„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 04 28 /16:22

Seime kelią skinasi pataisos dėl nepatikimų tiekėjų eliminavimo iš e.ryšių rinkos

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas trečiadienį pritarė draudimui nepatikimiems gamintojams ir tiekėjams Lietuvoje dalyvauti elektroninių ryšių rinkoje, ypač diegiant penktos kartos mobilųjį 5G ryšį.
5G stotis
5G stotis / 123RF.com nuotr.

Kinijos „Huawei“ atstovas sako, jog iš rinkos eliminavus ją bei kitus nepatikimus tiekėjus jų nuostoliai gali siekti iki 256 mln. eurų. Anot jo, naujos taisyklės bus taikomos ir 4G kūrėjams, nes 5G ryšys „statomas“ ant 4G.

„Norime pasakyti, kad Lietuva nori būti Vakarų technosferos dalimi“, – posėdyje teigė komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

Norime pasakyti, kad Lietuva nori būti Vakarų technosferos dalimi.

Įstatymo pakeitimai numato, kad radijo dažniai 5G ryšiui būtų skiriami tik įvertinus, ar šio ryšio tinklams naudojama įranga atitinka nacionalinio saugumo interesus.

Ryšių reguliavimo tarnybą ketinama įpareigoti kreiptis į Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisiją dėl 5G tinklams naudojamos įrangos įvertinimo.

Ryšio operatoriai, jau naudojantys šio kriterijaus neatitinkančią aparatūrą ir įrenginius, turėtų juos pasikeisti iki 2025 metų pabaigos. Kitaip jie negalės pretenduoti į valstybės skiriamus radijo dažnius 5G ryšiui.

Krašto apsaugos viceministras Margiris Abukevičius įsitikinęs, kad terminas pakeisti įrangą nėra per trumpas.

„Ta įranga, kurią reikės pakeisti, tikrai ne šiais metais įsigyta, natūralus jos gyvavimo ciklas yra septyneri metai, tai atėjus tam laikui (2025 metų pabaigai – BNS) didžioji jos dalis bus pakeista“, – svarstė jis.

„Mūsų žiniomis, jau po 2023 metų esminių problemų neturėtų būti“, – pridūrė viceministras.

Tačiau jis pabrėžė, kad dabar nėra informacijos, kiek Lietuvoje yra įrangos, galbūt keliančios grėsmę šalies saugumui.

Alfredo Pliadžio nuotr./Margiris Abukevičius
Alfredo Pliadžio nuotr./Margiris Abukevičius

„Informacija yra prieštaringa. Kokia reali situacija... skirtinguose formatuose girdime skirtingas operatorių pastabas, kokio dydžio ir masto tai yra problema. Nauja sistema, kuri numato informacijos surinkimą, parodys realią situaciją“, – tvirtino M.Abukevičius.

Jo teigimu, Krašto apsaugos ministerija nustatys įrangos, kuri bus vertinama nacionalinio saugumo požiūriu, sąrašą.

„Kalbėsime tik apie kritinius komponentus, kurie susiję su aktyviąja įranga. Pasyviosios įrangos mes iš tikrųjų nevertinsime nacionalinio saugumo požiūriu, bet reikia suprati, kad kai kurie elementai ir kai kurios investicijos į pasyviąją įrangą turi politinę kainą“, – teigė viceministras.

„Įstatymas, kur gaminama įranga nereguliuoja, reguliuoja, kas gamina, kur yra gamintojo būstinė ir kas gamintoją kontroliuoja“, – pridūrė M.Abukevičius.

Jis pabrėžė, kad pataisų teikti notifikuoti Europos Komisijai nereikia.

Tuo metu Seimo Teisės departamento atstovas Edvinas Mušinskas iškėlė klausimą, kaip reikės elgtis įmonėms, kurių naudojami įrenginiai ar programinė įranga neatitiks nacionalinio saugumo reikalavimų.

„Ar būtų sankcija, ar atsakomybė ir kokia už tą mėnesį, jeigu įmonė veiks, kol bus tinkrinimai? Viskas gerai, jeigu pasako, kad atitinka nacionalinio saugumo reikalavimus“, – svarstė teisininkas.

Ar būtų sankcija, ar atsakomybė ir kokia už tą mėnesį, jeigu įmonė veiks, kol bus tinkrinimai?

Teisinės ir lobizmo įmonės „Rex consultorum“, Lietuvoje atstovaujančios „Huawei“, vadovas Gintaras Kalinauskas mano, kad priėmus pataisas 5G rinka pasikeis – joje liktų „Nokia“ ir „Ericson“, o „Huawei“, tikėtina, pasitrauktų.

Jo teigimu, dėl to tiesioginiai operatoriams ir „tam žaidėjui, kuris nebedalyvaus rinkoje“ nuostoliai dėl įrangos, tarptautinių organizacijų skaičiavimais, pateiktais Europos Komisijai, gali siekti iki 256 mln. eurų.

G.Kalinauskas įspėjo, kad įstatymas bus taikomas ir 4G kūrėjams, nes 5G ryšys „statomas“ ant 4G.

Jis priekaištavo, kad Lietuva kuria itin griežtas taisykles.

„Vokietija pasirinko branduolio įrangos sertifikavimą kaip jautrią technologiją. Jiems svarbiausia automobilio variklis, o mes kaip nacionalinio saugumo objektą bandysime reguliuoti visą automobilį – padangas, stiklus, visą įrangą“, – teigė jis.

M.Abukevičius atšovė, kad „britai, iš pradžių sakę, kad užteks variklio, paskui, įvertinę saugumą ir rizikas, nusprendė, kad reikia įtraukti ir kitus elementus“.

Lietuvos karinė žvalgyba Kinijos „Huawei“ dalyvavimą kuriant 5G tinklą yra įvardijusi kaip rizikos veiksnį dėl komunistinės Kinijos įstatymų, įpareigojančių bendroves dalytis informacija su valdžia.

Telekomunikacijų bendrovė „Telia“ visoje Lietuvoje jau pradėjo diegti naujos kartos „Ericsson“ bazines mobiliojo ryšio stotis, kurios pakeis iki šiol naudotą „Huawei“ įrangą. „Telia Lietuvos“ vadovas Danas Strombergas (Donas Striombergas) pernai BNS sakė, kad „Telia“ atsisako „Huawei“ įrangos ir dėl geopolitinių priežasčių.

„Huawei“ atstovai BNS tuomet teigė apgailestaujantys, kad „Telia“ sprendimams įtakos daro geopolitika.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs