kad „Spotify“ moka atlikėjams po pusę cento už vieną perklausymą, o ši suma dažnai dar pasidalijama su įrašų kompanija.

Pati India Arie aptiko 22 atvejus, kai tinklalaidėje nuskambėjo n-žodis, ir paskelbė juos, palydama piktais komentarais.

Per daug vertingas, kad atsisakytų

Galvos skausmu „Spotify“ tapęs J.Roganas praėjusį savaitgalį paskelbė atsiprašymą. Savo komentarus jis apibūdino kaip „apgailėtinus ir gėdingus“, kartu patikino nesąs rasistas, tik citavęs kitų užgaulius žodžius diskusijai paskatinti.

Tarp labiausiai dėmesį patraukusių tinklalaidininko komentarų buvo rajono, kurio gyventojų daugumą sudaro juodaodžiai, palyginimas su žinomu filmu „Beždžionių planeta“.

Anot J.Rogano, į vietą įrašą sumontuotos užgaulios frazės skambėjo įvairiuose tinklalaidės, kurią jis kuria jau 12 metų, epizoduose. Jis pažadėjo laikytis neutralesnės pozicijos ir sutiko, kad „Spotify“ jo įrašų pradžioje paskelbtų specialų įspėjimą.

Priešingai nei dėl COVID-19, šįkart „Spotify“ sureagavo aktyviau. Be kita ko, paaiškėjo, kad platforma nusiteikusi skirti 100 mln. JAV dolerių muzikiniam ir garso turiniui, kurį sukūrė istoriškai marginalizuotų grupių atstovai.

Ekrano nuotr. iš spotify.com/Joe Rogano tinklalaidė yra viena klausomiausių pasaulyje
Ekrano nuotr. iš spotify.com/Joe Rogano tinklalaidė yra viena klausomiausių pasaulyje

Tačiau skubiai surengtame pokalbyje su darbuotojais, kurio turinį aprašė tinklalapis „The Verge“, kompanijos vadovas Danielis Ekas atkreipė dėmesį, kad, nepaisant išskirtinės teisės transliuoti J.Rogano tinklalaidę, tai yra perkamas turinys, kuriam įtakos jie neturi.

Amerikiečio komentarus apibūdinęs kaip „nepaprastai įžeidžiančius“ ir neatspindinčius kompanijos vertybių, D.Ekas pripažino, kad ši tinklalaidė yra esminė sėkmingai „Spotify“ veiklai, kuri pavertė šią platformą Nr. 1 tinklalaidžių programėle JAV.

Al Powers nuotr./Joe Roganas
Al Powers nuotr./Joe Roganas

Beje, „Spotify“ viešojo turinio taisyklės net nedraudžia vartoti n-žodžio.

Nors buvo paskelbta, kad J.Roganas lieka „Spotify“, jo įrašų tinklalaidėje greitai ėmė mažėti. Iškart buvo ištrinta 70 epizodų, vėliau – dar šiek tiek. Tinklalapio jremissing.com duomenimis, jau pašalinta 113 epizodų. Ištrinti kai kuriuos įrašus esą nusprendė pats jų autorius.

Melagienos skambėjo ne kartą

J.Roganas yra spalvinga asmenybė. Jis dar didesnio žinomumo sulaukė per pandemiją, mat nevengė prieštaringų komentarų, kurių dauguma nuskambėjo tinklalaidėje. Amerikietis yra pagarsinęs ir ne vieną melagieną.

Pernai pavasarį jis pareiškė, kad jauniems ir sveikiems žmonėms nereikėtų skiepytis nuo COVID-19. Pats prezidento patarėjas medicinos klausimais Anthony Fauci jį apkaltino klaidinančios informacijos skleidimu. Vėliau J.Roganas savo žodžius atsiėmė ir net pavadino save kvailiu bei nepatikimu informacijos šaltiniu.

Joe Roganas
Joe Roganas

Tačiau pernai rugpjūtį jis išreiškė susirūpinimą, kad tokios pandemijos valdymo priemonės, kaip vakcinų pasai, visuomenes vienu žingsniu priartins prie diktatūros.

Rugsėjo pradžioje J.Roganui buvo patvirtinta COVID-19. Netrukus jis paskelbė įrašą, kuriame papasakojo apie savijautą ir kad, be kita, gydosi antiparazitiniu vaistu ivermektinu. Medikai jau yra paneigę, kad jis saugo nuo koronaviruso.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų