Policija pranešė, kad Žiburių gatvėje, jau sutemus, jaunas vyras, vairuodamas „Ford“ automobilį, nepastebėjo ir partrenkė staiga į važiuojamąją kelio dalį išėjusį 65-erių vyrą.
Vairuotojas buvo blaivus. Nukentėjusysis dėl politraumos nedelsiant išvežtas į Respublikinę Šiaulių ligoninę, tačiau medikams nepavyko išgelbėti jo gyvybės – po pusantros valandos vyras mirė reanimacijoje.
Valdžios cinizmas: „Mes jums jau pernai atsakėme“
Taip viskas atrodo iš suvestinių, o vietiniai gyventojai piešia kiek aiškesnį vaizdą. Jų nuomone, tokios nelaimės buvo galima tikėtis, nes čia eismas gana judrus, o šaligatvių jau daugybę metų nėra. Eismo įvykis iš tiesų įvyko Žiburių ir vienos didžiausių šioje gyvenvietės dalyje Švedės gatve. Būtent ja važiavo automobilis, o pėsčiasis, tikėtina, bandė kirsti gatvę.
Ginkūnų pagrindinės mokyklos tarybos pirmininkas Mariu Beišys tikina, kad tai buvo tik laiko klausimas: „Mes daugiau nei prieš metus kreipėmės į rajono savivaldybės tarybą, saugaus eismo komisiją, merą. Taip pat į Seimo narius. Atsakymas vienas – nėra pinigų.“
Beje, visai neseniai bendruomenė ir mokykla vėl kreipėsi į tas pačias instancijas su keliais klausimais, tarp kurių buvo ir Švedės gatvės šaligatvio problema.
Į visus klausimus buvo atsakyta, o dėl šaligatvių – ciniškas akibrokštas – neva, jau buvo atsakyta prieš 14 mėnesių. Panašiai kaip anekdotuose – jei kas nepatinka, žiūrėkite pirmą punktą, kuris visus nepatenkintus siunčia velniop?
M.Beišys tvirtina, kad Švedės gatvė iš tiesų yra gana judri, o gyventojų – taip pat nemažai. Žmonės savo vaikus į mokyklą nuveža, nors šie jau seniai ne pirmokai – nesaugu eiti patiems.
Prieš keletą metų, kuomet po įvairių kasimo darbų asfaltas buvo apgadintas, užklota nauja danga. Tai daugiau davė žalos, nes padidėjo pravažiuojančių automobilių greitis. Tapo dar pavojingiau.
Pats kaltas, nes ėjo važiuojamąja dalimi?
Kitas ginkūniškis Šarūnas aprodė visos gyvenvietės gatves. Jei nuo pagrindinės gatvės pasuksime miesto link, pamatysime visai kitokį vaizdą. Didžiosios gatvės su šaligatviais. Dažnai ir su dviem. Blizgantis gyvenamųjų namų rajonas.
Naujai rekonstruotos gatvės – net su poilsio suoliukais. Reikia pastebėti, kad pėsčiųjų čia gerokai mažiau nei Švedės gatvėje. Dauguma čia parvažiuoja namo automobiliu.
Dėl nelaimės kaltas liks pats pėsčiasis – juk jis buvo važiuojamojoje dalyje?
Šarūnas gyvena Švedės gatvėje – gyvenvietės dalyje, esančioje link Kryžių kalno – visai prie pat minėtos nelaimės vietos. Čia dega žvakės ir voliojasi keletas obuolių – įrodymas, kad tarp kelio ir sodo beveik nėra tarpo.
Judame šia gatve. Plentu eina močiutė, vaikas, susirūpinęs ir kažką nešantis vyras. Jie visi retkarčiais apsidairo, ar kas neatvažiuoja. Čia pėsčiųjų ir automobilių pastebimai daugiau, nei kitoje gyvenvietės pusėje.
Jei atvažiuoja, tuomet žengia nuo plento ir kelis žingsnius eina žolynais, kurie šiuo metu jau virtę purvynais.
„Gatvėje nėra šaligatvių, o asfaltas lygus. Atsiranda nemažai „lakūnų“, kurie pralekia gana greitai. Mažiau 80, turbūt, retas važiuoja. Kiek žinome, dėl nelaimės kaltas liks pats pėsčiasis – juk jis buvo važiuojamojoje dalyje. O kur jam, atleiskite, daugiau eiti? Smūgis buvo toks stiprus, kad žmogui koją nutraukė. Pareigūnai jos ieškojo ir rado gal už 40 metrų“, – pasakoja vyras, avarijos pasekmes matęs savo akimis.
Greitai važinėja patys gyventojai?
Ginkūnų seniūnė Vilija Kvasienė teigia, kad gatvės rekonstrukcijai iš tiesų lėšų nėra numatyta, tačiau šaligatvis kažkada čia bus: „Nežinau, ar mes to sulauksime, bet visos gatvės turi būti su šaligatviais.“
Seniūnė pabrėžė, kad Švedės gatvė yra rekonstruotinų gatvių sąraše. Tokių visame Šiaulių rajone yra 25. Dar devynios – Kuršėnų mieste.
Gal kai kurie piktinsis kalneliais, nes negali greičiau parvažiuoti namo, laužo automobilį?
Švedės gatvė buvo įtraukta į šį sąrašą prieš porą metų. Beje, stovi gana garbingoje trečioje vietoje. Tik vargu ar tuo galima džiaugtis. Sąraše yra gatvių, kurios savo eilės laukia dar nuo 2005-ųjų, kuomet ir buvo sudarytas šis sunkiai trumpėjantis grafikas.
Seniūnės nuomone, šaligatviai būtini, tačiau jų reikia ir daugelyje kitų gatvių: „Dirbu čia 11 metų. Per tą laiką tai pirma tokia nelaimė. Žmones ir pėsčiųjų perėjoje nutrenkia. Namo einantį žmogų partrenkė vietinis žmogus. Kas dabar pasakys – ar per greitai važiavo, o gal pėstysis neturėjo atšvaitų?“
Jau ne kartą ėjo kalba apie kalnelių įrengimą ant kelio. Taip pat buvo siūloma pažymėti visą šį kvartalą kaip gyvenamą zoną ir apriboti greitį.
Seniūnės žiniomis, dėl tokių pakeitimų reikia surinkti gyventojų parašus, tačiau jie nebuvo surinkti. Be gyventojų valios seniūnė negali tokių dalykų reikalauti iš rajono valdžios.
Seniūnė mano, kad nelaimė šiuo atveju – visiškai atskira istorija. Ji pabrėžė, kad šia gatve svetimi žmonės retai važinėja. Dauguma greitai lakstančių – vietiniai žmonės. Į kapines, anot jos, pro čia mažai važiuojančių. Toliau kelias atsiremia į Šapnagių kaimelį ir baigiasi.
Kalneliai ant kelio ir specialūs ženklai, anot seniūnės, būtų įrengti tik gyventojams sutartinai pageidaujant ir surinkus reikiamą kiekį parašų: „Gal kai kurie piktinsis kalneliais, nes negali greičiau parvažiuoti namo, laužo automobilį? O specialus ženklas įpareigoja ne tik lėčiau važiuoti – negalima palikti automobilio pakelėje.“