2013 08 17

Mirė aktorius Bronius Gražys

Šeštadienį Klaipėdoje mirė aktorius, režisierius, rašytojas Bronius Gražys.
Bronius Gražys
Bronius Gražys / Klaipėdos dramos teatro nuotr.

Klaipėdos dramos teatro aktorius Bronius Gražys gimė 1934 m. sausio 5 d. Nečionyse, Rokiškio apsk., 1956 m. baigė Lietuvos valstybinę  konservatoriją, 1968 m. – Aukštuosius režisūros kursus Mažajame teatre Maskvoje. 1956-1962 m. vaidino Marijampolės dramos teatre. Nuo 1963m. – Klaipėdos dramos teatro aktorius, nuo 1968 m. ir režisierius. 1973-1991 m. dėstė Lietuvos konservatorijos Klaipėdos fakultetuose, nuo 1992 m. – Klaipėdos universitete, nuo 1997 m. – ir Klaipėdos S.Šimkaus konservatorijoje. 

Daugiau nei per 50 kūrybos metų B. Gražys sukūrė virš pusantro šimto vaidmenų. Tarp ryškiausių – Darselas (A. Žari „Šeštasis aukštas”),  Liudvikas (Lope de Vega „Šuo ant šieno”), Karelas (A. Blažekas „Turtingas vakaras”), Žič-Žičkovskis (J. Marcinkevičius  „Čičinskas”), Milkus, Motiejus (Just. Marcinkevičius „Mažvydas”, „Katedra”), Tėvas (J.Glinskis „Po Svarstyklių ženklu”), Luka (M. Gorkis „Dugne”), Don Chuanas (V. Šekspyras „Daug triukšmo dėl nieko”), Redžinaldas Peidžetas (R. Harvudas „Kvartetas”) ir kt. Yra sukūręs ne vieną ryškų, įsimintiną vaidmenį kino ir televizijos filmuose: Dariaus patėvis („Skrydis per Atlantą”), Acus („Šienapjūtė”), Profesorius („Valentina”) ir kt. 

Didžiulis Broniaus Gražio įnašas į Klaipėdos dramos teatro kūrybinį gyvenimą – ir jo režisuoti pastatymai, tarp kurių E. Raneto „Kriminalinis tango”,  K. Binkio „Atžalynas”,  J. Grušo „Barbora Radvilaitė”, R. Samulevičiaus „Nebylys” pagal Vaižgantą, Ž. B. Moljero „Tartiufas”, N. Saimono „Keistuoliai iš varjetė”, S. Maršako „Katės namai” ir kt. 

Visus penkiasdešimtį kūrybinės veiklos metų Bronius Gražys buvo aktyvus lietuvių rašytojų, poetų kūrinių propaguotojas (scenaristas, režisierius ir skaitovas). Tarp daugybės jo parengtų literatūrinių renginių paminėtini literatūriniai vakarai skirti K. Donelaičiui, V. Kudirkai, Maironiui, Vaižgantui, J .Biliūnui, S. Nėriai, Just. Marcinkevičiui, I. Simonaitytei, K. Binkiui, B. Brazdžioniui ir kt.

Ketvirtį amžiaus Bronius Gražys kūrė scenarijus, ruošė projektus ir režisavo Klaipėdoje Jūros, Dainų, Sporto, Rašytojų ir poetų, Medikų  šventes, Tarptautinės teatro dienos renginius ir kt.

Nuo 2001 m. Bronius Gražys – Klaipėdos universiteto docentas. Daugiau nei tris dešimtmečius dėstė vaidybos, režisūros ir grimo pagrindus choreografijos specialybės studentams, paruošė ir išleido „Grimo pagrindus” – metodinę knygą aukštųjų mokyklų ir meno fakulteto studentams bei pedagogams. Dirbdamas su studentais yra sukūręs spektaklių, tarp jų Just. Marcinkevičiaus „Heroica, arba Prometėjo pasmerkimas”.    

Aktorius yra ir kelių poezijos rinkinių autorius, išleido rinkinius „Žvyrkeliai”, „Išskridę paukščiai”, „Rieda saulė vakarop”,  „Spalvoti stikliukai”, „Delnai”, „Sonetai, portretai ir haiku”.

Bronius Gražys  žinomas ir kaip tapytojas, dailės kolekcionierius. Jis kuravo Klaipėdos ir Respublikos dailininkų darbų parodas, pats tapė, yra surengęs 38 tapybos, asambliažų bei koliažų autorines ir kolektyvines parodas Lietuvoje bei užsienyje.

Daugiau nei 30 metų Bronius Gražys yra buvęs Klaipėdos dramos teatro meno tarybos narys, Lietuvos teatro sąjungos prezidiumo narys, Klaipėdos miesto dramos sekcijos pirmininkas. Aktorius buvo Pirmojo Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio suvažiavimo delegatas.

Už nuopelnus nacionalinio teatro menui 1984 m. aktoriui buvo suteiktas Lietuvos nusipelniusio artisto garbės vardas. 2007 m. aktorius Bronius Gražys apdovanotas ordino “Už nuopelnus Lietuvai” medaliu. Tais pačiais metais už išskirtinius nuopelnus uostamiesčio kultūrai suteiktas Klaipėdos kultūros magistro vardas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų