JAV trečiadienį paskelbė, kad buvusi teisėja ir parlamentarė Neringa Venckienė išleista iš Čikagos kalėjimo.
„Paleista: 11/05/2019“, – rašoma Federalinio kalėjimų biuro duomenų bazėje, nurodo BNS.
Lėktuvas, kuriame teoriškai galėtų būti N.Venckienė, 18.20 val. jau yra nusileidęs Vilniaus oro uoste. Tačiau jokio teisėsaugos atstovų ar N.Venckienės rėmėjų sujudimo oro uoste nėra.
Lėktuvas Čikaga–Varšuva, kuriuo skraidinta N.Venckienė, trečiadienį, 14.48 val., partijos žiniomis, nusileido Varšuvos Šopeno tarptautiniame oro uoste.
Nebuvo žinoma, ar iš jo N.Venckienė į Lietuvą bus skraidinama, ar vežama automobiliu.
Lietuvos teisėsauga Neringos Venckienės klausimu atsitveria tylos siena. Motyvas – išvengti bet kokių galimų provokacijų. Pranešta, kad apie buvusios teisėjos ir parlamentarės grįžimą oficialiai informacija bus pateikta tik tuomet, kai ji jau sėdės areštinėje.
Iš JAV N.Venckienė išvyko 6.41 val. Belgijos oro linijų lėktuvu.
Apie tai pranešė ir jos sūnus Karolis Venckus.
„Ką tik gavau informacijos iš patikimų šaltinių, kad mama jau nuvežta į O'Hare oro uostą Čikagoje ir buvo įsodinta į lėktuvą“, – feisbuke rašė K.Venckus.
N.Venckienės sukurtos partijos „Drąsos kelias“ puslapyje skelbiama, kad buvusi teisėja gabenama per Lenkiją.
„N.Venckienė šiuo metu iš Čikagos per Varšuvą skraidinama į Lietuvą.
Vilniuje turėtų nusileisti 18.20, jeigu iš Varšuvos nebus vežama automobiliu“, – skelbė partija.
Trečiadienio vakaro intriga: ar lėktuve, kuris leidosi Vilniuje 18.13 val, tarp keleivių yra N.Venckienė? Panašu, kad ne.
Skrydžių valdymo duomenimis, pakilti iš Varšuvos pastarasis orlaivis, tarp kurio keleivių galbūt yra ir N.Venckienė, vėlavo apie 14 minučių. Tačiau skrydis vyko greičiau nei planuota pagal tvarkaraštį, tad jau 18.13 val. lėktuvas nusileido Vilniuje.
Antradienio vakarą N.Venckienės sūnus Karolis feisbuke pasidalijo mamos žinute.
„Karoliuk, jie mane paima šiandien, dabar. Pasakė, kad pasiimčiau viską, ką turiu. Labai labai tave myliu“, – teigiama žinutėje.
Ekstradicija vyksta
Generalinės prokuratūros (GP) atstovė Elena Martinonienė 15min antradienio vakarą pranešė, kad šiomis paromis Lietuvos pareigūnai N.Venckienės atgabenimui dar nesirengia.
GP atstovė teigė tiksliai negalinti pasakyti, kokios procedūros ir veiksmai šią minutę galbūt atliekami už Atlanto N.Venckienės ekstradicijos procese. E.Martinonienė neatmetė galimybės, kad realus įtariamosios atgabenimas į mūsų šalį gali dar šiek tiek užtrukti.
Tačiau galiausiai generalinis prokuroras E.Pašilis patvirtino ekstradiciją, tik tikslios datos neatskleidė.
„Ekstradicijos procesas vyksta, bet negaliu pasakyti, kada ji bus parvežta – šią ar kitą savaitę, ar dar kažkada. Konfidencialumas yra dalis taktikos“, – BNS sakė Generalinės prokuratūros vadovas.
JAV pareigūnai spalio viduryje patvirtino, kad nebeliko kliūčių buvusios teisėjos N.Venckienės ekstradicijai į Lietuvą. Konkreti ekstradicijos data tuo metu nebuvo nurodyta.
Rugpjūtį Jungtinių Valstijų Aukščiausiasis Teismas nepriėmė buvusios Lietuvos teisėjos skundo dėl pasenusio ekstradicijos įstatymo ir leido ją išduoti Lietuvai.
