„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2018 09 11 /14:01

Ministerija prašo Viešųjų pirkimų tarnybos įvertinti „Ecotur“ laimėtus konkursus

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą, prašydama neplanine tvarka įvertinti vykusius Europos socialinio fondo agentūros, Gamtos tyrimų centro ir Valstybinio studijų fondo pirkimus, kuriuose dalyvavo UAB „Ecotour“. Apie tai antradienį žiniasklaidai išplatintame pranešime nurodo ŠMM.
Švietimo ir mokslo ministerija
Švietimo ir mokslo ministerija / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Viešojoje erdvėje pasirodė informacija apie tai, kad galimai buvo padaryti pažeidimai, atliekant viešuosius pirkimus Europos socialinio fondo agentūroje, Gamtos tyrimų centre, Valstybiniame studijų fonde, ir kuriuose dalyvauja ir laimi UAB „Ecotour“. Siekdami aiškumo ir skaidrumo dėl minėtų įstaigų tinkamo viešųjų pirkimų vykdymo, prašome Jūsų neplanine tvarka įvertinti, ar buvo laikomasi reikalavimų atliekant viešuosius pirkimus“, – rašoma ministerijos kreipimesi.

Nustačius pažeidimų, apie juos prašoma informuoti Švietimo ir mokslo ministeriją.

Švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės vyro Evaldo Petrausko vadovaujama įmonė „Ecotour“ laimėjo viešuosius pirkimus ministerijai pavaldžiose įstaigose.

E.Petrauskas ketvirtadienį teigė, kad iš sutarčių su švietimo srityje veikiančiomis įstaigomis jo vadovaujama įmonė daugiau uždirbo iki J.Petrauskienei pradėjus eiti pareigas.

E.Petrauskas 15min sakė, kad jo žmona VTEK deklaracijoje gal būtų nurodžiusi jai gresiantį viešųjų ir privačių interesų konfliktą, jei būtų žinojusi apie tai, kad jo įmonė juose dalyvauja.

„Aš jai nepasakiau. Net nemaniau, kad čia reikėtų pasakyti. Ji visiškai nežinojo ir aš garantuotas, kad nežinojo ir paslaugų pirkėjai, kad čia kažkokių yra ryšių“, – aiškino jis.

VPT: pirkimai nepažeidžia įstatymų, bet skaidrumas įtartinas

VPT direktorė Diana Vilytė sako, kad tarnyba dar svarstys, ar imtis tyrimo. Anot jos, iš pirmo žvilgsnio, viešieji pirkimai vykdyti nepažeidžiant įstatymų, tačiau abejonių dėl skaidrumo rengiant reikalavimus tiekėjams, vykdant jų atranką, kyla.

Anot jos, paviešintos įstaigų sutartys su „Ecotour“ yra „labai aptakios, nekonkrečios“, todėl iškilus ginčui tarp tiekėjo ir perkančios organizacijos, „būtų daug teisinių problemų“.

„Mokama už konsultacijas telefonu, nuotolines konsultacijas. Šioje vietoje, gal pats tiekėjas kažkiek dalyvavo rengiant sutarties šablonus, nes perkančiosios organizacijos, ypač viešojo sektoriaus, būna konkrečios, detalios ir smulkmeniškos. Čia – neaišku, ką tiekėjas turi padaryti ir už ką mokami pinigai“, – BNS sakė D.Vilytė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Diana Vilytė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Diana Vilytė

Pasak jos, iki praėjusių metų birželio įstatymai leido pačioms įstaigoms nustatyti sumą, kurios neviršijant galima vykdyti mažos vertės pirkimus – juos vykdant, pakanka apklausti tik vieną tiekėją. Šia galimybe, anot jos, ir pasinaudojo vienas „Ecotour“ klientų – Valstybinis studijų fondas. Šiuo metu minėta riba yra 10 tūkst. eurų.

„Iš viešųjų pirkimų įstatymų pusės, matyt, jie viską atliko legaliai (...) bet kyla klausimų dėl sutarčių nekonkretumo, neaišku, kaip yra atsiskaitoma“, – pripažino VPT vadovė.

Pasak jos, kyla ir intelektinės nuosavybės klausimų dėl „Ecotour“ sutarčių aptarnaujant „Labbis“ sistemą, kadangi pati bendrovė „Labbis“ BNS teigė, jog nebuvo suteikusi teisių prižiūrėti sistemas „Ecotour“. D. Vilytės nuomone, būtent dėl to „Ecotour“ sutartys yra „labai aptakios“. Taip pat nėra aišku, kodėl ESFA dėl paslaugų apklausė tris tiekėjus, bet tarp jų nebuvo sistemos kūrėjų „Labbis“.

„Sutartys yra tikrai labai neprofesionaliai arba kaip tik labai „profesionaliai“ parengtos, jos yra „apie nieką“. Nes jei yra labai nekonkretu, neaišku, už ką mokami pinigai. Matyt, už „orą“. Tai ir yra vieta, kuri kelia mums daugiausia klausimų. Ne viskas yra gražu, skaidru ir aišku“, – pabrėžė ji.

Laimėjo 7 viešuosius pirkimus

Pagal centriniame viešųjų pirkimų portale pateikiamus duomenis, nuo 2016 metų gruodžio 13 dienos, kai J.Petrauskienė tapo ministre, jos vyro įmonė laimėjo 7 viešuosius pirkimus. Visų sutarčių bendra suma – 69,9 tūkst eurų.

Visi pirkėjai susiję arba su Švietimo ir mokslo ministerija tiesiogiai, arba apskritai su švietimu.

„Ecotour“ per šį laikotarpį yra laimėjusi vieną Europos socialinio fondo agentūros (ESFA), kuri pavaldi ŠMM ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoms, pirkimą. Daugiau kaip už 21 tūkst. eurų pirktos konsultacinės ir programinės įrangos priežiūros paslaugos.

Dvi po 8 tūkst. vertės sutartis per šį laiką su ministrės vyro bendrove sudarė ir Valstybinis studijų fondas, pavaldus ŠMM. Fondas pirko buhalterinės apskaitos programinės įrangos aptarnavimo ir konsultavimo paslaugas.

Dar tris sutartis su minėta įmone yra sudaręs Gamtos tyrimų centras. Jis formaliai nėra pavaldus J.Petrauskienės vadovaujamai ministerijai, tačiau ŠMM yra šio centro steigėjas, ŠMM nustato centro vadovo skyrimo ir atleidimo tvarką. Centras iš „Ecotour“ pirko konsultacijų, sistemų priežiūros paslaugų iš viso už 31,8 tūkst. eurų.

Šią įmonę įstaigos apskaitos politikos dokumento parengimui pasirinko ir Vilniaus lopšelis-darželis „Varpelis“.

Centriniame viešųjų pirkimų portale pateikiama informacija apie nuo 2015 metų „Ecotour“ laimėtus pirkimus, jų iš viso trylika.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) praėjusią savaitę pranešė, kad imsis tyrimo, ar J.Petrauskienė nepažeidė įstatymo, jos vyro įmonei laimint viešuosius pirkimus ministerijai pavaldžiose įstaigose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“