„Planas aiškus – uždaryti visus namie. Ir kaip bilietą į laisvę pateikti mRNA injekciją“, – prieš porą dienų parašė vienas socialinio tinklo „Facebook“ vartotojas prie piešinio, vaizduojančio tautiniais drabužiais apsirengusią lietuvaitę su veido skydeliu ir į ranką įdurtu švirkštu.
Įrašas sulaukė maždaug 80 reakcijų ir tiek pat komentarų. Juo buvo pasidalinta apie 110 kartų.
Tačiau autorius turi 574 sekėjus, tad įrašą perskaityti galėjo gerokai daugiau žmonių, nei vienaip ar kitaip į jį sureagavo. „Facebook“ statistika rodo, kad jį pamatė net 32 tūkst. žmonių.
Ištraukė nežinia kieno raštą
Anot įrašo autoriaus, kaip tik tai šiuo metu prasideda Jungtinėje Karalystėje.
„Vos tik „Brexit'ui“ įsigalėjus (vakar) buvo paskelbta, kad iš kažkur atsirado 100 milijonų „vakcinų“. Dabar visiems Didžiosios Britanijos piliečiams pilnai užteks kelioms injekcijoms, – samprotavo jis.
Be šio fakto, tuo pačiu metu, prisidengiant viruso mutacija, buvo įvesti aukščiausio lygio suvaržymai beveik visoje JK. Šiuo metu apie privalomumą niekas nekalba. Nesusileisi geno-inžinerinio šventojo vandenėlio – gyvensi smarkiai suvaržytas. Tik laiko klausimas, kada tai vyks Lietuvoje.“
Kartu jis pasidalijo esą Kanados parlamentaro rudenį nutekinta informacija apie posėdį, kuriame buvo svarstomas COVID-19 suvaldymo planas.
Pagal oficialiai nepatvirtintą tekstą, plane esą buvo pateiktos ne tik prognozės apie situacijos prastėjimą, bet ir pasiūlytos įvairios priemonės, pavyzdžiui, įvesti dar griežtesnį nei pavasarį karantiną, užtikrinti visuotines bazines pajamas, ruoštis galimiems produktų ir žaliavų tiekimo trikdžiams, didžiuosiuose miestuose ir pagrindiniuose keliuose įrengti patikros postus, o į juos nusiųsti karius.
Kartu esą buvo įspėta apie galimą ūkio griūtį ir pasiūlyta apsvarstyti, ar nepanaikinti visų kanadiečių įsiskolinimų.
„Kol kas viskas pagal planą: mutavęs virusas, griežtinami lockdown'ai. Netgi ir miestų viduje kontroliuojamas judėjimas“, – apibendrino įrašo autorius.
Skiepytis nusiteikę ne visi
Gyventojų judėjimą tarp įvairių regionų, kai kur net ir savame mieste, šiemet išties ribojo ne viena valstybė.
Pavasarį itin griežtų apribojimų griebėsi Italija, Prancūzija, Ispanija, kurioms COVID-19 smogė itin skaudžiai.
Lietuvoje griežtų ribojimų buvo imtasi tik per Velykas.
Bet gruodį naujoji Vyriausybė vėl stipriai apribojo judėjimą tarp savivaldybių. Ši kontrolė buvo pratęsta iki sausio 31 dienos.
Tiesa, įvertinus situacijos pokyčius, sprendimą ketinama peržiūrėti mėnesio viduryje.
Bet pastarieji ribojimai susiję ne su skiepijimu, o su itin suprastėjusia epidemiologine situacija.
Nuo spalio vidurio iki šiandien naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų padaugėjo daugiau nei 20 kartų.
Įraše minima JK, kurioje susirgimų užregistruota jau daugiau nei 2,7 mln., pagal šį rodiklį yra penkta pasaulyje (po JAV, Indijos, Brazilijos ir Rusijos).
Pagal mirčių skaičių (75,6 tūkst.) britus lenkia tik amerikičiai, brazilai, indai, meksikiečiai ir italai.
Be to, praėjusių metų pabaigoje šalyje buvo nauja koronaviruso atmaina.
Kaip tik todėl JK premjeras Borisas Johnsonas pirmadienį paskelbė naują griežtą karantiną.
