2013 04 20 /13:40

Naktį policijos komisariate pasiryžę praleisti trys Seimo nariai jau po kelių valandų tvirtino sužinoję tai, apie ką iki šiol net nepagalvodavo

Trys Seimo nariai naktį iš penktadienio į šeštadienį pasiryžo praleisti viename iš sostinės policijos komisariatų. Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto nariai sako norėję patys savo akimis išvysti, kokiomis sąlygomis dirba policija.
Seimo nariai policijos komisariate
Seimo nariai policijos komisariate / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Komiteto pirmininkas socdemas Julius Sabatauskas, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos narė Vilija Aleknaitė Abramikienė ir Darbo partijos narys Valdas Skarbalius penktadienio vakarą pravėrė sostinės 6 policijos komisariato duris. Netrukus Seimo nariams teko susispausti greta budėtojų patalpos esančiame siaurame koridoriuje – į komisariatą neįtikėtinais tempais vieną po kito policijos patruliai vežė sulaikytuosius. Dauguma jų į policiją buvo atvežti už alkoholinių gėrimų vartojimą viešoje vietoje arba viešosios tvarkos pažeidimus.

„Viskas visada prasideda nuo rūbinės. Taip ir policijos komisariate – nuo budėtojų patalpų. Tačiau tai jau yra problema, kad tokiomis sąlygomis pareigūnai negali net normaliai bendrauti su sulaikytaisiais“, – pamačiusi, kad sulaikytieji nebeturi vietos atsisėsti, sakė V.Aleknaitė Abramikienė.

Vilniaus 6 policijos komisariato laikinai einantis Viešosios policijos skyriaus vadovo pareigas Rolandas Malaškevičius pripažino, kad pareigūnai iš tiesų dirba apgriuvusiose patalpose.

„Aš manau, kad didžiausia problema ir yra – darbo sąlygos. Norint kažko reikalauti iš pavaldinių, jiems reikia sudaryti tinkamas sąlygas. Nepaisant to, mes savo pareigą vykdome – atliekame policijos funkcijas“, – sakė R.Malaškevičius.

Seimo nariams pradėjus domėtis registruojamais įvykiais paaiškėjo, kad gretimo policijos komisariato aptarnaujamoje teritorijoje įvykdytas nužudymas. Netrukus pranešta apie dar vieną nužudymą kitame miesto gale.

Vilniaus miesto VPK viršininko pavaduotojas Antonis Mikulskis Seimo nariams sakė, kad lėšų stygius ir prastos patalpos – tik viena medalio pusė. Kita problema, su kuria susiduria policija – kai kurių įstatymų netobulumas. Kaip pavyzdį pareigūnas pateikė telefoninius sukčius, policijai keliančius ypač didelį galvos skausmą. Dažniausiai žmonėms skambina kaliniai iš įkalinimo įstaigų. Telefonai jiems per įkalinimo įstaigų tvoras su savadarbėmis patrankomis permetami iš laisvės.

„Už tokius permetimus numatyta tik administracinė atsakomybė. Maksimali bauda už tai – vos 200 litų. Tas, kas iššauna paketus su telefonais, jau net niekur nebėga. Jam už šį darbą kažkas sumoka tūkstantį du šimtus litus. Mes jį sugaunam, o jis sako – gerai, sumoku tuos 200 litų. Ta bauda jiems nieko nereiškia“, – sakė A.Mikulskis.

„Tai ką daryti? Baudas didinti?“, – sureagavo J.Sabatauskas.

„Ne. Kriminalizuoti šią veiklą, kad tai būtų vertinama pagal Baudžiamąjį kodeksą“, – įstatymų leidimo teisę turintiems Seimo nariams tarė Vilniaus policijos viršininko pavaduotojas.

Vos kelias valandas praleidę policijos komisariate Seimo nariai sakė sužinoję ir tai, apie ką iki šiol net nebuvo pagalvoję.

„Niekada net nesusimąsčiau dėl grėsmės pareigūnų sveikatai. Žinojau, kad policininką darbe gali sužeisti sulaikomi asmenys, tačiau net nepagalvojau, kad jų sveikatai gresia ne tik fizinės traumos, bet ir kiti pavojai. Vienas iš jų – nuolatinė grėsmė užsikrėsti džiova. Kontingentas toks, jog tai labai realu. Atliekant asmens kratą, pareigūnas gali įsidurti į sulaikytojo kišenėje esantį švirkštą. O jei tas sulaikytasis serga AIDS? Yra apie ką pagalvoti“, – sakė V.Aleknaitė Abramikienė.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Renatas Požėla politikams patvirtino, kad yra buvę atvejų, kuomet pareigūnai nuo džiovos apsisaugoti ir nesugebėjo.

„Norėjome savo akimis iš arti pamatyti policijos darbą. Vienoje televizijos laidoje, kurioje virė itin arši diskusija apie policiją, man už nugaros sėdintis pareigūnas tyliai pasakė – pasėdėtumėte su mumis bent vieną naktį, tada suprastumėte, kaip mes dirbame. Taip ir kilo ši mintis“, – sakė V.Aleknaitė Abramikienė.

Šeštasis policijos komisariatas buvo pasirinktas, kaip vienas iš blogiausiai atrodančių sostinės komisariatų, kuriame pareigūnų darbo sąlygos bene pačios prasčiausios Vilniuje.

Papildyta 13.40 val. Vilniaus apskrities VPK šeštajame policijos komisariate naktį praleidęs LR Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys Julius Sabatauskas pajuokavo, kad komisariate pasijuto lyg kurorte. Būnant komisariato patalpose Seimo nariui teko išgirsti apie dvi įvykdytas žmogžudystes, tačiau J.Sabatauską labiausiai nustebino smurto artimoje aplinkoje atvejis.

„Išgirdome apie smurto artimoje aplinkoje atvejį. Tiesa, pasirodė labai keista, kad moteris buvo pažeidėja, o nukentėjęs – vyras. Ta moteris buvo patalpinta į areštinę“, – savo įspūdžiais dalinosi J.Sabatauskas.

Prabilęs apie šio komisariato patalpų būklę Seimo narys pareiškė, kad ji labai prasta. Pasak J.Sabatausko, ten dirbančius asmenis slegia ir psichologinė, ir fizinė įtampa. Politiko nuomone, pareigūnų atlygis, jų socialinės garantijos ir darbo sąlygos turėtų būti geresnės. Visgi, net ir tokiomis sąlygomis dirbantys policininkai J.Sabatauskui pasirodė lojalūs savo darbui.

„Viena pareigūnė, kuri turėjo dirbti iki dešimtos valandos vakaro namo iš darbo išėjo tik apie pusė dviejų. Paklausėm kodėl, o ji atsakė, kad esant tiek daug žmonių, ji būdama gera kolege negalėjo palikti savo bendradarbių“, – pasakojo politikas.

LR Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nario nuomone, daugelį dalykų galėtų išspręsti geresnis finansavimas. Tokiu atveju būtų galima parūpinti daugiau policijos automobilių, kurie užtikrintų, kad į įvykio vietą galimybė policininkams nuvykti bus.

Savo įspūdžiais ir pastebėjimais taip pat pasidalino naktį komisariate praleidusi Vilija Aleknaitė Abramikienė. Politikė atkreipė dėmesį, kad komisariate esančios sąlygos neužtikrintos ne tik ten dirbantiems, tačiau ir pažeidėjams bei nukentėjusiems asmenims.

„Patalpos nėra funkciškai pritaikytos, pareigūnai tiesiog glaudžiasi tose patalpose, kurias gauna. Pareigūnai yra mūsų valstybės veidas. Lietuva sugebėjo suremontuoti mokyklų patalpas, ligonines, o policija liko „vargšės giminaitės“ vietoje. Reikalaudami iš pareigūnų deramo elgesio su sulaikytaisiais, turime jiems parodyti ir daugiau dėmesio“, – savo pastebėjimais dalijosi politikė.

Visgi abu politikai džiaugėsi, kad komisariate atsirado naujovių. J.Sabatauksas ir V.A.Abramikienė gyrė policijos patalpose įrengtas kameras.

„Man patinka, kad matau naujovių. Šalia budinčiojo nuolat veikia kameros. Kai sulaikomi asmenys atvedami į komisariatą, komisaras savo kabinete mato, kaip viskas vyksta. Jei kiltų klausimas ar buvo asmuo sumuštas, tokį atvejį galima patikrinti. Kameros drausmina ir pažeidėją, ir policininkus. Man atrodo, tai rodo teisingą policijos vadovybės požiūrį“, – kalbėjo Seimo narė.

Gerinant policininkų darbo sąlygas norima priimti Policijos veiklos įstatymą. Pasak politikės, pareigūnų atlyginimai „žaibiškai“ nekils, tačiau jau yra ieškoma geresnių patalpų. Visgi, nors sąlygos nėra puikios, V.A.Abramikienė norėtų, kad policininkai būtų linksmesni.

„Norėčiau tarp policininkų pamatyti bent kiek linksmesnių veidų. Jie labai pavargę. Policininkai nėra vieninteliai, kuriems blogai, tačiau tikrai atėjo metas šiai sistemai padėti ir ją sutvarkyti“, – kalbėjo V.A.Abramikienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis