Pasiligojusi 67 metų Metelių gyventoja Ona Geraltauskaitė buvo šokiruota, kai neseniai jos aplankyti užsukusi kaimynė iš šulinio pasisėmė dvokiančio vandens. „Niekam bloga nedariau ir man niekas nekenkė. Priešų neturiu, o kažkas su manimi taip pasielgė“, – guodėsi senutė.
Metelių centre esanti jos sodyba nuo seno garsėjo geru ir skaniu šulinio vandeniu. Moteris šulinio nerakindavo, tad kiekvienas meteliškis galėjo iš jo semtis vandens savo reikmėms. Dabar senutė nei pati gali jį gerti, nei kitus vaišinti.
Nors beveik neabejojama, kad O.Geraltauskaitė nukentėjo per klaidą, meteliškiai pasijuto nesaugūs. Net parapijos klebonas Vytautas Praraja prisipažino pradėjęs tikrinti savo šulinio vandenį.
Tirti neskubėjo
Antrą invalidumo grupę turinčią O.Geraltauskaitę prižiūrinti dukterėčia alytiškė Daiva Jakubauskienė, sužinojusi apie užterštą tetos šulinį, tą pačią dieną kreipėsi į Lazdijų policiją. „Pareigūno atsakymas mane apstulbino. Jis patarė pirmiausia išsitirti vandenį, o tada rašyti pareiškimą“, – pasakojo moteris.
Tačiau D.Jakubauskienė jau kitą dieną parašė pareiškimą įgaliotiniui ir kreipėsi pagalbos į Seirijų seniūniją. „Seniūnijos darbuotoja pasakė, kad kol seniūnė negrįš iš kursų, niekas jokių veiksmų nesiims“, – pasakojo alytiškė. Nežinodama, ko griebtis, moteris prisipylė stiklainį visomis vaivorykštės spalvomis žaižaruojančio vandens ir ėmė ieškoti, kas galėtų nustatyti, kokios bjaurasties pripilta į šulinį.
Alytaus apskrities valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje alytiškė sužinojo, kad čia nėra specialios laboratorijos tokiems tyrimams atlikti. Visuomenės sveikatos centro specialistės moteriai patarė išpumpuoti iš šulinio visą vandenį ir stebėti, ar teršalai išnyks. Galiausiai bendrovės „Dzūkijos vandenys“ darbuotojai padėjo praskleisti paslapties šydą. Paaiškėjo, kad į šulinį kažkas pripylė terpentino. Ar dar kuo nors užterštas O.Geraltauskaitės šulinio vanduo, bus žinoma gavus ekspertizės išvadas. Mat policijos pareigūnai pagaliau apžiūrėjo šulinį ir paėmė mėginius biocheminiams tyrimams. Atostogaujanti seniūnė Česlova Šmulkštienė, sužinojusi apie senutę ištikusią bėdą, tikino nedelsdama organizuosianti šulinio valymo darbus.
„Terpentinas – skaidrus, specifinio kvapo ir burną deginantis skystis. Jis pasižymi ne tik odą dirginančiomis savybėmis, bet ir antiseptiniu poveikiu. Nemanau, kad jis galėtų padaryti daug žalos organizmui, truputį gurkštelėjus su vandeniu. Terpentinu užterštą šulinį teks ne kartą išsemti ir dezinfekuoti", – aiškino Alytaus visuomenės sveikatos centro direktorė Rasa Burneckytė.
Konflikto pasekmės
„Neabejoju, kad niekas nenorėjo nuskriausti ramaus būdo O.Geraltauskaitės. Teršalai į jos šulinį pateko supainiojus sodybas. Tai dviejų moterų kovos rezultatas“, – LŽ teigė seniūnė Č.Šmulkštienė.
Anot meteliškių, miestelį „suskaldė“ dvi tarpusavyje konkuruojančios moterys: Metelių parapijos renginių organizatorė, „Metelio“ kapelos vadovė Danguolė Alksninienė ir Dalė Rutkauskienė. Ko jos nepasidalija, niekas tiksliai nežino. D.Alksninienė teigia, esą D.Rutkauskienė pavydi jai klebono V.Prarajos dėmesio ir visaip stengiasi pakenkti, apšmeižti. „Esu įsitikinusi, kad per mano artimuosius, gyvenančius senutės kaimynystėje, norėta pakenkti man. Vieną naktį į šulinį įpylė teršalų, kitą rytą radau parapijos kultūros centro durų spynas užkaišiotas degtukais“, – piktinosi D.Alksninienė.
Tuo metu D.Rutkauskienė jos kalbas vadina nesąmonėmis. „Reikia sveiko proto nė kruopelės neturėti, kad pačiame Metelių centre pilčiau kažko į šulinį ar degtukus į spynas kaišiočiau. Ji pati visus kiršina ir ieško kaltų“, - teigė D.Rutkauskienė.
Miestelio gyventojai turi įvairių versijų dėl šulinio užteršimo. Viena jų – kažkas norėjo pripilti teršalų į D.Alksninienės motinos šulinį, bet supainiojo sodybas, kita – pati D.Alksninienė imitavo kovą prieš save.
Gesino klebonas
Kadangi konfliktas peržengė dviejų moterų santykių ribas, jį gesinti per pamokslus mėgino klebonas. Tačiau kol kas tai nedavė rezultatų. Anot incidentą tiriančio Seirijų apylinkės įgaliotinio Virginijaus Būdelio, nustatyti niekdario, užteršusio senutės šulinį, nepavyksta. „Apklausiau daug žmonių. Visi tvirtina nieko nematę, nors kai kurie tikrai žino ar bent nujaučia, kieno tai darbas. Miestelis mažas, bijoma kalbėti“, – sakė jis.