„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2015 10 16 /17:12

Mitingas prie Vyriausybės: „Butkevičiau, darželiuose dirba ne baudžiauninkai“

Penktadienio pavakarę V.Kudirkos aikštėje šalia Vyriausybės susirinko minia, reikalavusi socialinio teisingumo. Nors dauguma susirinkusiųjų buvo tautinių mažumų (daugiausia lenkų) atstovai, tačiau šįkart prie jų prisijungė ir dalis profesinių sąjungų.
Lietuvos lenkų organizuotas mitingas
Lietuvos lenkų organizuotas mitingas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Vis daugiau piliečių reiškia savo nepasitenkinimą mūsų šalyje vykdoma neteisinga socialine politika. Neteisingumas ypač matomas švietimo srityje.“ Toks yra šio mitingo moto. 

4 tūkstančiai ar 600?

Kaip pasidžiaugė iš tribūnos Vilniaus tarybos narė, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) atstovė Edita Tamašiūnaitė, į mitingą susirinko net 4 tūkst. žmonių. Tačiau tvarką prižiūrėję policijos pareigūnai tik nusišypsojo, ar tikrai tiek daug mitinguotojų yra prie Vyriausybės. Jų teigimu, susirinko tik kokie 600-800 žmonių.

Susirinkusieji piktinosi sunkia finansine švietimo, socialinės sistemos darbuotojų sunkią finansinę situaciją. Jų naujai pagamintuose plakatuose švytėjo užrašai „Kultūros darbuotojai ne ubagai!“, „Pagarba mokytojui – pagarba visuomenei“, „Palikite ramybėje mūsų mokyklas“, „Butkevičiau, darželiuose dirba ne baudžiauninkai“.

Mitinge rinkti parašai po peticija, kurioje reiškiamas nepasitenkinimas šalyje vykdoma neteisinga švietimo ir socialine politika. Peticijoje įrašyti reikalavimai dėl socialinio modelio, švietimo virsmo prioritetine valstybės sritimi ir t.t.

LLRA nefinansavo autobusų?

Tėvų forumo atstovė Danuta Narbut, nors LLRA yra pareiškusi paramą šiam mitingui, tačiau jokios finansinės paramos nebuvo gauta, nes esą jos nė nereikėjo – mitingo dalyviai, tarp kurių buvo labai daug moksleivių, atvyko savarankiškai, viešuoju miesto transportu ir pan. Paklausta, tai kodėl V.Kudirkos prieigose stovi ne vienas autobusas ir būtent iš jų lipo mitingo dalyviai, kiek sutrikusi D.Narbut teigė negalinti tiksliai pasakyti, kas ir kaip atvyko. 

Prieš mitingą surengtoje spaudos konferencijoje Seimo narė, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) atstovė R.Tamašunienė tvirtino, kad protesto akcijoje bus kalbama apie visus skaudulius, o jų susikaupė daug. Tai ir naujasis socialinis modelis, leidžiantis liberalizuoti darbo santykius, ir socialinės bei švietimo sistemos darbuotojų sunki finansinė situacija.

Pasak LLRA vadovo Valdemaro Tomaševskio, balsavimas dėl darbo santykių liberalizavimo parodė, kad rinkėjai, Lietuvos piliečiai neturi atramos Seime – esą nors balsavimas negalutinis, bet rodo, jog žmonių situacija tik bloginama. Blogiau gyvena tik bulgarai, tikino europarlamentaras V.Tomaševskis.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Lietuvos lenkų organizuotas mitingas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Lietuvos lenkų organizuotas mitingas

„Vyriausybės programa nėra vykdoma, o rinkėjai paprasčiausiai apgaudinėjami. Tokia veikla neteisėta“, – pareiškė V.Tomaševskis.

Jo teigimu, šiandieninis mitingas išsiskirs tuo, kad dalyvaus ne tik tautinių mažumų, bet ir profsąjungų atstovai. „Kadangi Seime nėra norinčių ginti žmonių teises, mitingas gali būti daug didesnis, nei prieš mėnesį organizuotas profsąjungų“, – kalbėjo V.Tomaševskis.

R.Vaitkus: tai politinė akcija

Tai Lenkų rinkimų akcijos politinė akcija. Nes iš 400 pasaulyje (ne Lenkijoje) egzistuojančių mokyklų lenkų dėstomąja kalba 70 yra Lietuvoje, – sakė R.Vaitkus.

Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Rimantas Vaitkus atvirai mitingą pavadino politine akcija. „Tai Lenkų rinkimų akcijos politinė akcija. Nes iš 400 pasaulyje (ne Lenkijoje) egzistuojančių mokyklų lenkų dėstomąja kalba 70 yra Lietuvoje, tai penktadalis visų mokyklų. Akivaizdu, kad Lietuvoje sudarytos labai geros sąlygos lenkų tautinei mažumai mokytis gimtosios kalbos nuo darželio iki universiteto“, – sakė R.Vaitkus.

Kitos, mitinge keltos problemos, anot R.Vaitkaus, yra aktualios ne tik tautinėms mažumoms, o visai Lietuvai.

Pastaruoju metu LLRA palaiko, nors, kaip patys tvirtina, neorganizuoja, daug protesto akcijų. Piketų būta prie Vilniaus savivaldybės, ministerijų, juose piktintasi švietimo įstaigų reorganizacija sostinėje ir bendra švietimo politika. Rugsėjo 2 dieną tautinių mažumų mokyklos (daugiausia lenkų dėstomąja kalba) surengė streiką, kurio metu vietoj pamokų mokiniai, mokyklų bendruomenės, tėvai meldėsi prie Aušros vartų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų