Tačiau ministras pažymi, jog tam dar turi pritarti teismai.
„Šiandien nešiojančių nėra. Yra dalis asmenų, dėl kurių lygtinio paleidimo komisijos siūlo paleisti su tokiu apribojimu. Konkrečiai nešiojančių nėra. Bet bendrai galiu pasakyti, kad didės prašymų skaičius ir turėtų savaičių bėgyje, manau, atsirasti ir nešiojančių. Vėlgi tai priklauso nuo teismų sprendimų“, – BNS sakė R.Šimašius.
Jis trečiadienį dalyvavo Teisingumo ministerijoje vykusiame pasitarime dėl Probacijos įstatymo įgyvendinimo ir lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų organizavimo ir taikymo.
„Ten, kur daugiausia tikėjomės, kad bus įvairių nesklandumų, t.y., kaip probacijos tarnybos susitvarkys su lygtinio paleidimo naujoviška tvarka su įvairiomis teikiamomis išvadomis, tai čia buvo puikus pasiruošimas ir jokių nesklandumų neiškyla“, – apie vykusį pasitarimą pasakojo R.Šimašius.
Kalėjimų departamento duomenimis iki rugsėjo 17 dienos buvo pateikta 1,1 prašymų paleisti lygtinai. Lygtinio paleidimo komisijos buvo apsvarsčiusios daugiau kaip 900 šių prašymų ir 571 atveju priėmusios sprendimą taikyti lygtinį paleidimą.
„Galbūt iškyla ne tai, kad nesusipratimų, bet poreikis derintis, kokios vis dėlto funkcijos tenka lygtinio paleidimo komisijoms, kurios rekomenduoja arba nerekomenduoja lygtinai paleisti asmenį, ir kiek vėliau šituos motyvus peržiūri teismai. Kaip procedūra vyksta šioje vietoje. Daugiausia būtent su teismais ir prokuratūra žiūrėjome, kiek teisėjai turi kištis į tą veiklą, kiek peržiūrėti motyvus. Tikslas yra, kad į laisvę išeitų tie asmenys, kurie pasirengę, ir kad nebūtų nereikalingo tuščio darbo, daugkartinio tų pačių dalykų peržiūrėjimo“, – teigė ministras.
Kalėjimų departamento duomenimis iki rugsėjo 17 dienos buvo pateikta 1,1 prašymų paleisti lygtinai. Lygtinio paleidimo komisijos buvo apsvarsčiusios daugiau kaip 900 šių prašymų ir 571 atveju priėmusios sprendimą taikyti lygtinį paleidimą. Teismai lygtiniam paleidimui buvo pritarę 198 atvejais. Šiuo metu laisvėje yra 173 lygtinai paleisti nuteistieji.
Nuo liepos 1-osios įsigaliojus naujam Probacijos įstatymui, Kalėjimų departamentas už savo lėšas jau yra išsinuomojęs 100 elektroninių apyrankių komplektų, kurias galės nešioti lygtinai į laisvę paleisti asmenys, taip pat tie, kuriems bausmės vykdymas atidėtas.
Liepos 1-ąją Lietuvoje įsigaliojo naujas Probacijos įstatymas ir su juo susiję kiti teisės aktai. Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų procese atsirado nauja grandis – lygtinio paleidimo komisijos.11 įkalinimo įstaigų veikia 14 Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų komisijų.
Komisijos sudarytos iš aštuonių narių ir sekretoriaus, kuris nėra komisijos narys. Atstovai komisijos nariais paskirti vienerių metų laikotarpiui. Bausmių vykdymo sistemos darbuotojai negali sudaryti daugiau kaip pusės visų komisijos narių.