Lietuvos prokurorai siekia N.Venckienės grąžinimo, kad jai galėtų būti pateikti kaltinimai dėl teismo sprendimo perduoti dukterėčią motinai nevykdymo, tvirkinimo, neteisėto informacijos rinkimo, piktnaudžiavimo vaiko atstovo teisėmis ir kitų nusikaltimų.
Pati N.Venckienė tvirtina, kad šie kaltinimai yra politiškai motyvuoti.
N.Venckienė iš Lietuvos dingo 2013 metais, maždaug tuo metu, kai Seimas panaikino jos teisinę neliečiamybę.
Buvusi teisėja ir parlamentarė Čikagoje suimta 2018 metų vasarį.
Suprasti akimirksniu
- Neringa Venckienė (gim. 1971 m. gegužės 21 d. Kaune) išgarsėjo kaip sesuo Drąsiaus Kedžio, dar 2008 m. pradėjusio kovą prieš įsivaizduojamą pedofilų klaną. D.Kedys (gim. 1972 m.) nuo pat pradžių turėjo užnugarį – patyrusią teisininkę seserį, kuri 2007–2012 m. dirbo Kauno apygardos teismo teisėja, o po brolio mirties tęsė esą jo pradėtą kovos prieš pedofilų klaną misiją.
- 2008 m. rudenį teisėsaugą pasiekė pirmieji D.Kedžio vardu rašyti skundai, kad jo ir Laimutės Stankūnaitės mažametė dukra buvo tvirkinama.
- 2009 m. rugpjūtį D.Kedys sukėlė visuotinį skandalą, kai paviešino buitinių savo dukters apklausų vaizdo medžiagą ir viešai apkaltino pedofilija būrį konkrečių žmonių.
- Kaip galimus mergaitės skriaudikus D.Kedys įvardijo Kauno politiką ir verslininką Andrių Ūsą, Kauno apygardos teisėją Joną Furmanavičių ir vyrą, vardu Aidas. D.Kedys taip pat tvirtino, kad pedofilams galėjo talkinti jo buvusi draugė ir vaiko motina L.Stankūnaitė bei jos sesuo V.Naruševičienė.
- 2009 metų spalio 5 dieną Kaune buvo nušautas teisėjas J.Furmanavičius ir D.Kedžio vaiko motinos sesuo V.Naruševičienė. D.Kedį policija įvardijo kaip pagrindinį įtariamąjį. Tuometė Kauno apygardos teismo teisėja N.Venckienė nuo pat skandalo pradžios mūru stojo už brolį, vis kartodama, kad Drąsiaus vaikas, o vėliau ir jis pats tapo pedofilų klano auka. N.Venckienė, kaip D.Kedžio sesuo, buvo išsireikalavusi teisės laikinai globoti jo mergaitę.
- 2010 m. balandžio 20 d. D.Kedys prie Kauno marių rastas negyvas. Jo sesuo N.Venckienė propagavo versiją, kad brolis nužudytas, siekiant apsaugoti menamo pedofilų klano paslaptis. 2011 m. vyko velionių D.Kedžio ir A.Ūso pomirtinių kovų tęsiniai, kurių epicentre išliko mažametė.
- 2011 m. gruodžio 16-ą dieną Kėdainių rajono apylinkės teismas buvo nurodęs iki gruodžio 30-osios dukrą grąžinti L.Stankūnaitei, tačiau sprendimo N.Venckienė neįvykdė.
- 2012 m. gegužės 17-ąją, naudodami ir fizinės prievartos priemonės, pareigūnai iš globėjos N.Venckienės namų Klonio gatvėje mažametę paėmė ir perdavė jos biologinei motinai L.Stankūnaitei. Po šių dramatiškų įvykių N.Venckienė pareiškė, kad valstybę valdo išgamos, o teismo sprendimo vykdytojus vadino šunimis.
- Tais pačiais 2012 metais N.Venckienė virto įtariamąja baudžiamosiose bylose. N.Venckienė 2012 m. vasarą pranešė apsisprendusi trauktis iš teisėjų korpuso. Taip pat ji pranešė apsisprendusi dalyvauti spalį vyksiančiuose parlamento rinkimuose, kurie N.Venckienei ir jos suburtam „Drąsos keliui“ buvo sėkmingi.
- 2013 m. pedofilos skandalas galutinai subliūško, o balandžio 9 d. Seimas nusprendė panaikinti „Drąsos kelio“ partijos frakcijos seniūnės N.Venckienės teisinę neliečiamybę. Netrukus D.Kedžio sesuo pasislėpė užsienyje ir darbe nesirodė. Seime jai inicijuota ir įvykdyta apkalta.
- 2013 metų balandžio 8 dieną N.Venckienė atskrido iš Vokietijos į JAV. Ji iškart pasiprašė prieglobsčio ir pradėjo dirbti bei gyventi Ilinojaus valstijoje. Kaunietės gyvenamoji ir darbo vieta nuo pat pradžių buvo vieša paslaptis.
- 2014 m. spalį Kauno apylinkės teismas skyrė įvairiomis nusikalstamomis veikomis įtariamai N.Venckienei kardomąją priemonę – suėmimą. Už akių skirdamas griežčiausią kardomąją priemonę teismas įvertino tai, kad D.Kedžio sesers nusikaltimai galėjo būti įvykdyti 2010 metais kartu su kitu asmeniu suburiant organizuotą grupę.
- 2017 metų spalį generalinis prokuroras Evaldas Pašilis sakė, kad dar 2015 m. buvo gautas patvirtinimas iš JAV dėl priimto N.Venckienės ekstradicijos prašymo.
- 2018 m. vasario 22 d. Generalinė prokuratūra pranešė, kad pagal Lietuvos pateiktą prašymą Jungtinėse Amerikos Valstijose pradėtas įtariamosios N.Venckienės ekstradicijos į Lietuvos Respubliką teisminis procesas. Tuo metu N.Venckienė jau buvo sulaikyta, visos ekstradicijos procedūros metu bėglei taikoma griežčiausia kardomoji priemonė – suėmimas.
- Generalinė prokuratūra tvirtina, kad Lietuva, kreipdamasi į JAV, nurodė įtarimus iš viso pagal 13 skirtingų Baudžiamojo kodekso (BK) straipsnių. Tuo metu JAV teismo sprendime nurodyta, kad Lietuva kreipėsi prašydama N.Venckienę išduoti pagal 6 įtarimus. 2 iš jų atmesti (nes JAV nelaikomi nusikalstamomis veikomis), o 4 likusieji pripažinti kaip pagrindas išduoti asmenį prašančiai šaliai. Visi įtarimai, dėl kurių JAV teismo sprendimu N.Venckienė išduodama Lietuvai, susiję su 2012 metų gegužės 17-ąja. N.Venckienė įtariama sudavusi į veidą L.Stankūnaitei (BK 140 str.), smogusi pareigūnui (BK 286 str.), nevykdžiusi teismo sprendimo (BK 245 str.) ir trukdžiusi antstolio veiklai (BK 231 str.).
- 2019 m. gegužės 30 d. Šiaulių apygardos teismas neteisėto L.Stankūnaitės sekimo byloje kaltais pripažino 8 asmenis. Šioje byloje iš viso teista 11 asmenų: trys iš jų išteisinti, o likusiems skirtos laisvės apribojimo bausmės bei baudos. Griežčiausiai nubausta Audronė Skučienė. Pagrindinė kaltinamoji Šiauliuose turėjo būti N.Venckienė, tačiau jos atžvilgiu bylą nuspręsta atskirti, siekiant nevilkinti proceso.
- 2019 m. spalį Čikagos prokuroras pranešė, kad nebeliko kliūčių buvusios teisėjos N.Venckienės ekstradicijai į Lietuvą. Dar rugpjūtį JAV Aukščiausiasis Teismas nepriėmė buvusios Lietuvos teisėjos skundo dėl pasenusio ekstradicijos įstatymo ir galutinai leido ją išduoti Lietuvai. Tapo aišku, kad N.Venckienė bet kurią dieną gali būti išsiųsta į Lietuvą, tik konkreti ekstradicijos data nuo pat pradžių buvo laikoma paslaptimi.