Kaip per spaudos konferenciją pažymėjo D.A.Barakauskas, vis labiau įsigalint informacinėms technologijoms, auga rizika, apie kurią Europoje anksčiau nebuvo kalbama.
Jo teigimu, didžiausia grėsmė yra tai, kad per rimtą ataką gali būti sutrikdyta kritinė infrastruktūra: dujų ir elektros tiekimas, transporto tinklų funkcionavimas, finansų sektoriaus darbas. Todėl esą būtina efektyvi atsako į kibernetinius incidentus sistema.
„Realių kibernetinių atakų Lietuva nėra patyrusi, – teigė ministras. – Kitose šalyse buvo net sustabdytas energijos tiekimas dviem savaitėms. Nedidelė avarija Lietuvoje (…), bet tai buvo „hakeriai“, ne kiberatakos. Jos nukreiptos į valstybės veiklos stabdymą, transakcijas tarp įmonių ar vykdomas bankų. Tokių didelių atakų Lietuva neturėjo.“
Beje, spaudos konferenciją D.A.Barakauskas pradėjo angliškai, tik vėliau perėjo prie lietuvių kalbos. Pirmuosius sakinius angliškai jis perskaitė, o vėliau gana sklandžia ir taisyklinga kalba dalijosi komentarais. Ministras taip pat pašmaikštavo: „Dėkoju, kad atvežėte į Lietuvą saulėtąją Italiją.“
Reuters/Scanpix nuotr./Pietu Korėjos specialistai tiria padarytą žalą. |
Rekomendacijas rengs darbo grupė
Ketvirtadienį Vilniuje prasidėjo neformalus ES teisingumo ir vidaus reikalų ministrų susitikimas.
Pirmą renginio dieną už vidaus reikalus atsakingi ministrai daugiausia dėmesio skiria kibernetiniam saugumui. Pirmininkaujantis D.A.Barakauskas pakvietė kolegas diskusijai dėl tolimesnių veiksmų ir priemonių, reikalingų užtikrinti kibernetinį saugumą bei atsparumą atakoms, stiprinti kovos su nusikalstamumu kibernetinėje erdvėje prevenciją.
„ES valstybės pirmiausiai turėtų atkreipti dėmesį į vadinamąją kritinę infrastruktūrą, identifikuoti šios srities objektus ir užtikrinti jų informacinę saugą“, – pažymėjo jis.
Plintant kibernetiniams nusikaltimams ir stiprinant kovą su jais, vis sunkiau virtualios erdvės atvirumą ir interneto laisvę derinti su ES vertybėmis ir teisės aktais, taip pat – stiprinti kibernetinį saugumą ir gebėjimus trečiosiose šalyse.
C.Malmström: „Ksenofobija – neproduktyvu. Imigrantai iš tiesų gali padėti augimui ir verslui.“
ES siūloma stiprinti tiek valdžios institucijų, tiek privačių kompanijų atsparumą, visų pirma harmonizuojant ES narių pasirengimą atremti kibernetines atakas. Kovai su nusikaltimais virtualioje erdvėje norima sustiprinti operacinius valstybių pajėgumus ir labiau koordinuoti teisėsaugos struktūrų darbą ES lygiu, taip pat – tarp privataus ir valstybinio sektoriaus, pavyzdžiui, sukurti bendrus standartus, dalintis patirtimi, organizuoti informacijos kampanijas ir ankstyvo įspėjimo mechanizmus.
ES narėms siūloma aktyviau vystyti saugumo virtualioje erdvėje technologijas, stiprinti reikiamus gebėjimus ir kurti atitinkamas struktūras.
Kadangi šis susitikimas neformalus, ministrai tik pasikeitė nuomonėmis, o vėliau darbo grupė suformuluos rekomendacijas, kaip įgyvendinti šiuos siūlymus. Diskusijas dėl kibernetinio saugumo numatoma pratęsti gruodį.
Eurokomisarė: priešiškumas imigrantams nepadeda augimui
Susitikime buvo pristatyta kasmetė Europos Komisijos imigracijos ir prieglobsčio ataskaita, aptarta ES migracijos politikos strategija skatinant augimą ir ekonomikos atsigavimą, kartu užtikrinant ES patikimumą ir atvirumą.
Imigrantės |
Kaip spaudos konferencijoje pabrėžė ES vidaus reikalų komisarė Cecilia Malmström, imigracija gali padėti ekonominiam augimui, tereikia ją tinkamai valdyti.
Valstybės esą dar turi per mažai įgūdžių, kaip tvarkytis su imigrantų srautais, kaip leisti žmonėms atvykti, visų pirma sezoniniams darbuotojams, mokslininkams ir studentams. Kartu ji atkreipė dėmesį į sustiprėjusią ksenofobiją: „Tai – neproduktyvu. Tie žmonės iš tiesų gali padėti augimui ir verslui.“
Gali kilti diskusijų dėl JAV šnipinėjimo
Penktadienį posėdžiaus už teisingumo klausimus atsakingi ES narių ministrai. Jų dėmesys bus sutelktas į EK pasiūlytą asmens duomenų apsaugos reformą, kurios tikslas – atnaujinti galiojančias ES duomenų apsaugos taisykles reaguojant į globalizacijos ir informacinių technologijų plėtrą. Reforma siekiama užtikrinti nuoseklesnį, aiškesnį ir sklandesnį duomenų apsaugos standartų taikymą visose ES šalyse.
Šiame posėdyje turėtų dalyvauti Europos Komisijos narė Viviane Reding, atsakinga už teisingumą, pagrindines teises ir pilietybę.
Klausimas dėl pranešimų apie JAV šnipinėjimą Europoje į susitikimo darbotvarkę neįtrauktas, bet neatmetama, kad penktadienį jį gali iškelti kai kurie ministrai.
Neformalų teisingumo ir vidaus reikalų ministrų susitikimą rengia kiekviena ES Tarybai pirmininkaujanti valstybė. Į renginį atvyko delegacijos daugiau nei iš trijų dešimčių ES šalių ir kitų valstybių, Europos Parlamento Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto pirmininkas Juanas Fernando Lópezas Aguilaras, ES Tarybos teisingumo ir vidaus reikalų generalinis direktorius Rafaelis Fernandez-Pita y Gonzalezas, ES agentūrų atstovai.