Šiaulių universiteto bibliotekoje neįprastą muzikinį vakarą surengęs liaudiškų muzikos instrumentų meistras Albertas Martinaitis teigia, jog artėjant Vėlinėms norisi pagerbti tuos, kurie kažkada tarp mūsų gyveno, mus linksmino.
Pagrindinis vakaro dėmesys skirtas smuikininkui Antanui Navickui, kuriam šiemet būtų sukakę 100 metų.
Paradoksalu, kad jau būdamas garbaus amžiaus, nepriklausomos Lietuvos saulėtekyje, šis muzikantas visa jėga grįžo į jau pamirštą etnokultūrinį kelią. Pradėjo vėl gaminti liaudiškus kontrabosus – basetles.
A.Martinaitis buvo A.Navicko mokinys. Perėmė jo žinias ir perdavė jas dar keliems meistrams. Taip šis amatas išgyveno, išplito.
LMTA docentė Gaila Kirdienė A.Navicką prisiminė kaip savo knygos herojų.
Jūratės Vyliūtės bei Gailos Kirdienės knygoje „Lietuviai ir muzika Sibire“ sutilpo visas ešelonas liaudies muzikantų. Daugybė jų išmoko groti tremtyje, iš savo tėvų.
Vienas knygos herojų Romualdas Baltutis dalyvavo vakare. Leidinio „Sibiro Alma Mater“ sudarytojas papasakojo, kaip tėvas Sibire mokė jausti ritmą ir tobulintis nuo ryto iki vakaro.
Muzikantų rankose suskambo jau amžino atilsio iškeliavusių muzikantų instrumentai. G.Kirdienė pravirkdė Antano Pralgauskio smuiką. A.Martinaitis griežė su Jono Pučkaus armonika.
Tradicinių amatų meistras Albertas Bartašius, senovės baltų kovų ir gyvensenos draugovės „Kauno kuopa“ narys Skalmantas Barkauskas ir Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazijos mokytojas Arūnas Stankus papasakojo, kaip atrado muziką, kaip šiandien dirba ir kuria.
Gamindamas muzikos instrumentus jaunas vaikinas gali sulaukti ne mažiau merginų dėmesio nei raumenų kalnas.
A.Bartašius pabrėžė, kad kai kuriems žmonėms žadinti meilės muzikai nereikia: „Jiems tas mygtukas jau nuspaustas.“
S.Barkauskas prisiminė, kad prie kovotojų jis jautėsi menkas, tačiau grodamas ir gamindamas muzikos instrumentus jaunas vaikinas gali sulaukti ne mažiau merginų dėmesio nei raumenų kalnas.
A.Stankus į vakarą atsivedė visą pulką savo auklėtinių, kurie pūtė akmeninius skudučius, grojo kitais muzikos instrumentais.