Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 11 01

Metų netektys: Lietuva ašaras braukė dėl Stasio Povilaičio ir kitų svarbių žmonių

Vėlinių metas – laikas, kai prisimename išėjusius Anapilin žmones. Artimuosius ir tuos, kuriuos galbūt pažinojome tik iš jų dainų, knygų, skambių pasisakymų ir didelių darbų. Jie tapo mūsų pasaulio dalimi. Tad nenuostabu, kad maestro Stasio Povilaičio, politiko Romualdo Ozolo, režisierės Galinos Dauguvietytės ar kitų įžymių lietuvių netektys ašarą išspaudė ne tik jų šeimų nariams ar draugams.
Atsisveikinimas su Stasiu Povilaičiu
Atsisveikinimas su Stasiu Povilaičiu / Luko Balandžio / 15min nuotr.

„Nuo jūros dvelkė vėsa, o akmenys dar buvo įkaitę nuo tolstančios vasaros dienos karščių. Trumpos atostogos baigėsi ir nežinia, ar šių dienų prisiminimai taps nepakeliama našta, ar praskaidrins pilkas dienas.“

Muzikos scena neteko asmenybių

Tokie maestro Stasio Povilaičio dainos „Atsisveikinimas prie jūros“ žodžiai skambėjo, kai šimtai žmonių jį lydėjo į paskutinę kelionę Palangos kapinėse. Lietuvos estrados legenda pralaimėjo trejus metus trukusią kovą su vėžiu ir spalio 6-osios rytą mirė.

S.Povilaitis, kurio dainas mintinai gali cituoti kone kiekvienas Lietuvos gyventojas, ėjo 69-uosius metus. S.Povilaičio vardas buvo vienas iškiliausių Lietuvos estradoje. Gimęs Kaune jis ilgus metus praleido Palangoje, ten iki pat paskutinių dienų gyveno drauge su žmona Birute ir judviejų vienturte dukterimi Agne. 

VIDEO: Stasys Povilaitis palaidotas Palangos kapinėse

S.Povilaitis – ne vienintelė pastarųjų metų Lietuvos scenos netektis. Prieš pat Naujuosius, gruodžio 29 dieną, po sunkios ligos užgeso lietuviškos estrados grando Adolfo Jarulio gyvybė. 73-ejų dainininkas žiūrovams žinomas nuo filharmonijos estrados ansamblių „Nemuno žiburiai“, „Lietuvos estradinis orkestras“, „Estradinės melodijos“, „Žėrutis“. Vėliau jis buvo Klaipėdos liaudies operos solistas, Šiaulių senjorų bigbendo artistas. 

Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr./Inga Norkutė-Žvinienė ir Adolfas Jarulis
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr./Inga Norkutė-Žvinienė ir Adolfas Jarulis

Sausio 6 dieną Lietuvą apskriejo žinia, kad mirė muzikas Tomas Dobrovolskis. Žiauriai sumuštas ir komos ištiktas kompozitorius, multiinstrumentalistas per dvi savaites taip ir neatsigavo. 48-erių T.Dobrovolskį gruodžio 24-osios naktį vedžiojant šunį Vilniaus senamiestyje, Vingrių gatvėje, greta vieno iš barų užpuolė grupė jaunuolių. Jis buvo žiauriai sumuštas, neteko akies, nepadėjo ir atliktos dvi sudėtingos galvos operacijos. Dvi savaites muzikantas buvo gydomas reanimacijos skyriuje, tačiau taip ir neatsigavo.

Rašytojai ir poetai

Literatūros pasaulis šiais metais irgi patyrė ne vieną netektį. Sausio 20 d. Baltimorėje (JAV) savo namuose, slaugomas dukros Berenikos su draugu ir sūnaus Ario, po ligos mirė vienas žymiausių išeivijos lietuvių poetų Alfonsas Nyka-Niliūnas (tikroji pavardė Alfonsas Čipkus). Šiemet liepos 15 d. kūrėjui būtų sukakę 96-eri. Į Vakarus poetas pasitraukė 1944 metais, nuo 1949-ųjų gyveno Baltimorėje. Kritikai A.Nyką-Niliūną vadino vienu didžiausių, moderniausių XX a. lietuvių poetų.

LRT.LT iliustr./Alfonsas Nyka-Niliūnas
LRT.LT iliustr./Alfonsas Nyka-Niliūnas

Sausio 25-osios naktį Vilniuje eidamas 93-uosius metus mirė rašytojas Jonas Mikelinskas. Jo kūryba 2002 metais buvo įvertinta nacionaline kultūros ir meno premija. Taip pat autorius įvairiomis premijomis apdovanotas už šiuos kūrinius – romanus „Kur lygūs laukai“ (I d. – 1981 m.), „Juodųjų eglių šalis“ (1989 m.), prozos rinkinį „Nepalaidotos dienos“ (1986 m.).

Nuotr. iš pasvalys.lt/Jonas Mikelinskas
Nuotr. iš pasvalys.lt/Jonas Mikelinskas

Paskutinėmis kovo dienomis po sunkios ligos mirė rašytojas Petras Dirgėla. Lietuvos prozininkui ir eseistui, nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui buvo 68 metai. P.Dirgėla išleido daugiau nei 20 prozos knygų. Vienas žinomiausių kūrinių – keturių knygų ciklas „Karalystė: žemės keleivių epas“, išleista 1997–2004 metais. 

„Facebook“ nuotr./Petras Dirgėla
„Facebook“ nuotr./Petras Dirgėla

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?