Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 06 29

Milijonai iš jūsų kišenės – kaip veikė šilumininkų ir „Icor“ malūnas

15min.lt tęsia publikacijų ciklą apie šilumininkų ir koncerno „Icor“ (buv. „Rubicon Group“) santykius. Šįsyk pateikiame oficialią informaciją apie tai, kiek pajamų iš šilumos tiekėjų susikrovė „Icor“ įmonės.

„Vilniaus energija“: A.Janukonis su L.Samuoliu jokio poveikio nedarė

„Vilniaus energija“ 15min.lt pateiktame komentare teigia, esą tiesiogiai įmonės valdyme dalyvaujantys „Icor“ akcininkai nedarė jokio poveikio viešiesiems pirkimams.

„Vilniaus energijos“ valdybos narys Andrius Janukonis ir kiti valdybos nariai, kurių dauguma – kompanijos „Dalkia“ deleguoti prancūzai, nepriima jokių sprendimų, susijusių su viešaisiais pirkimais ir sudaromomis sutartimis.

Linas Samuolis, kaip „Vilniaus energijos“ prezidentas, yra nusišalinęs nuo visų vienasmenių sprendimų, susijusių bet kokiomis sutartimis su „Icor“ įmonėmis. Prezidentas nėra bendrovės viešųjų pirkimų komisijų narys ir viešųjų pirkimų komisijų darbe nedalyvauja“, – teigiama „Vilniaus energijos“ 15min.lt pateiktame komentare.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Andrius Janukonis ir Linas Samuolis šiuo metu mina teismų slenksčius
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Andrius Janukonis ir Linas Samuolis šiuo metu mina teismų slenksčius

Šilumininkai tvirtina, esą „visos sutartys su „Icor“ grupės įmonėmis yra sudarytos tik tuo atveju, jei šių įmonių pateikti pasiūlymai „Vilniaus energijos“ ir „Litesko“ organizuojamose viešuosiuose pirkimuose buvo pripažįstami geriausiais LR Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka“.

Anot šilumininkų, „Icor“ įmonės nebūtinai gavo tiek pinigų, kiek nurodoma viešųjų pirkimų ataskaitose. „VPT ataskaitose skaičiuojamos teoriškai maksimalios sutarčių vertės ribos, neturinčios nieko bendro su daug mažesnėmis faktiškai įgyvendinamų sutarčių vertėmis“, – aiškina „Vilniaus energija“.

Sutarčių nenutraukė

VPT pateiktais duomenimis, ši tarnyba siekė, jog būtų nutraukta šilumininkų ir „Icor“ įmonių sutarčių daugiau nei už 100 mln. eurų.

363 mln. litų – tokia suma sutarčių tarp šilumininkų ir „Icor“, kurias VPT ginčijo teismuose.

„Iš viso VPT į teismą kreipėsi dėl minimų įmonių sutarčių, kurių bendra numatoma vertė – 363 011 624 Lt. Daugumoje atvejų VPT išvados bei sprendimai buvo skundžiami teismams, tačiau teismai skundus atmesdavo. Šiuo metu visi teisiniai procesai yra pasibaigę“, – teigiama VPT komentare.

Vis dėlto šilumininkai tikina, jog nė viena sutartis nutraukta nebuvo.

„VPT reikalavimu nebuvo nutraukta nei viena sutartis, sudaryta tarp „Vilniaus energijos“/„Litesko“ ir „Icor“ įmonių“, – teigia „Vilniaus energija“.

Konkursas atviras, bet....

Kaip klojosi šilumininkų santykiai su „Bionovus“ – atskira istorija. 2011 m. „Vilniaus energija“ ir „Bionovus“ sudarė biokuro tiekimo sutartį. Žinoma, kaip ir reikalauja įstatymai, prieš tai buvo atliktas viešasis pirkimas, kuriame „Bionovus“ liko be konkurencijos. 15min.lt žiniomis, tokią išvadą padarė „Bionovus“ ir „Vilniaus energijos“ veiklą narstantys Konkurencijos tarybos specialistai.

Biokuro pirkimo konkurse dalyvauti galėjo visi biokuro tiekėjai. Tiksliau, visi, kurie atitiko „Vilniaus energijos“ keltus reikalavimus. 

Biokuro pirkimo konkurse dalyvauti galėjo visi biokuro tiekėjai. Tiksliau, visi, kurie atitiko „Vilniaus energijos“ keltus reikalavimus. O reikalavimų būta tokių, kad, Konkurencijos tarybos tyrėjų nuomone, faktiškai dalyvauti galėjo tik vienas žaidėjas.

Visų pirma, „Vilniaus energija“ reikalavo, kad konkurso dalyvių vidutinė metinė biokuro tiekimo apimtis sudarytų mažiausiai 20 mln. Lt. „Bionovus“ šį rodiklį viršijo kelis kartus, tačiau artimiausi konkurentai, tyrimo metu surinktais duomenimis, net suvieniję pastangas ir deklaravę jungtines apyvartas negalėjo įveikti „Vilniaus energijos“ nustatytos kartelės.

„Vilniaus energija“ taip pat reikalavo, kad konkurso dalyviai per pastaruosius trejus metus būtų įvykdę bent vieną biokuro tiekimo sutartį ne mažiau nei už 20 mln. Lt.

Didžiausia biokuro pirkėja Lietuvoje tuo laikotarpiu buvo „Vilniaus energija“, Konkurencijos tarybos duomenimis, biokurą „faktiškai“ pirkusi tik iš „Bionovus“. Buvo ir dar vienas rinkos dalyvis, kuris smulkintą biokurą pirko tikrai dideliais kiekiais. 15min.lt žiniomis, smulkintą biokurą po 18–21 mln. Lt per metus pirko ir „Dalkia“ taip pat valdoma bendrovė „Litesko“. Na, o ji biokurą pirko, Konkurencijos tarybos duomenimis, tik iš „Bionovus“.

Suprantama, Vilnius yra didžiausia šilumos energijos rinka Lietuvoje – taigi ir biokuro tiekėjas reikalingas patyręs ir patikimas. Tiesa, 2003 m., kai „Vilniaus energija“ biokuro tiekėju pasirinko bendrovę „Aviridis“, vėliau pakeitusią pavadinimą į „Bionovus“, tokių griežtų reikalavimų nebuvo. O jeigu būtų buvę – tais pačiais 2003 m. įsteigta šviežutėlė „Rubicon Group“ kompanija jų veikiausiai nebūtų atitikusi. Ar bent jau tokias išvadas daro Konkurencijos tarybos specialistai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug