Iš tolo šviečiantis geltonas fasadas ir aplink zujantys darbininkai – toks vaizdas pasitinka Vilniaus Pašilaičiuose, kur baigiami paskutiniai Gabijos progimnazijos įrengimo darbai.
„Per Nepriklausomybės laikotarpį sostinė to dar neturėjo – vienu metu rugsėjį atidarome net dvi visiškai naujas mokyklas – Pašilaičiuose prie Perkūnkiemio ir Balsiuose. Naujos mokyklos gražios ir laukia vaikų. Nestabdysime ir toliau – užbaigtas Pilaitės naujosios mokyklos projektavimas. Mokykla bus itin estetiška ir moderni, o visas projektavimo konkurso ir kalbėjimo su bendruomene procesas buvo pavyzdinis, ir (jei viskas tvarkoje bus su viešaisiais pirkimais) po dvejų metų į ją jau eis moksleiviai“, – feisbuke rašė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Atvira erdvė – su stogu
Po naująją mokyklą pasivaikščioti išsiruošėme su rangovo – bendrovės „Conresta“ – projekto vadovu Mindaugu Budriu, „Vilniaus vystymo kompanijos“ atstovu Egidijumi Sriubu ir Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriumi Povilu Poderskiu.
Įėjus per duris daugiau nei tūkstantį moksleivių talpinsianti Gabijos progimnazija pasitinka laisvalaikio erdve su dirbtiniais ąžuolais – kamienai, tiesa, išties mediniai, tačiau lapai niekada neparuduos ir rudenį nenukris. Tarp jų vingiuoja ryškiai geltonas suolas.
Kol kas čia kalbant net aidi – M.Budrius teigė, kad taip yra iš esmės tik čia, kitur rasti sprendimai, tarkim, klasėse išspręsta pakabinant lubas, aktų ir sporto salėse aidėjimas irgi slopinamas.
Ši erdvė tokia vienintelė, tačiau mokykla turi du vidinius kiemelius, virš kurių jau nėra stogo.
Rūsyje įrengtos rūbinės. Pirmame aukšte – didžiulė valgykla su modernia maisto gamybos ir laikymo įranga. Užėjus į tas patalpas išties atrodo, lyg būtum patekęs į prabangaus restorano virtuvę.
M.Budrius patvirtina, kad įrengdami virtuvę jie konsultavosi su tokia veikla nuolat užsiimančiais specialistais, tad didelių skirtumų tarp šios mokyklos ir restoranų virtuvių išties neturėtų būti.
Profesionali vaizdo bei garso įranga
Keliaujame toliau. Koridoriai čia platūs, erdvės jose atskirtos durimis. Pastarųjų gana daug, jų reikia dėl priešgaisrinės saugos. Klasės – tipinės, irgi erdvios, o jose sumontuotos interaktyvios lentos.
Aktų salėje akį traukia scena – joje sumontuotas ekranas, kuriame pasirodymų metų bus galima rodyti vizualizacijas. Taip pat yra dar vienas ekranas, kuris nusileidžia ir jame galima rodyti, tarkim, filmus. Profesionali ir įgarsinimo sistema, stovi fortepijonas.
„Skirtingi sprendiniai padaryti lubose – dalis jų garsą sugeria, kita – atspindi. Lygiai tas pats galinėje ir šoninėse sienose. Tai nulemia garso kokybę“, – aiškino M.Budrius.
Sporto salėje – įdomybės mažiems
Sporto salės mokykloje dvi – didžioji ir mažoji. Pastarojoje ypač mėgs lankytis mažieji, kadangi čia jų lauks išskirtinės užduotys.
„Ši salė yra išskirtinė savo interaktyvumu. Bus atvaizdas grindyse ar ant sienų, jis liečiamas, tai skirta mažiems vaikams, jie galės kamuolius mėtyti – yra specialūs minkšti kamuoliai tam“, – rodė M.Budrius.
Dar viena salė skirta choreografijai – su persirengimo kambariais, veidrodžiais, turėklais. Dailės studijoje bus specialiai pritaikyti stalai ir kėdės, o ant sienos kabo taip pat interaktyvi lenta.
Biblioteka padalinta perpus, kol kas lentynose tik vadovėliai, tačiau ateityje vienoje pusėje bus galima skaityti knygas, o kitoje stovės ir kompiuteriai.
Suspėta pagal grafiką
Projektui įgyvendinti rangovai turėjo pusantrų metų – atrodo, viskas suspėta, statybininkams paskutinės dienos likusios tik smulkiems baigiamiesiems darbams.
„Gabijos gimnazija ir kiti sėkmingai pasibaigę statybų projektai yra vieno svarbaus darbo rezultatas – Vilniaus vystymo kompanija tvirtai stovi ant kojų ir geba suvaldyti projektus. Tikimės, kad su šia nauja jėga toliau judės ir Lazdynų baseinas bei kiti jiems patikėti statybų ir turto vystymo projektai. Dėkoju valdybai ir vadovybei už rezultatus Vilniaus miestui“, – ne vien statybininkus linkęs įvertinti P.Poderskis.
Šios mokyklos projektas buvo parengtas dar 2011 metais, tačiau ruošdami techninį projektą „Conrestos“ atstovai sako šį tą keitę. „Pati projektavimo užduotis buvo tokia, kad privalėjome koreguoti tam tikrus aspektus, kaip, tarkim, langai ne aliumininiai, o plastikiniai, fasadai tinkuojami, sporto salė didinama ir t.t. Pakeitimų buvo padaryta nemažai“, – teigė M.Budrius.
Jis neslėpė, kad iššūkių buvo, vis dėlto itin sudėtingu projekto nevadino.
Bendras 4 aukštų naujojo pastato plotas siekia 12 tūkst. kv. m. Be klasių ir kitų jau minėtų patalpų, čia bus įrengti gamtos mokslų, informatikos ir technologijų kabinetai, laboratorijos, fotolaboratorija, mokyklos muziejus. Moksleiviai stadionu naudosis kartu su Gabijos gimnazija, jis kol kas neatnaujintas.
Šiai mokyklai buvo numatyta skirti 10 mln. eurų.