Anglijoje jis turėtų trukti mažiausiai iki vasario vidurio, Škotijoje ribojimus žadama peržiūrėti sausio pabaigoje.
Mokyklos uždarytos, išimtį taikant būtiniausių darbuotojų vaikams.
Studentai į universitetų ir koledžų auditorijas negrįš mažiausiai iki vasario vidurio.
Bus uždarytos nebūtinos parduotuvės ir tiesioginių paslaugų įmonės, pavyzdžiui, kirpyklos, o maitinimo įstaigos maistą galės tiekti tik išsinešti.
Premjeras paprašė žmonių likti namie, nebent išeiti būtina, pavyzdžiui, nusipirkti maisto, nueiti pas gydytoją, pasimankštinti ir į darbą, jei negalima dirbti nuotoliniu būdu.
JK jau pradėjo skiepyti žmones antra vakcina, sukurta Oksfordo universiteto ir farmacijos bendrovės „AstraZeneca“.
Vyriausybė deda daug vilčių į skiepijimą, tačiau jai dar toli iki tikslo paskiepyti milijonus gyventojų, visų pirma – senyvo amžiaus žmones, medicinos darbuotojus ir kitus labiausiai pažeidžiamus asmenis.
Tačiau JK nekalbama apie privalomą vakcinaciją, juo labiau – pasinaudojus tuo, kad gyventojams nurodyta be būtino reikalo nepalikti namų.
PSO – prieš privalomus skiepus
Kad skiepai būtų privalomi, nekalbėjo nei ankstesnė Lietuvos valdžia, nei naujoji Vyriausybė.
Kol kas tai net teoriškai nebūtų įmanoma. Pirmosios vakcinos mūsų šalį pasiekė per Kalėdas, antra partija atkeliavo po kelių dienų.
Pirmadienio rytą buvo atskraidinta ir trečia siunta, tad iki šiol Lietuva yra gavusi kiek daugiau nei 40 tūkst. vakcinų.
Pirmieji pradėti skiepyti medikai. Eilėje po jų – palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiančių gydymo įstaigų darbuotojai bei pacientai.
Šios grupės turėtų būti paskiepytos per pirmą metų ketvirtį.
Pasirūpinus prioritetinėmis grupėmis, vakcinuotis bus kviečiami kiti žmonės.
Lietuvos socialinių tyrimų centro atlikta gyventojų apklausa parodė, kad skiepytis nusiteikę tik du iš penkių gyventojų, daugiau nei ketvirtadalis pareiškė, kad nesiskiepys.
Dalis nurodė apskritai nepasitikintys skiepais ir nesiskiepijantys nuo nieko, nes, pavyzdžiui, bijo šalutinio poveikio.
Kai kurie sakė, kad jau yra persirgę arba turi labai stiprų imunitetą, dalis aiškino, esą geriau persirgti, nei skiepytis.
Tiesa, prezidentūra pateikė kiek kitokius kitos apklausos rezultatus – esą skiepytųsi du trečdaliai gyventojų.
Lietuvoje skiepytis nuo COVID-19 nebus privaloma.
Tačiau gali būti, kad nepasiskiepiję žmonės susidurs su tam tikrais ribojimais, pavyzdžiui, skrendant lėktuvu bus reikalaujama turėti ne tik asmens dokumentą ir skrydžio bilietą, bet ir skiepų pasą.
Nepasiskiepijusiems gydytojams ir medicinos darbuotojams gali būti neleidžiama dirbti su sunkiais ligoniais.
Prieš privalomą skiepijimąsi pasisako ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), jau patvirtinusi „Pfizer“/„BioNTech“ sukurtą vakciną.
Patikimi šaltiniai
Informacinę erdvę stebinčių institucijų ir Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai pataria nenaudoti socialinių tinklų kaip vienintelio informacijos šaltinio ir ypač skeptiškai vertinti bet kokią informaciją, skelbiamą komentaruose.
Raginama rinktis oficialių institucijų, patikimų žiniasklaidos priemonių duomenis bei akylai stebėti, iš kur atkeliauja informacija.
Oficialią informaciją apie COVID-19 pateikia SAM, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC).
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.