2020 05 19

Ne, NASA įrenginių valdyti klimatui neturi

Feisbuke skelbiamas nuotraukų albumas, kuriame pateikti vaizdai neva įrodo, kad kosmoso tyrimais užsiimanti JAV valstybinė agentūra NASA turi įrankius klimatui keisti. Tačiau tai – netiesa.
NASA
NASA / Mita nuotr.

„NASA ir mokslininkai jau labai senai yra sukure masinas kurios keicia ir reguliuoja klimata“, – skelbiama socialinio tinklo puslapyje „Sviesus tikras pasaulis“.

15min nuotr./Klaidinantis įrašas socialiniame tinkle
15min nuotr./Klaidinantis įrašas socialiniame tinkle

Nuo įrašo paskelbimo gegužės 17 d. juo pasidalino 420 feisbuko vartotojų.

Raketos variklio bandymas

Pirmoje nuotraukoje – NASA kuriamos „Space Launch System“ (SLS) raketos variklio RS-25 bandymas, atliktas 2017 m. spalio 19 d. Pilnas variklio bandymas pateikiamas NASA „Youtube“ paskyroje, o nuotrauką galima pamatyti nuo 7:22 min.

„Artemis“ programos metu SLS raketų pagalba NASA ketina žmones nugabenti į Mėnulį.

Apie teiginius esą NASA gali valdyti klimatą 2017 m. rašė „Forbes“. Teigiama, kad vaizdo įraše matomi dūmai išties sudaryti iš vandens garų. Tačiau ne dėl siekio kontroliuoti orą.

Youtube.com stop kadras /SLS raketos variklio RS-25 bandymas
Youtube.com stop kadras /SLS raketos variklio RS-25 bandymas

Kurui raketa naudoja skystą vandenilį (H2) ir skystą deguonį (O). Sumaišius šiuos du elementus gaunamas vanduo (H2O). Įraše matomas įrenginys – raketos variklis bandymo metu.

Klimato kaitai stabdyti

Antrame vaizde pateikiami garus išleidžiantys bokštai. Tačiau „Sviesus tikras pasaulis“ pateikia ne visą nuotrauką, o jos dalį.

Pilname vaizde galima matyti, kad bokštai – prijungti prie plaukiojančios transporto priemonės. Nuotrauka – akademiko pasiūlymo kovoti su klimato kaita vizualizacija.

Edinburgo universiteto mokslininkas Stephenas Salteris prieš daugiau nei 20 metų siūlė sukurti laivų flotilę, kuri iš jūros vandens išgautą druską pumpuotų į orą, taip siekiant padidinti vandens lašų dydį ir pašviesinant jų spalvą.

„Copenhagen Center“ nuotr./S.Salterio siūlomo laivo dizainas
„Copenhagen Center“ nuotr./S.Salterio siūlomo laivo dizainas

Idėja turi atskirą pavadinimą – jūrinių debesų šviesinimas (ang. marine cloud brightening). Priemonės tikslas – virš vandenynų sukurti daugiau ryškiai baltų debesų, kurie atspindėtų saulės šviesą ir sustabdytų klimato šilimą.

Vis dėlto tokia technologija šiuo metu egzistuoja tik popieriuje. Socialiniame tinkle platinama apkarpyta S.Salterio laivų dizaino nuotrauka.

Elektros gamyba

Trečioje nuotraukoje matomi tolumoje į dangų kylantys balti garai, esą ilgainiui virstantys debesimis. Tačiau tai nėra tiesa. „Google“ vaizdų paieška rodo, kad nuotrauka internete pasirodė prieš beveik dešimtmetį.

2011 m. vasario 9 d. į socialinį tinklą „Flickr“ ją įkėlė Woody Thrower pasivadinusi paskyra. Nuotrauką lydi prierašas, kuriame teigiama, kad nuotrauka – retušuota, sulyginant jos kraštus, idant linijos tarp garų ir debesų išnyktų.

15min nuotr./Raudonas taškas (viršuje) žymi iš kur buvo fotografuota. Raudonu kvadratu (apačioj) pažymėta „Lake Side Power Station“ elektrinė
15min nuotr./Raudonas taškas (viršuje) žymi iš kur buvo fotografuota. Raudonu kvadratu (apačioj) pažymėta „Lake Side Power Station“ elektrinė

Originalią nuotrauką kiek anksčiau tą pačią dieną į „Flickr“ įkėlė tas pats asmuo.

Nurodoma, kad nuotrauka buvo padaryta JAV, greta Solt Leik Sičio, Jutos valstijoje. Tiesiai prieš nurodytą nuotraukos padarymo vietą įsikūrusi „Lake Side Power Station“ elektros jėgainė, pro kurios kaminus veržiasi balti garai.

Debesų nuotraukos

Įraše taip pat pateikiamos nuotraukos iš esą debesis gaminančio automobilio. Pavyko rasti dronu filmuotą vaizdo įrašą, kuriame purškiami balti garai. Tiesa, į dangų jie nekyla ir veikiau primena priemones, taikomas vabzdžių kontrolei.

Albumas baigiamas nuotraukomis, kuriose pateikiami debesys. Vienoje rodomi debesys primena pailgus aukštuosius debesis, o kitoje – slenkantį cikloną. Įrašo autoriai nenurodo, kuo šios debesų nuotraukos susijusios su NASA.

15min vertinimu, pateikiama informacija – klaidinga. Pateikiamose nuotraukose nėra vaizduojami klimato kontrolės įrenginiai, o raketos variklis, debesų šviesinimo laivo prototipo piešinys, elektrinė bei debesys.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai