2024 12 17 /17:15

Mirė garbus kėdainietis, laisvės kovų dalyvis Algimantas Stankūnas

Gruodžio 15-ąją Anapilin iškeliavo didžiulės pagarbos ir šviesiausių atsiminimų vertas kėdainietis, aktyvus visuomenininkas, laisvės kovų dalyvis Algimantas Stankūnas (1931–2024).
Algimantas Stankūnas
Algimantas Stankūnas / Nuotr. iš Sigitos Skarupskienės „Facebook“ paskyros

Žinią apie mylimo tėvelio, senelio, prosenelio netektį socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė velionio dukros Sigita Skarupskienė ir Edita Jusienė.

Atsisveikinimas su Algimantu Stankūnu vyks antradienį, gruodžio 17 d. 12 val. Baltojoje salėje, Radvilų 8B. Išlydėjimas trečiadienį, gruodžio 18 d. 14 val.

Algimantas Stankūnas, slapyvardžiu Antanėlis, kilęs iš Kupiškio krašto, partizanavo labai neilgai, bet nežiūrint to, jo gyvenimo istorija tikrai išskirtinė ir jaudinanti.

Po negailestingų tardymų, žiaurių kankinimų ir tremties metų kupiškėnas įsikūrė Kėdainiuose. Atkūrus Nepriklausomybę buvo Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos valdybos, Kėdainių P.Lukšio šaulių kuopos, Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio narys.

Nepaisant skaudžių gyvenimo išbandymų, vyras nepalūžo, atvirkščiai, bičiulių ir artimųjų jis atsimenamas kaip optimistiškas, šiltas, niekada blogo žodžio neištariantis žmogus.

Šį rudenį dienos šviesą išvydo šią nepaprastą gyvenimo istoriją liudijanti knyga, pavadinta „Nepalūžau. Partizano prisiminimai“.

Algimanto Stankūno prisiminimus užrašė ir spaudai parengė žurnalistas, dailėtyrininkas, kraštotyrininkas, fotografas Vidmantas Jankauskas, kuris su Algimanto Stankūno dukra Sigita Skarupskiene spalio mėnesį pristatė knygą Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje.

Kėdainiečių atmintyje A.Stankūnas išliks kaip pagarbą ir patriotizmą, tikėjimą žmogiškumu skatinusi nepalaužtos dvasios asmenybė.

Sugebėjo pabėgti iš tremties

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys savo ir visos Centro bendruomenės vardu reiškia nuoširdžią užuojautą dėl partizanų kovų dalyvio, tremtinio, Laisvės kovų dalyvio Algimanto Stankūno mirties.

„Šio žmogaus netektis mums primena garbingą ir labai sudėtingą Lietuvos istorijos laikotarpį, kurio niekada neturime pamiršti. Sunkią netekties valandą nuoširdžiai užjaučiu Velionio šeimą, artimuosius, bendražygius, bendraminčius, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendruomenę ir visus Lietuvos žmones, kuriems teko pajusti šios iškilios asmenybės šviesą“, – sako LGGRTC vadovas A.Bubnys.

„Žmogus iš karo suluošintos kartos, kurią jaunystėje lydėjo ne jaunuoliškos pramogos ir svajonės apie meilę, o skurdas, teroras ir mirtis.

Algimantas gimė 1931 m. Kupiškio valsčiuje, Palėvenėlės kaime. Nerūpestinga jaunystė jam baigėsi penktoje Kupiškio gimnazijos klasėje. 1948 m. gegužę jis ginkluotų sovietų buvo pagriebtas grįžęs iš pamokų ir su mama bei dvejomis sesutėmis ištremtas į Irkutsko sritį.

Paaugliai per mėnesį, slapstydamiesi nuo saugumo, įveikė apie 7000 kilometrų iki Lietuvos. Tačiau čia bėglių niekas nelaukė, teko slapstytis įvairiose Lietuvos vietose.

Tuomet okupantai vykdė masinio trėmimo operaciją „Vesna“. Pakliuvę į tikrą vergiją, su buvusiu bendramoksliu iš tremties sugebėjo pabėgti. Paaugliai per mėnesį, slapstydamiesi nuo saugumo, įveikė apie 7000 kilometrų iki Lietuvos. Tačiau čia bėglių niekas nelaukė, teko slapstytis įvairiose Lietuvos vietose. Viena iš jų buvo palei Vandžiogalą, netoli Kėdainių apskrities, kur gyveno su tremties išvengusiu tėčiu.

Galų gale keliai atvedė į Pandėlio partizanų būrį, vadovaujamą Alekso Puzino-Liudviko. Kovotojai tuo metu jau nenoriai priimdavo nepilnamečius – neturėdami daug iliuzijų dėl savo lemties, jaunuolių pagailėdavo. Tačiau Algimantas neturėjo kur dėtis ir kovotojai priėmė į savo gretas.

Naujojo partizano, slapyvardžiu „Antanėlis“, kovos kelias buvo neilgas. 1950 m. gruodžio mėn. būrys papuolė į pasalą. Būrio vadas žuvo, Algimantas sprogstamosios kulkos buvo sunkiai sužeistas. Išrengtas ir numestas nakčiai ant gruodo NKVD kieme, atgavo sąmonę, ryte nustebindamas stribus. Šiems nepavykus partizano pribaigti dar ir nusviedžiant ant betono grindų nuo antro namo aukšto, teko pranešti saugumiečiams. Šie liepė vežti ligoninėn. Ne, kad pagailo – norėjo ištardyti. Vos gyvą vėl vežė į kankinimus, iš ten – vėl į ligoninę. Galų gale Panevėžyje buvo nuteistas ir be per kelis kartus ligoninėje nupjautos kojos išsiųstas į lagerius 25 metams. Čia mirties alsavimą jausdavo nuolat. Nepražūti padėjo Dievo apvaizda ir nepaprasti gabumai. Savo rankomis pasidarė kojos protezą.

Mirties alsavimą jausdavo nuolat. Nepražūti padėjo Dievo apvaizda ir nepaprasti gabumai. Savo rankomis pasidarė kojos protezą.

Po lagerio iš tremties atvyko į Kauną, kur baigė kino mechanikų mokyklą. Siuntimas dirbti į Kėdainius vėl atvedė į vidurio Lietuvą, kur ir liko visam laikui. Apie 30 metų A.Stankūnas išdirbo Kėdainių elektros aparatūros gamykloje.

Prasidėjus Atgimimui ir įkūrus Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungą, tapo jos aktyviu nariu. Tol, kol pajėgė, dalyvavo visuose Kėdainių skyriaus susirinkimuose. Taip pat buvo šaulys, 1992 m. gegužės 30 d., kartu su pirmaisiais 25 Kėdainių Povilo Lukšio kuopos nariais davė priesaiką Kėdainių Šv. Jurgio bažnyčioje. Apdovanotas Vyčio Kryžiaus trečio laipsnio ordinu“.

Ištrauka iš šaulės Vidos Malinauskienės rašytos Kėdainių 205-osios Povilo Lukšio šaulių kuopos kronikos pagrindu 2019 m. sukurto filmo. Autorius šaulys Kęstutis Povilionis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai