Gaisro metu liepsnos negailestingai pasiglemžia ne tik baldus, buitinę techniką, kitus vertingus daiktus – pelenais virsta ir materialinės vertės neturintys daiktai, dėl kurių susirūpiname tik jų netekę.
Norėdami apsaugoti tiesioginės materialios vertės neturintį turtą, gyventojai pageidauja apdrausti net ir tokius daiktus kaip restorano meniu ar nuotraukų albumus.
Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje Draudimo departamento direktoriaus Tomo Nenartavičiaus teigimu, įvairūs namuose laikomi dokumentai gali būti apdraudžiami nuo gaisro, suliejimo vandeniu ar vagystės kartu su visais namais ir jame esančiu turtu, tačiau įvykus nelaimei padengiamos tik tokio turto atstatymo išlaidos, bet ne dėl jo praradimo patirta moralinė žala ar negautos pajamos.
„Paprastai gaisro metu sudega arba smarkiai apgadinami praktiškai visi dokumentai. Tokiems daiktams nelaimės metu pavojingos ne tik liepsnos, bet ir suliejimas vandeniu malšinant ugnį. Iš patirties žinome, kad skaudžiausiai žmonės reaguoja į asmens tapatybės, paveldėjimo arba finansinių dokumentų praradimus. Daug nepatogumų gali sukelti ir prarasti turto įsigijimo dokumentai. Reikia nepamiršti, kad tokių dokumentų kaip asmens tapatybės kortelių, pasų, transporto priemonių vairavimo teisių sunaikinimas sukelia tiek moralinę, tiek finansinę žalą. Praradus tapatybės dokumentus, tenka kreiptis į archyvą arba gauti atitinkamus išrašus kitose institucijose, pavyzdžiui, pas notarą, o vėliau iš naujo užsisakyti visus dokumentus. Net ir praradus vos vieną svarbų dokumentą, kyla nemažai rūpesčių, tad galime įsivaizduoti, kiek vargo turi žmonės ir šeimos, netekusios absoliučiai visų dokumentų“, – viešųjų ryšių agentūros ketvirtadienį paviešintame pranešime cituojamas T.Nenartavičius.
Draudimo ekspertas gyventojams pataria pasidaryti visų vertingesnių daiktų įsigijimo dokumentų kopijas, taip pat nufotografuoti tokį turtą, o jo nuotraukas kartu su dokumentų kopijomis laikyti saugioje vietoje, ne namuose. Įrodymų apie turėtą ir gaisro metu prarastą turtą gali prireikti, kai siekiama įvertinti visus nelaimės metu patirtus nuostolius ir išmokant draudimo išmoką.
„Žmonėms dažniausiai būna skaudi ir kitų liepsnose pražuvusių, objektyvios materialinės vertės neturinčių dokumentų ar daiktų netektis. Nuotraukos, laiškai, šeimos reliktai, gyvūnų dokumentai ir panašių asmeniškų bei sentimentus keliančių dalykų praradimas sustiprina skaudžius išgyvenimus, o kartais prislegia netgi labiau nei materialaus turto netektis“, – pažymi T.Nenartavičius.
Draudikų atstovas sako, kad yra pasitaikę prašymų atlyginti nuostolius net ir už restorano meniu, bute laikytas laivo bures, rūpintojėlį, senovinės valties dekoraciją, gyvūnų iškamšas, augalus ir panašius dalykus.
„Neretai apsidraudę gyventojai nerimauja ir dėl nelaimės metu prarasto draudimo liudijimo, manydami, kad tai gali tapti kliūtimi draudimo išmokai gauti. Vis tik reikėtų žinoti, kad tai nėra didelė problema – klientus ir jų apdraustą turtą galime identifikuoti pagal savo turimus duomenis. Jei draudimo sutartis galioja, o turtas prarandamas dėl tos rizikos, nuo kurios apdrausta, tai nuostoliai visuomet yra tinkamai įvertinami ir atlyginami“, – primena T.Nenartavičius.