Ministerija tikina, kad visiems bus geriau
ŠMM antradienį paskelbė, kad prailginus mokslo metus būtų tolygiau paskirstytas mokymosi krūvis, moksleiviai turėtų daugiau laiko įtvirtinti gebėjimus ir žinias.
Siūloma, kad kiti mokslo metai baigtųsi birželio 10 dieną, o 2016–2017 mokslo metai – birželio 16 dieną. Kaip praneša ŠMM, dabar 6–11 klasių mokiniai mokosi iki birželio 5 dienos. Šių mokslo metų trukmė nesikeičia.
Lietuvoje mokslo metai trunka 34 savaites. Daugumos Europos šalių bendrojo ugdymo mokyklų mokiniai mokosi 37–40 savaičių per metus.
„Nors Lietuva pagal mokinių pasiekimus nepatenka tarp geriausiųjų šalių, tačiau pagal tai, kiek mokiniai užtrunka ruošdami namų darbus, esame pirmajame dešimtuke kartu su Rusija, Kazachstanu, Italija, Airija, Rumunija ir kt. šalimis. Tolygiau paskirsčius mokymosi krūvį, mokiniams nereikėtų tiek daug laiko skirti namų darbams“, – teigiama ŠMM pranešime.
Koreguoti mokslo metų trukmę siūloma esą įvertinus kitų šalių patirtį, mokinių pasiekimų ir mokymosi trukmės santykį bei pedagogų pastebėjimus, kad dabar per mokslo metus ne visi spėja įgyvendinti numatytą programą, tenka nuolat skubėti, suspausti ugdymo turinį.
Be to, jeigu mokiniai birželį būtų ilgiau užimti mokykloje, tai būtų patogu daugeliui mieste gyvenančių tėvų, kurie paprastai šeimos atostogas planuoja vėliau.
Lietuvoje mokslo metai trunka 34 savaites. Daugumos Europos šalių bendrojo ugdymo mokyklų mokiniai mokosi 37–40 savaičių per metus.
Moksleivių parlamentas: gal problema programoje?
Lietuvos mokinių parlamento pirmininkė Gabrielė Makarevičiūtė 15min.lt sakė, jog moksleiviai nesupranta šio žingsnio motyvų.
Mokinių parlamento pirmininkė sakė, jog būtų protingiau sumažinti pamokų skaičių, kad moksleiviai galėtų daugiau laiko skirti neformaliai veiklai ir sveikai gyvensenai.
„Juk programos keisti neplanuojama. Be to, birželio viduryje vyksta egzaminai, o tuo metu pamokos vykti negali, todėl tektų galvoti, kada jie turėtų vykti“, – sakė ji.
G.Makarevičiūtė teigė, kad pateikdami užsienio šalių pavyzdį iniciatyvos autoriai neatkreipė dėmesio į tai, kad užsienio šalyse pamokos paskirstytos tolygiai, todėl moksleiviams tenka mažesnis krūvis ir mažiau reikia sėdėti prie namų darbų.
„Jeigu būtų pridėtos dvi savaitės, krūvis būtų dar padidintas. Galbūt problema yra programoje, kad moksleiviai jos nesugeba išeiti laiku?“, – klausė ji.
Mokinių parlamento pirmininkė sakė, jog būtų protingiau sumažinti pamokų skaičių, kad moksleiviai galėtų daugiau laiko skirti neformaliai veiklai ir sveikai gyvensenai.
Profsąjungos pirmininkė: esu šokiruota
Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos pirmininkė Jūratė Voloskevičienė 15min.lt prisipažino, kad ŠMM planai ją šokiravo.
„Esu šiek tiek šokiruota dėl šio pasiūlymo. Aš jam nepritarčiau, nes tai atsilieptų mokytojų atostogoms, jos sutrumpėtų. Ministras gana drąsiai vis užsimena, kad mokytojams reikia trumpinti atostogas ir ilginti darbo savaitę. Kai mes prašome mokytojams sudaryti galimybę anksčiau išeiti į pensiją, nes mokytojai perdega, ministras pradeda kalbėti apie trumpesnes atostogas“, – piktinosi ji.
J.Voloskevičienė pabrėžė, kad mokslo metai trunka 10 mėnesių, o ne 9, kaip buvo anksčiau, ir moksleiviai spėja išeiti programas.
Kaip galima prailginti mokslo metus, kai mokytojams tenka taisyti egzaminų darbus? Juk dubliuojasi darbo valandos.
„Aš nematau reikalo ilginti mokslo metus. Šalia manęs dabar esanti pedagogė taip pat sutinka, kad toks siūlymas – nesąmonė“, – sakė ji.
Profsąjungos pirmininkė taip pat atkreipė dėmesį, kad gegužės pabaigoje prasideda egzaminai.
„Kaip galima prailginti mokslo metus, kai mokytojams tenka taisyti egzaminų darbus? Juk dubliuojasi darbo valandos. Kas kitiems mokiniams pamokas organizuotų? Ministras gal tebemąsto aukštosios mokyklos sistemoje, bet bendrojo ugdymo sistema jai neprilygsta, ten visi studentai į sesiją išeina vienu metu“, – tvirtino pašnekovė.