„Aš girdėjau tuos pasakymus, ypač iš Vyriausybės vadovo, kad tai yra Prezidentūros problema. Noriu aiškiai visiems pasakyti, kad tai yra nepriklausoma įstaiga, dirbanti pagal jai nustatytus kriterijus, ir Prezidentūra jokios įtakos tam neturės. Jie turi vykdyti įstatymus, aš manau, kad jie susitvarkys su ta problema. Jeigu reikės ar Seimo, ar Vyriausybės, ar mano įsikišimo, – šiuo metu aš to nematau, jiems uždavinys labai aiškus prieš akis“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė Valdas Adamkus.
Jis nekomentavo, ar būtina priimti naują elektros perdavimo ir paskirstymo paslaugų kainų viršutinių ribų skaičiavimo metodiką, kuri yra nepalanki nacionalinei energetikos bendrovei „Leo LT“.
„Leiskite jiems spręsti. Aš manau, kad tai būtų iš mūsų pusės net netaktiška – ir iš žiniasklaidos, ir iš mano pusės, šokti jiems už akių. Jie puikiai žino, ką jie turi atlikti. Jeigu jie to darbo neatliks, tada mes jiems pasakyme“, – kalbėjo prezidentas.
Premjeras Gediminas Kirkilas trečiadienį taip pat pareiškė, kad Kainų komisija yra nepriklausoma ir jis neketina vertinti jos veiklos. Anot jo, tai yra daugiau Prezidentūros valdoma institucija, todėl prezidentas galbūt galėtų pareikšti savo nuomonę.
Po kelis mėnesius trukusių ginčų ir tylaus „karo" bendrovei „Leo LT“, kurios dalininkė yra ir Vyriausybė, šią savaitę per teismą pavyko pasiekti, kad Kainų komisija nepriimtų įmonei nepalankios naujos metodikos.
Pasinaudojusios padėtimi, kad konkrečius įmonių tarifus Kainų komisija dabar gali skaičiuoti tik pagal galiojančią metodiką, „Leo LT“ įmonės jau pateikė ar netrukus pateiks prašymus suderinti didesnius jų paslaugų tarifus.
Vyriausybės ir VP dešimtuko įmonės „NDX energija“ valdoma „Leo LT“ anksčiau tvirtino, jog strateginiai projektai – nauja atominė elektrinė bei jungtys į Lenkiją ir Švediją – nebus finansuojam iš vartotojų mokesčių už elektrą. Tačiau dabar ketinimus didinti tarifus ji motyvuoja būtent siekiu kaupti investicijas į šiuos projektus.
Kainų komisijos narius premjero teikimu skiria prezidentas – prieš metus trys jos nariai paskirti 5 metams ir du – trejiems.