„Matome galimybę kontroliuoti Vyriausybę ir daryti jai poveikį, kad nebūtų priimami neadekvatūs sprendimai“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje sakė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas.
Jeigu Vyriausybės kontroliuoti nepasiseks, mes sau neužkertame kelio toliau diskutuoti ne Vyriausybėje, o kur nors viešosiose vietose – aikštėse ar prospekte, – teigė Artūras Černiauskas.Pasirašyti susitarimą konfederacija nusprendė trečiadienį. Tam pritarė ne visos jai priklausančios profsąjungos – „už“ balsavo 14 valdybos narių, „prieš“ – 8, o 2 susilaikė. Nacionaliniam susitarimui taip pat priešinasi kai kurios kitos į konfederaciją neįeinančios profesinės sąjungos, įskaitant trečiadienį mitingavusias prie Vyriausybės.
A.Černiausko teigimu, Nacionaliniu susitarimu Vyriausybė įsipareigoja iki 2011 metų be Trišalės tarybos pritarimo nekeisti darbo santykius reguliuojančių teisės aktų, nemažinti pareiginių algų, taikomų valstybės valdymo ir biudžetinio sektoriaus darbuotojams, bazinio dydžio, nedidinti jau galiojančių mokesčių tarifų, neįvesti naujų mokesčių ir iki kitų metų rugsėjo išlaikyti 9 procentų lengvatinį PVM tarifą šildymui.
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija skelbiasi atstovaujanti per 70 tūkstančių samdomų darbuotojų, tarp jų ir valstybės tarnautojų, interesams.
„Mūsų organizacija nepritaria, bet priimame daugumos nuomonę. Bloga taika visada yra geresnė už gerą karą. Tikiuosi, kad šis susitarimas leis išlaikyti blogą, bet taiką visuomenėje“, – sakė Nacionaliniam susitarimui nepritaręs Aukštaitijos švietimo darbuotojų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Audrius Jurgelevičius.
Vis dėlto profsąjungos neatmetė galimybės, kad nepaisant susitarimo masinių protesto akcijų bus ir vėliau.
„Jeigu Vyriausybės kontroliuoti nepasiseks, mes sau neužkertame kelio toliau diskutuoti ne Vyriausybėje, o kur nors viešose vietose – aikštėse ar prospekte“, – teigė A.Černiauskas.
Vyriausybė trečiadienį pritarė Nacionalinio susitarimo projektui ir įgaliojo premjerą Andrių Kubilių jį pasirašyti.
Nacionaliniame susitarime numatoma įtvirtinti biurokratų aparato mažinimą 10 proc. kitais metais, laikinai padidinti „Sodros“ įmokų tarifą 2 procentiniais punktais, motinystės ir tėvystės pašalpas apkarpyti dešimtadaliu, taip pat – skatinti verslą, pelno mokestį sumažinant iki 15 procentų.
Nacionalinį susitarimą, kuriuo siekiama stabilizuoti šalies finansų padėtį, tikimasi pasirašyti spalio 28 dieną.