2021 09 20

Neįprastas vaizdas Kauno IX forte – radiacinės pratybos

Pirmadienį Kauno IX forto muziejaus teritorijoje susirinko neįprastas specialiųjų pajėgų skaičius. Čia surengtos ugniagesių gelbėtojų ir Radiacinės saugos centro specialistų pratybos.
Ugniagesių pratybos IX forto muziejuje
Ugniagesių pratybos IX forto muziejuje / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Įsivaizduokite, kad esate komunalinės įmonės darbuotojas. Jums patikėta užduotis išvalyti drenažo šulinį. Atlikdami darbus, aptinkate metalinį daiktą – jame neaiškios kilmės milteliai. Dar kelios akimirkos ir jūs nieko nebematote, darosi sunku kvėpuoti, reikia nešdintis kuo skubiau lauk, tačiau šulinys, kuriame dirbate, yra požemio tunelyje.

Būtent tokį scenarijų nupiešė pratybų rengėjai. O tokiai situacijai inscenizuoti puikiai tiko IX forto muziejuje esanti pagrindinė susisiekimo galerija.

Pagal pratybų legendą gelbėtojai turėjo išvaduoti tunelio gale esantį darbininką, kuris dirbdamas aptiko seną metalinį indą su išbyrėjusiais milteliais. Ant indo pavaizduotas radiologinis ženklas, darbus atlikusiam darbuotojui sutrikęs regėjimas, jis sunkiai orientuojasi, nes aplinkui tamsu, jam sunku kvėpuoti. Su juo ryšys nutrūko.

IX forto muziejaus statinys išsiskiria tuo, kad jo statyboje panaudota daug betono ir metalo. Todėl viduje nėra jokio ryšio. Muziejus pirmadieniais lankytojų nepriima, todėl tai taip pat buvo viena iš priežasčių, kodėl pasirinkta ši vieta.

Kita priežastis, kodėl pratyboms pasirinkta būtent ši vieta – norėta išmokti įvesti ryšį į tokias patalpas, kur jo nėra. Pagal mokymų scenarijų į vidų užėję gelbėtojai pastebėjo, kad nutrūko ryšys su lauke likusiais kolegomis. Ugniagesiams teko bendrauti sutartiniais ženklais ir panaudoti ryšio stiprinimo stoteles, kad nenutrūktų ryšys su štabu.

Sėkmingai išgelbėtas darbuotojas išvestas į lauką, kur jį pasitiko sanitarinė komanda su įrengtais dušais.

Pasak pratybose dalyvavusių ugniagesių, tokie mokymai yra itin svarbūs bendram gelbėtojų pasiruošimui.

Pratybas stebėję ugniagesių vadai atidžiai vertino skirtingų grandžių darbą. Norint užsidėti specialius skafandrus, taip pat reikalinga kolegų pagalba. Dirbant realiomis sąlygomis, kiekviena klaida gali kainuoti itin brangiai.

„Kadangi netoliese turime ir Astravo elektrinę, nežinome, kada kas gali įvykti. Todėl turime ruoštis, kad į tokius įvykius galėtumėm reaguoti. Taip Lietuvoje daug statybų, pasitaiko įvykių ir jose, todėl ir šiose pratybose incidentas įvyksta atliekant tam tikrus darbus“, – sakė Kauno penktos komandos vyriausiasis specialistas Darius Čiužauskas.

Pratybose dalyvavo dvylika Kauno ir keturi Marijampolės ugniagesiai. Taip pat du radiacinės saugos centro specialistai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų