2013 06 17

Miesto Savivaldybė – atskira respublika?

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymas ir vėl prasilenkia su aukštesnių institucijų sprendimais. Šį kartą – įsakymas valdiškų bendrovių vadovų atlyginimus sudaryti taikant senosios mėnesinės minimalios algos (MMA) dydį, t. y. aštuonis šimtus penkiasdešimt litų. Vyriausybės atstovo Šiaulių apskrityje tarnyba trečiadienį pateikė prašymą panaikinti tokį įsakymą.
Uostamiesčio mokyklų vadovams planuojama skirti 5 proc. dydžio priedus prie atlyginimų.
Atlyginimas / Egidijaus Jankausko/dienraščio „15minučių“ nuotr.

Nesilaiko nutarties

Vyriausybės sprendimu, nuo šių metų pradžios nuo 850 iki 1 tūkstančio litų buvo padidinta MMA, tačiau šio nutarimo, panašu, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius nėra linkęs laikytis. Dar prieš keletą mėnesių, tvirtinant šių metų miesto biudžetą, valdininkas buvo sakęs, kad į MMA didinimą bus atsižvelgta ir biudžetinių įstaigų darbuotojų algoms biudžete numatyta papildoma suma. Tačiau prieš keletą savaičių, nustatant Savivaldybės bendrovių vadovų uždarbio koeficientus, buvo pritaikyta iki reformos galiojusi MMA suma – 850 litų. „Kreipėmės į ministeriją ir gavome atsakymą, kad toks sprendimas neprieštarauja teisės aktams“, - tą kartą tvirtino Savivaldybės Ekonomikos skyriaus vedėja Auksė Tutkutė.

Informavo ne kartą

Tačiau Vyriausybės atstovo Šiaulių apskrityje tarnybai atrodo kitaip. Savivaldybės administracijos direktorių ji jau ne vienu raštu buvo informavusi, kad toks įsakymas prasilenkia su Vyriausybės nutarimu ir turėtų būti panaikintas. „Ministerija pateikė tik nuomonę, o skirtingus minimalios algos dydžius atskiroms ūkio šakoms, regionams ar darbuotojų grupėms gali nustatyti tik Vyriausybė Trišalės tarybos teikimu, todėl jokie teisės aktai nesuteikia teisės savivaldybės administracijos direktoriui nustatyti skirtingą nei nustatytas Vyriausybės minimalios mėnesinės algos dydį“, - rašoma Vyriausybės atstovo Šiaulių apskrityje rašte.

Pažymima, kad šių metų birželio pradžioje Šiaulių miesto savivaldybės administracija Vyriausybės atstovą informavo, jog įsakymas nebus naikinamas. Vyriausybės atstovas atkreipia dėmesį į tai, kad, norint išlaikyti savivaldybės įmonių ir bendrovių vadovų atlyginimus nepakitusius, reikėtų sumažinti mėnesinės algos pastoviosios dalies dydžius.

Bet negana to, Savivaldybės administracija sugebėjo pažeisti ir daugiau Vyriausybės nutarimų: „Pažymėtina, kad šiuo įsakymu patvirtinti kai kurių vadovaujančių darbuotojų algos pastoviosios dalies dydžiai taip pat neatitinka Vyriausybės nutarimo nuostatų“, - teigiama Vyriausybės atstovo Šiaulių apskrityje rašte.

Laikosi savo principų

Kad Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius V. Damulevičius vadovauja laikydamasis savo principų, kurie yra aukščiau Vyriausybės nutarimų ir net įstatymų, dienraštis „Šiaulių naujienos“ rašė anksčiau. Vyriausybės atstovo tarnyba buvo išplatinusi raštą, kuriuo reikalauja Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorių paaiškinti, kam jis yra pavaldus. Tokio reikalavimo prireikė po to, kai Savivaldybės administracija gegužės 30 d. vykusiame miesto Tarybos posėdyje nepateikė Šiaulių miesto savivaldybės administracijos finansų kontrolės būklės ataskaitos už 2012 metus, nors tai turėjo padaryti.

Gegužės 30 d. vykusiame miesto Tarybos posėdyje atsakymas į klausimą, kam pavaldus šis valdininkas, panašu, buvo atsakytas – pavaldus tikrai ne miesto Tarybai, nors pagal įstatymą turėtų būti. Valdininkai tiesiog nesureagavo į Tarybos komitetų siūlymus dėl dviejų sprendimo projektų. Posėdyje buvę šiauliečiai kėlė klausimą, kam tada reikalinga Taryba, jeigu Savivaldybės administracija ją ignoruoja.

Kreipiasi į teismą

Dėl tokio valdininkų užsispyrimo ir principingumo Vyriausybės atstovas jau ne kartą buvo priverstas kreiptis į teismą. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas neseniai pripažino, kad Šiaulių miesto savivaldybės tarybos sprendimo „Dėl Šiaulių miesto bendrojo lavinimo mokyklų komplektavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ keturi punktai prieštarauja Lietuvos Respublikos švietimo įstatymui ir kad juos reikia laikyti panaikintais.

Į teismą buvo kreiptasi ir dėl neformaliojo vaikų ugdymo. Šiaulių apygardos administracinio teismo išvada buvo vienareikšmė – sprendimai nepriimti kitų rajonų vaikų į Šiaulių miesto neformaliojo ugdymo įstaigas yra diskriminuojantys ir neužtikrinantys lygių galimybių, nes vaikų gyvenamoji vieta nėra priežastis diferencijuoti mokestį. Savivaldybė šią nutartį apskundė Vyriausiajam administraciniam teismui.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų