2018 04 26

Naujas Agnės Širinskienės siūlymas: nori, kad žemės ūkio tyrimą atliktų jos vadovaujamas komitetas

„Valstietė“ Agnė Širinskienė pateikė dar vieną siūlymą dėl parlamentinio žemės ūkio tyrimo. Šį kartą parlamentarė siūlo, kad tyrimą atliktų jos pačios vadovaujamas Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Taip pat iš tyrimo jos siūlyme yra išbraukti „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio verslą liečiantys klausimai.
Ramūnas Karbauskis ir Agnė Širinskienė
Ramūnas Karbauskis ir Agnė Širinskienė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Žemės ūkio parlamentinio tyrimo idėja Seime svarstoma jau kelis mėnesius. Ne kartą buvo proga tyrimą atmesti. Antradienį prieš tyrimą balsavo beveik visi „valstiečių“ frakcijos nariai, įskaitant ir R.Karbauskį bei A.Širinskienę. Vis dėlto jų balsų tyrimo atmetimui neužteko, nes opozicija vieningai pasisakė už tolimesnį klausimo svarstymą.

Dabar jau trečias – Seimo Ekonomikos komitetas turi apsvarstyti visus siūlymus ir pateikti išvadą, ar tyrimas dėl žemės ūkio parlamente vyks ir koks bus jo turinys: pagal opozicijos ar „valstiečių“ siūlomą variantą. Kai komitetas priims sprendimą, dėl jo turės balsuoti visas Seimas.

Nepavykus atmesti klausimo ketvirtadienį A.Širinskienė registravo jau ketvirtą siūlymą dėl žemės ūkio parlamentinio tyrimo. Šį sykį ji siūlo, kad tyrimą vykdytų jos pačios vadovaujamas Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Kiek anksčiau A.Širinskienė ir kiti „valstiečiai“ yra registravę siūlymą tyrimą atiduoti Kaimo reikalų komitetui. Taip pat A.Širinskienė anksčiau buvo registravusi siūlymą, kad tyrimą vykdytų specialiai suburta komisija, bet išbraukė visus opozicijos klausimus. Dar anksčiau ta pati A.Širinskienė registravo protokolinio nutarimo projektą, kuriame skelbiama, kad jokio tyrimo pradėti iš viso nereikia.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Agnė Širinskienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Agnė Širinskienė

Primename, kad anksčiau A.Širinskienės vadovaujamas Teisės ir teisėtvarkos komitetas jau svarstė parlamentinio tyrimo idėją ir siūlė tyrimą atmesti. Tokį patį sprendimą buvo priėmęs ir „valstiečių“ vadovaujamas Kaimo reikalų komitetas. Vis dėlto Seimas nesutiko atmesti tyrimo ir klausimas yra svarstomas toliau.

Opozicija siūlo Seime vykdyti parlamentinį tyrimą, kurio metu būtų aiškinamasi, kas valdo daugiau žemės nei leidžia įstatymai, kokiomis schemomis naudojantis teisės aktai yra apeinami, kaip į Lietuvą yra įvežamos trąšos ir ar nėra apeinami muitai, kaip veikia skolinimo ūkininkams sistema ir vekselių naudojimas.

Tačiau iš pradžių A.Širinskienė, o po to ir kiti „valstiečiai“ ėmė siekti pakeisti opozicijos inicijuoto tyrimo klausimus, išbraukti iš tyrimo didžiąją dalį klausimų, kurie liestų R.Karbauskio verslą. „Valstiečių“ siūlymuose buvo įrašyti nauji klausimai, jie nori aiškintis, kokie žemės ūkį reguliuojantys įstatymai galiojo ir kaip keitėsi nuo 1991 iki 2016 metų.

Didžioji dalis „valstiečių“ frakcijos dėl žemės ūkio tyrimo nuomonę keitė jau ne kartą. Iš pradžių dauguma pasisakė, jog jokio tyrimo nereikia, po to jau pritarė tyrimui, tik siekė pakeisti jo klausimus. Galiausiai didžioji dalis „valstiečių“ frakcijos antradienį vėl balsavo prieš tyrimą.

Primename, kad opozicija tirti žemės ūkio sektorių pasiūlė po 15min tyrimų. Juose buvo atskleista, kad R.Karbauskis turi nematomą imperiją – ne tik „Agrokoncerną“ ir jo dukterinių įmonių voratinklį, bet ir artimiausių šeimos narių valdomas bendroves. Su jų pagalba buvo apeitas įstatymas: šeimos įmonės pirko žemes ir įsisavino Europos Sąjungos paramą, kurios teisės aktai neleido gauti pačiam R.Karbauskio „Agrokoncernui“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

Po 15min publikacijų apie R.Karbauskio ir jo šeimos verslą tyrimus pradėjo ne viena institucija. Šiuo metu dėl R.Karbauskio galimai laiku nedeklaruotų sandorių, tai yra daugiau nei 3 milijonų eurų dovanos savo sūnums, tyrimą vykdo Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK).

Taip pat dėl Seimo nario ir jo šeimos valdomų žemių tyrimą atlieka Generalinė prokuratūra. Ji reagavo į informaciją, jog juridiniai asmenys galimai valdo daugiau žemės ūkio paskirties žemės nei leidžia teisės aktai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų