Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 05 03

Nauja atliekų surinkimo ir apmokestinimo tvarka Vilniuje: gyventojai bijo užsiversti šiukšlėmis

Vilniuje nuo gegužės 1 d. pasikeitė atliekų surinkimo ir apmokestinimo tvarka. Žadama, kad sąskaitos pasieks ir tuos, kurie už atliekas nieko nemokėjo. Tačiau tie, kurie mokėjo, jau turi priekaištų pertvarkos kūrėjams, kadangi šiukšlės bus vežamos rečiau, o individualių namų gyventojai tikina esą palikti nežinioje – balandis baigėsi, o šiukšlės liko ir konteineriuose stovės dar mažiausiai savaitę.
Konteineriai prie individualių namų Santariškėse
Konteineriai prie individualių namų Santariškėse / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Santariškių individualių namų kvartaluose gyvenantys vilniečiai pasipiktinę: praeitą savaitę jų konteineriai buvo ištuštinti, o šią, nors paprastai išveždavo antradieniais, liko stovėti, nes gegužės 1-oji buvo nedarbo diena. Vis dėlto, kai susirūpinę gyventojai nusprendė išsiaiškinti, ar negalėtų jų šiukšlių išvežti anksčiau nei kitą savaitę, jiems to padaryti nepavyko.

Nes pagal senąją tvarką tuo užsiėmusi bendrovė „Ecoservice“ klientų aptarnavimo telefonus išjungė, o paskambinus į naujai įkurtą savivaldybės įmonę „Vilniaus atliekų sistemos administratoriaus“ (VASA) tesulaukta nuostabos – juk pastaroji veiklą pradėjo nuo gegužės, todėl balandžio reikalai ne jos rūpestis.

Šiukšlės po pokyčių liko

Kaip pasakojo į 15min redakciją paskambinęs vienas Santariškių gyventojas, permainos atliekų surinkime jam ir jo kaimynams tikrai neatrodo priimtinos.

„Mano ir mano kaimynų namus iki šiol aptarnavo bendrovės „Econovus“ ir „Ecoservice“, jie pagal senus grafikus praeitą antradienį ir ketvirtadienį šiukšles išvežė, o šią savaitę jau nebeveža, nes yra nauja tvarka.

Mano atveju, „Ecoservice“ veždavo antradieniais, kadangi šis antradienis buvo gegužės 1-oji ir pasikeitė visa tvarka, jos nėra išvežtos. „Ecoservice“ nuo antradienio išjungė visus savo telefonus, vadybininkams neįmanoma prisiskambinti, išsireikalauti, kad bendrovė išvežtų šiukšles, susikaupusias iki gegužės 1-osios, neįmanoma. Nauja bendrovė aiškina, kad tai ne jų atsakomybė ir jie nieko nesiruošia daryti“, – piktinosi Santariškėse gyvenantis vyras.

Pasipiktinimo būtų gerokai mažiau, jeigu šiukšles pagal naująją tvarką vežėjai vežtų kas savaitę, kaip buvo iki šiol, tačiau dabar jie į individualių namų kvartalus užsuks tik kas antrą savaitę. Tad konteineriai dabar ištuštinti bus tik gegužės 9 d., dar po savaitės ir jau ne antradienį, o ketvirtadienį. Todėl ne vienai šeimai turimi mažieji konteineriai jau taps paprasčiausiai per maži, įsitikinęs vilnietis.

Neatsižvelgė į buvusias sutartis

„Naujus šiukšlių išvežimo grafikus sudėliojo visiškai neatsižvelgdami į buvusias sutartis, į klientų poreikius. Dabar iki gegužės 9 dienos aš turiu kažkaip sugebėti kaupti šiukšles, jų išvežti niekas nesiruošia.

Mes esame keturių asmenų šeima, o mūsų konteineris, kuriuo mes naudojamės ir kurį turėjome įsigyti, kai „Ecoservice“ teikė paslaugas, yra per mažas kaupti tokiam šiukšlių kiekiui. Klientams nebuvo pranešta, ar jie turės galimybę įsigyti naujus konteinerius ar kad bus išvežtos iki gegužės 1-osios susikaupusios šiukšlės. Aš dabar turiu galvoti, kur dėti šiukšles. Arba vykdyti nusikalstamą veiką ir maišeliais jas nešti į daugiabučių kiemus“, – kalbėjo vilnietis.

Jo manymu, Vilniaus savivaldybė privalėjo įpareigoti vežėjus paskutinę balandžio dieną atvažiuoti ir susirinkti visas šiukšles, o tada jau galėtų įsigalioti naujoji tvarka. Be to, esą reikėję derinti ir su gyventojais, kokie grafikai jiems tinka. „O jeigu paslauga nebus tinkama, net negalėsime atsisakyti to vežėjo paslaugų, – pastebėjo Santariškių gyventojas. – Vilnius grįžta į sovietmetį, monopolizuojam šiukšlių išvežimą. Vilniaus miesto meras yra liberalas, bet tokia pertvarka niekaip nesusijusi su liberalizmu.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Konteineriai prie individualių namų Santariškėse
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Konteineriai prie individualių namų Santariškėse

Tačiau Vilniaus miesto savivaldybė teigė, kad pokyčiai atliekų surinkimo ir apmokestinimo tvarkoje buvo būtini, kadangi iki šiol maždaug trečdalis gyventojų naudojosi sistema nelegaliai, išmesdavo atliekas į kaimynų konteinerius ar mieste ir nieko už tai nemokėjo.

Apie panašias situacijas, kai šiukšlės laiku neišvežamos, pranešimai pasipylė ir socialiniuose tinkluose – nepatenkintųjų naująja tvarka bent kol kas tikrai netrūksta.

Pereinamasis laikotarpis

Robertas Kiela, SĮ „VASA“ Atliekų tvarkymo paslaugos administravimo tarnybos vadovas, situaciją 15min komentavo taip: „Nuo gegužės 1 d. Vilniuje pasikeitus atliekų surinkimo bei išvežimo tvarkai, aptarnavimo zonoms bei atliekų vežėjams, keičiasi ir atliekų surinkimo grafikai, tačiau šiuo metu yra tas trumpas pereinamasis periodas, kai naujasis atliekų tvarkymo administratorius – savivaldybės įmonė VASA – derina ir koreguoja atliekų vežimo grafikus, atsižvelgdama į gyventojų ar įmonių poreikius, jei reikia – pasiūlo didesnės talpos konteinerius.

Šiuo metu yra tas trumpas pereinamasis periodas, – sakė R.Kiela.

Tikslas – identifikuoti konkrečius aptarnavimo dažnio poreikius, optimizuoti atliekų išvežimo grafikus, kad nebūtų be reikalo kilnojami tušti ar pustuščiai konteineriai, mažinti oro taršą ir triukšmą gatvėse, taip pat kartu su atliekų vežėjais siekiame užtikrinti gyventojams patogesnę paslaugą, kad buitinių atliekų išvežimo grafikas sutaptų su antrinių žaliavų konteinerių aptarnavimo grafiku.“

Jo teigimu, vilniečiai, kuriems atliekų išvežimo grafikas kas dvi savaites yra per retas ar atliekos nebuvo laiku išvežtos kviečiami kreiptis į VASA trumpuoju numeriu 1895, el. paštu rinkliava@sivasa.lt arba atvykus į Klientų aptarnavimo skyrių Smolensko g. 5.

O savo atliekų išvežimo grafiką, greitai ir patogiai pasitikrinti, anot R.Kielos, galima internetiniame puslapyje www.atliekuadministratorius.lt, skiltyje „Atliekų išvežimo grafikai“. „Čia rasite informaciją apie tai, kada ir kas tvarko atliekas, suvedus gyvenamosios vietos adresą arba paženklinto konteinerio numerį“, – teigė „VASA“ atstovas.

Mokestis mažės

Dabar sostinė suskirstyta į penkias zonas, kurias aptarnaus ir už tvarką jose atsakys konkretūs vežėjai, tad, kaip skelbiama, nebeliks „pilkųjų zonų“, kuomet į vieną daugiabučių kiemą važiuoja keletas vežėjų.

Gyventojams gegužės ir birželio mėnesiais bus siunčiami pirmieji mokėjimo pranešimai apie 2018 m. rinkliavą. Juose bus nurodytas vietinės rinkliavos dydis, apskaičiuotas už 8 šių metų mėnesius.

Iki šiol vidutinio 60 kv. m ploto buto savininkai per metus už atliekų tvarkymą mokėdavo vidutiniškai 77,76 euro, o įsigaliojus naujai tvarkai ši suma turėtų mažėti iki 33 eurų.

Naują rinkliavą sudarys dvi – pastovioji ir kintamoji – dalys. Pastovioji dalis skirta visai atliekų sistemai išlaikyti, ir jos dydis priklausys nuo gyvenamųjų patalpų ploto, o sąskaitą gyventojai gaus vieną kartą per metus. Kintamoji dalis bus skaičiuojama nuo atliekų susikaupimo mieste vidurkio. Pradėjus sverti atliekas, pastaroji dalis bus tikslinama ir nuo kitų metų gyventojai mokės pagal užfiksuotą faktą.

Pastoviąją dalį mokės visi nekilnojamojo turto (NT) savininkai arba nuomininkai, ji bus apskaičiuojama pagal NT plotą, o kintamoji dalis bus skaičiuojama pagal atliekų kiekį. Iki šiol vidutinio 60 kv. m ploto buto savininkai per metus už atliekų tvarkymą mokėdavo vidutiniškai 77,76 euro, o įsigaliojus naujai tvarkai ši suma turėtų mažėti iki 33 eurų.

Nuo kitų metų pradžios Vilniuje startuos antrasis atliekų sistemos pertvarkos etapas, kai bus pradedamos įrengti 755 požeminės ir pusiau požemines konteinerių aikštelės, 7 naujos didelių gabaritų atliekų tvarkymo aikštelės, o atliekų rūšiavimui skirtų konteinerių tinklas bus sparčiai plečiamas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų