„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2015 06 29

Milijonai iš jūsų kišenės – kaip veikė šilumininkų ir „Icor“ malūnas

15min.lt tęsia publikacijų ciklą apie šilumininkų ir koncerno „Icor“ (buv. „Rubicon Group“) santykius. Šįsyk pateikiame oficialią informaciją apie tai, kiek pajamų iš šilumos tiekėjų susikrovė „Icor“ įmonės.

Ne sutartis, o svajonė

15min.lt duomenimis, 2011 m. su „Bionovus“ sudarytoje sutartyje „Vilniaus energija“ įsipareigojo nupirkti ne mažiau nei 104 tūkst. tonų biokuro per metus – ir ne daugiau nei 276 tūkst. tonų (pastarasis skaičius iš esmės sutampa su maksimaliu metiniu „Vilniaus energijos“ biokuro poreikiu).

„Vilniaus energija“ įsipareigoja „pirkti kurą tik iš Tiekėjo.

Negana to, sutartyje atsidūrė vienas punktas, dėl kurio tiek „Vilniaus energijai“, tiek „Bionovus“ gresia labai rimti nemalonumai. Ten nustatyta, kad „Vilniaus energija“ įsipareigoja „pirkti kurą tik iš Tiekėjo, išskyrus atvejus, kai tiekėjas negali patenkinti Pirkėjo poreikio“.

Konkurencijos tarybos tyrėjų nuomone, toks susitarimas nustatė, kad biokurą „Vilniaus energija“ perka išimtinai tik iš „Bionovus“. Juolab kad kitame sutarties punkte nustatyta, kad „Bionovus“ nepateikus pakankamo kiekio biokuro, „Icor“ kompanija „Vilniaus energijai“ privalėtų kompensuoti kainų skirtumą tarp biokuro ir „kitos kuro rūšies“, kurią tokiu atveju būtų priversta deginti „Vilniaus energija“. Dėl tokio susitarimo, 15min.lt žiniomis, „Vilniaus energijai“ ir „Bionovus“ gresia solidžios baudos.

„Vilniaus energija“ neneigia, kad įsipareigojimas „pirkti kurą tik iš Tiekėjo“ egzistavo. Tačiau jis esą nereiškė, kad šilumininkai atsiribojo nuo kitų kuro tiekėjų.

„Visos sąlygos 2010 metais „Vilniaus energijos“ organizuotame biokuro įsigijimo konkurse buvo paskelbtos viešai ir vienodos visiems potencialiems dalyviams, sutarties projektas pirkimo sąlygose visiškai atitinka su pirkimo laimėtoju sudarytos sutarties tekstą. Nuostata dėl biokuro pirkimo iš laimėtojo pagal kitus sutarties punktus sistemiškai buvo taikytina tik minimaliems sutartyje nurodytiems biokuro kiekiams, sudarantiems apie pusę ar net mažiau faktinio įmonės poreikio“, – teigiama „Vilniaus energijos“ komentare.

15min.lt žiniomis, įsibėgėjus tyrimui dėl „Vilniaus energijos“ ir „Bionovus“, šilumininkai ir „Icor“ įmonė sutarė išbraukti minėtą punktą iš sutarties. Oficialiai „Vilniaus energija“ nurodo, jog „nuo šių metų balandžio 1 d. visas „Vilniaus energijos“ suvartojamas biokuro kiekis yra 100 procentų įsigyjamas energijos išteklių biržoje“.

Permokėjo už kurą – bet ne vartotojų sąskaita?

Jau ne sykį nuskambėjo pareiškimai, jog „Vilniaus energija“ iš „Bionovus“ biokurą pirko gerokai brangiau nei rinkos kaina. „Vilniaus energija“ aiškina, jog biokuro rinkos vidurkis tėra sąlyginis skaičius, o Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) permokėti neleidžia.

„Pati vidutinės rinkos kainos (vidurkio) sąvoka nurodo, kad pusė vertinamų biokuro pirkėjų perka brangiau nei konkretų mėnesį nustatomas vidurkis, o kita pusė – pigiau.

Pagal VKEKK taikomą metodiką, skaičiuojant vidutines rinkos kainas brangiausiai biokurą pirkusių pirkėjų duomenys iš skaičiavimų eliminuojami, toliau nevertinami ir įtakos vidutinei rinkos kainai nedaro.

Pagal VKEKK viešai skelbiamas biokuro rinkos stebėsenos ataskaitas, pavyzdžiui, 2014 m. III ketv. (9 pav.) bent 35 šilumos tiekėjai pirko biokurą brangiau nei „Vilniaus energija“, 2014 m. IV ketv. (10 pav.) biokurą brangiau įsigijo bent 12 šilumos tiekėjų.

2011–2014 metais ne iš energijos išteklių biržos (kuri ėmė veikti tik 2013 m. pradžioje ir tik 2014 m. antroje pusėje čia realizuojamas biokuro kiekis ėmė viršyti 10 proc. šilumos tiekimo įmonių Lietuvoje nuperkamo biokuro kiekio) bendrovė gavo tik vieną pasiūlymą įsigyti biokuro, tačiau siūlomo kuro kaina buvo didesnė nei perkamo pagal sutartį iš „Bionovus“, – teigiama „Vilniaus energijos“ komentare.

Bendrovė taip pat tikina, esą jei ir buvo permokėta – tai ne šilumos vartotojų, o pačių šilumininkų sąskaita.

Biokuro įsigijimai didesne nei rinkos kaina nedaro jokios įtakos šilumos kainai.

„Pagal Šilumos kainų metodiką jokios biokuro sąnaudos, viršijančios VKEKK skelbiamą vidutinę biokuro rinkos kainą, į šilumos kainas nėra įskaičiuojamos. Taigi, net teoriškai biokuro įsigijimai didesne nei rinkos kaina nedaro jokios įtakos šilumos kainai. Šį skirtumą padengia pati bendrovė, savo sąskaita“, – teigia „Vilniaus energija“.

Šilumininkai taip pat prideda oficialia VKEKK informaciją, iliustruojančią, kaip skiriasi rinkoje parduodamo biokuro kainos ir dažniausiai viešumoje aptarinėjamas rinkos vidurkis. 

VKEKK nuotr./Iš VKEKK biokuro rinkos stebėsenos ataskaitos už 2014 m. III ketv.
VKEKK nuotr./Iš VKEKK biokuro rinkos stebėsenos ataskaitos už 2014 m. III ketv.
VKEKK nuotr./ Iš VKEKK biokuro rinkos stebėsenos ataskaitos už 2014 m. IV ketv.
VKEKK nuotr./ Iš VKEKK biokuro rinkos stebėsenos ataskaitos už 2014 m. IV ketv.

Šilumininkai ir anksčiau tvirtino, esą jie teisiami už gerus darbus. Po daug triukšmo sukėlusių kratų surinktą medžiagą ir skaičiuojamą milijoninę žalą vartotojams „Vilniaus energija“ vadina laužta iš piršto.

„Įmonės „Vilniaus energija“ ir „Litesko“ yra kaltinamos, kad šilumos vartotojams padarė apie 2,2 mln. litų žalą dėl esą per didelių šilumos kainų, taikytų 2004–2007 metais. Tuo tarpu faktai ir šilumos vartotojų sąskaitos rodo, kad kaltinamuoju laikotarpiu bendrovės šilumos kainoms mažinti savo sąskaita vienašališkai pritaikė daugiau kaip 44,6 mln. litų vertės nuolaidas. Ši suma yra dvidešimt kartų didesnė už menamą 2,2 mln. litų „žalą“ vartotojams“, – tvirtina šilumininkai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų