Ministerija savo ruožtu aiškina, kad aukštojo mokslo lėšos peržiūrimos ne streikuojančių mokytojų reikalavimams tenkinti.
„Švietimo ir mokslo ministerija, reaguodama į mokytojų profesinių sąjungų grasinimą įspėjamuoju streiku, kaip visada laikosi principo „skaldyk ir valdyk“: ŠMM siekia perkelti aukštosioms mokykloms 2016 m. biudžete skirtą finansavimą mokytojams“, – penktadienį pareiškė LAMPSS.
LAMPSS, besiderantis su ŠMM dėl geresnių darbo sąlygų (tarp jų – ir darbo užmokesčio) dėstytojams, sako pritariantis streikui besiruošiančių mokytojų reikalavimams ir kritikuoja ministeriją už „švietimo šakos darbuotojų supriešinimą“.
Ministerijos Švietimo ekonomikos skyriaus vedėja Kristina Markelienė BNS sakė, jog iš tiesų numatoma peržiūrėti 120 mln. eurų Mokslo ir studijų plėtrai numatančią programą, tačiau pabrėžė, jog 1 mln. eurų joje siekiama sutaupyti ne pedagogų algoms, o kitoms švietimo reikmėms.
„Mokytojams tikrai didinami atlyginimai ne aukštųjų mokyklų dėstytojų sąskaita. Iš tikrųjų yra peržiūrėtos priemonės ir manoma – dar nėra patvirtinta – kad bus galima dalį lėšų nuimti iš ministerijos vykdomų centralizuotų veiklų pagal programą Mokslo ir studijų plėtra (...). Tai nelies pačių aukštųjų mokyklų funkcionavimo ir dėstytojų atlyginimų, tas 1 mln. tikrai neturės įtakos nei aukštųjų mokyklų mokytojų atlyginimų sumažėjimui, nei pačių mokyklų funkcionavimui“, – aiškino ji.
„Tai nėra mokytojų atlyginimams – tam, kaip žinote, duoda papildomai, tačiau švietimui trūksta lėšų ypač svarbiems dalykams, pavyzdžiui, Dainų šventei, klasės krepšelio eksperimentui ir kitoms veikloms, kurios jau numatytos 2016 metų prioritetuose“, – sakė K.Markelienė.
Didesnių algų reikalaujantys mokytojai ir darželių auklėtojai kitą savaitę rengs įspėjamąjį streiką.
Valdančiosios koalicijos partijų politinė taryba šią savaitę nusprendė tenkinti dalį profesinių sąjungų reikalavimų ir tam skirti 10 mln. eurų. Ministerija taip pat žada ieškoti lėšų peržiūrėdama jai skiriamaus asignavimus.
ŠMM, įvertinusi streikuoti planuojančių profesinių sąjungų keliamus reikalavimus, nurodo, kad norint tenkinti juos visus kitąmet reikėtų daugiau nei 100 mln. eurų, todėl reikalavimai esą nerealūs. Profsąjungų skaičiavimu, lėšų poreikis – mažesnis.
Spalio pabaigoje vykęs mokytojų kongresas priėmė manifestą, reikalaujantį kelti atlyginimus. Anot Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos, pagrindiniai streikuoti ketinančių mokytojų reikalavimai yra atkurti mokinio krepšelio dydį iki buvusio 2009 metų sausio 1 dieną, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų atlyginimus palaipsniui prilyginti bendrojo ugdymo mokytojų atlyginimams, palaipsniui didinti kitų pedagoginių darbuotojų tarifinių (tarnybinių) atlygių koeficientus, 2016 metais valstybės biudžete numatyti 3,56 mln. eurų išeitinėms kompensacijoms pensinio amžiaus mokytojams, kurie savo noru palieka švietimo sistemą, bei mažinti mokinių skaičių klasėse ir grupėse.