Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2008 07 14

Miesto pievose – pavojingųjų Sosnovskio barščių invazija

Vilniaus pievose ir laukuose veši nuodingi augalai, vadinami Sosnovskio barščiais. Pjaunant ar skinant šiuos kelių metrų aukščio augalus, jų sultys gali sukelti alergines reakcijas. Pievas prižiūrintiems komunalininkams trūksta patirties kovojat su šiomis pavojingomis žolėmis.
Sosnovskio barščiai
Sosnovskio barščiai / J.Kalinsko / laikraščio „15 minučių“ nuotr.

Pavilnyje parduodamame sklype, Džiaugsmo gatvėje, šių žolių užderėjo itin daug. Gyventojai nė nenumano, kad šie beveik 3 metrų „galiūnai“ yra itin pikti kaimynai. Į „15min“ kreipėsi vilnietė, įtarusi, jog netoli gatvės augantys augalai yra pavojingi žmonėms.

„Esu girdėjusi, kad šie augalai nuodingi. Jei Džiaugsmo g. auga barščiai, keista, kad jų niekas nenaikina. Gal ten ir nėra daug praeivių, bet juk gali koks vaikas netyčia kamuolį į brūzgynus numesti“, – svarstė moteris.
 
Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius „15min“ sakė, jog šiuo metu Sosnovskio barščius lengva pastebėti ir jo su jokiu kitu augalu nesupainiosi – gėlynai yra skėčio formos, panašūs į krapų, tik kur kas didesni, o šis augalas gali išaugti iki kelių metrų, tačiau jų nereikėtų liesti ar skinti.
 
„Jų net ieškoti nereikia, dabar pats jų žydėjimas. Svarbiausia jokiu būdu neturėti jokio kontakto su augalu. Šio augalo sultys – ne sieros rūgštis, todėl nepersigeria per storesnę medžiagą, tačiau kertant žaliąsias dalis reikia akylai saugoti veidą ir odą, kad ant jų nepatektų sunkią alerginę reakciją sukeliančių sulčių“, – pasakojo gamtosaugininkas.
 
S. Paltanavičius patarė žmonėms, savo soduose ar sklypuose aptikusiems Sosnovskio barštį, nelaukti, kol šis išbujos, ir patarė apipurkšti nuodingą žolę sodininkų parduotuvėse parduodama medžiaga – rundapu.
 
Anksčiau Lietuvoje Sosnovskio barštis buvo naudojamas kaip pašarinis augalas, nes jo lapai maistingi ir tinka šerti gyvulius. Tačiau gyvuliams, ėdantiems Sosnovskio barštį, jis paprastai nekenkia. Ilgainiui šios žolės „užteršė“ nemažai šalies pievų ir laukų.
 
Šio augalo sultys – ne sieros rūgštis, todėl nepersigeria per storesnę medžiagą, tačiau kertant žaliąsias augalo dalis, reikia akylai saugoti veidą ir odą, kad nepatektų sunkią alerginę reakciją sukeliančių barščių sulčių, – patarė aplinkosaugininkas S. Paltanavičius.

Savivaldybės rūpestis

Anot S. Paltanavičiaus, Sosnovskio barščiai turi būti šienaujami ir šių pavojingų augalų naikinimu turėtų rūpintis savivaldybė.

Pavilnio teritoriją prižiūrinčios bendrovės „Rasų valda“ teritorijų tvarkymo tarnybos viršininkė Angelė Cikanavičienė „15min“ patvirtino, jog savivaldybė yra davusi nurodymą naikinti Sosnovskio barščius.

„Neseniai buvome Naujojoje Vilnioje, Rytų gatvėje, ten jie irgi auga. Naikinsime augalus. Čia bus pirmas toks kartas, dar neturime tokios patirties. Neaišku, kaip tiksliai viską darysime, gal kaposime kirviu. Kitą savaitę apžiūrėsime barščius, augančius Pavilnyje“, – tikino A. Cikanavičienė.

Pasak, bendrovės „Rasų valda“ teritorijų tvarkymo viršininkės, vilniečiai, pastebėję kaimynystėje augančias pavojingas žoles, gali kreiptis į miesto savivaldybę ar jų gyvenamą teritoriją prižiūrinčią įmonę, kad nepageidaujami „atėjūnai“ būtų sunaikinti.

Pavojingi sveikatai

Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės Ūmių apsinuodijimų skyriaus vedėjas Raimundas Purvaneckas teigė, jog jau pasitaikė atvejų, kai teko gydyti nuo Sosnovskio barščių nukentėjusius žmones. Anot gydytojo, nusideginus šiuo augalu, ant odos atsiranda paraudimas, jaučiamas stiprus skausmas, vėliau atsiranda pūslės.

„Nusideginus barščiais, reikia nedelsiant kviesti greitąją pagalbą. Skausmui malšinti tinka ir pantenolis, naudojamas vėsinti ir dezinfekuoti nudegimus“, – patarė R. Purvancekas.

Sosnovskio barščių nudegimus gydyti gali tekti mažiausiai 2 savaites, tačiau randai išlieka ilgam.

Vilniaus universiteto vaikų ligoninės Nudegimų ir plastinės chirurgijos poskyrio gydytojų teigimu, yra pasitaikę atvejų, kai nuo šių nuodingų žolių buvo nukentėję vaikai, tačiau šiuo metu ligoninėje tokių nukentėjusiųjų nėra.

SOSNOVSKIO BARŠČIAI

Pastaraisiais dešimtmečiais Lietuvoje išplitęs iš Kaukazo kilęs Sosnovskio barštis, išsiskiria savo dydžiu: palankiomis sąlygomis šios žolės gali išaugti iki 3-5 m aukščio, stiebo skersmuo ties pamatu pasiekia iki 12 cm, o žiedyno – iki 0,5 metro. Visos šio augalo dalys kaupia daug aktyvios medžiagos furanokumarino, kuris žmogui prisiartinus prie augalo, juos skinant ar šienaujant, gali smarkiai apdeginti neapsaugotą odą, sukelti ypač stiprią alerginę reakciją (odos paraudimą, dideles vandeningas pūsles, kurios plyšusios virsta ilgai negyjančiomis žaizdomis). Barščiai itin pavojingi saulėtomis dienomis, kai suaktyvėja furanokumarino išsiskyrimas į orą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?